Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλύτερα φθηνό πάνελ λόγω ...κρίσης;


kouman

Recommended Posts

Η φθήνια τρώει τον παρά.. Το θέμα κινέζικου - γερμανικού θέλει λίγο έλεγχο γιατί πολλά γερμανικά είναι κινέζικα και όχι μιας μόνο εταιρείας όπως είπε ένας συνάδελφος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1 (για όσους πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο το καλό κινέζικο) : έχετε ψωνίσει ποτέ κοστούμι από 'κινέζικη αγορά' ή συνηθίζετε να μπαίνετε μέσα σε BOSS, A.I., PORTOBELLO, BERTOLUCCI κλπ;

 

Ερώτηση 2 (για όσους πιστεύετε ότι τα ευρωπαϊκοαμερικάνικα που φτιάχνονται στην Κίνα είναι κινέζικα) : το λαπτοπ σας είναι κινέζικο με ιδεογράμματα ή MAC BOOK, DELL, SONY VAIO κλπ;

 

Ερώτηση 3 (για όσους πιστεύουν ότι δεν αξίζει τον κόπο το κάτι παραπάνω στο κόστος του συστήματος ώστε να κερδίζεις τη λεπτομέρεια) : θα αγοράζατε ποτέ BMW 520 χωρίς AC για να γλυτώσετε 500Ευρώ;

 

Ερώτηση 4 (για όσους πιστεύουν στο θέμα 'χρόνια εγγύησης' / χαχα) : ποιος είναι πιο αξιόπιστος λέβητας ο BUDERUS με 2 χρόνια εγγύησης ή ο ελληνικός στραβοχυμένος από λεβητοποιό με εξοπλισμό Ουγκάντας με 20 χρόνια ΧΡΥΣΗ εγγύηση; Μα δεν καταλαβαίνετε ότι τα χρόνια εγγύησης είναι marketing; Σε ποιον κόσμο ζείτε όσοι το πιστεύετε; Δε σας έτυχε ποτέ να σας βρουν χίλιες δυο δικαιολογίες για να μην πάρετε την εγγύησή σας αφερέγγυες εταιρίες; Η εγγύηση έχει νόημα να είναι σε τεχνικά προϊόντα 2-3 χρόνια (γενικότερα 2-3 κύκλους λειτουργίας ανάλογα τι αφορά το είδος τεχνολογίας). Οτιδήποτε παραπάνω είναι marketing!!!

 

Ερώτηση 5 (για όσους αρέσκονται στην καινοτομία) : καλά είναι τα πλαστικά ΦΒ και τα εύκαμπτα ΦΒ και τα ΦΒ κεραμίδια και τα ΦΒ φύκια και οι μεταξωτές κορδέλες. ΌΜΩΣ αυτά δε θα είναι πιο φθηνά επειδή τα παράγουν φιλανθρωπικά ιδρύματα. Θα είναι ίσως επειδή θα ψάχνουν πειραματόζωα ή είναι χαμηλότερης ποιότητας. Είστε έτοιμοι να δοκιμάσετε στην πράξη όσοι τα λέτε ή απλώς νομίζετε πως κατέχετε το κοκκαλάκι της νυχτερίδας στις νέες τεχνολογίες;

 

 

 

Συνοψίζοντας : τι σας έχει πιάσει με αφορμή τα ΦΒ και ξεχνάτε ότι έτσι λειτουργούν μέχρι σήμερα όλες οι αγορές σε όλα τα προϊόντα και δε συμβαίνει τίποτα διαφορετικό στα ΦΒ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και άγια με τα κινέζικα και όντως δίνουν τις ίδιες εγγυήσεις ή ακόμα και μεγαλύτερες.

 

Εγγύηση όμως σε τι? Ποιος θα ξηλώσει τα πάνελ του να τα πάει στο εργαστήριο για να μετρήσει την απόδοση στους 25 βαθμούς και με 1000w/m2 ακριβώς?

Πως μπορεί κανείς να μετρήσει τη μείωση της απόδοσης με την αύξηση της θερμοκρασίας? Υπάρχουν κινέζικα που υποστηρίζουν οτι έχουν καλύτερο θερμοκρασιακό συντελεστή και απο ευρωπαϊκά. Πως θα το επαληθεύσει κάποιος?

 

Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι η σύγκριση συστημάτων στην ίδια περιοχή αλλά και πάλι έχει να κάνει ο σχεδιασμός και η εγκατάσταση. Αν μπείτε στο sunny portal πχ για ΤΚ 68100 (Αλεξ/πολη) θα δείτε εγκατάσταση 100kW με trackers που έχει απόδοση μεχρι και 65% μεγαλύτερη απο άλλα 100kW στην ίδια περιοχή. Θεωρώντας ένα (υπερβολικό) 50% κέρδος απο τα tracker, υπάρχει ένα 15% ακόμα. Ποιός μπορεί να πει με βεβαιότητα εαν οφείλεται στα πάνελ, στο σχεδιασμό ή κάπου αλλού? Προσωπικά πιστεύω οτι είναι κυρίως θέμα πάνελ αλλά όλα παίζουν το ρόλο τους.

 

Και μην ξεχνάμε και κάτι άλλο. Μιλάμε για ηλεκτρική εγκατάσταση στη στέγη μας. Πόσες φορές έχουμε ακούσει ατυχήματα με κινέζικες ηλεκτρικές συσκευές και πόσες φορές με ευρωπαϊκές? Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ kouman

 

Εντάξει, το ξέρω ότι στην ουσία αμφισβητώ την περπατημένη, δηλαδή πάρε μια μάρκα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλά δεν θα τη χαρακτήριζα και την πλέον επιστημονική αντιμετώπιση.

 

Η περπατημένη είναι αυτό που αναφέρεις και όχι το αντίθετο. Το μεγαλύτερο ποσοστό προσπαθεί να πουλήσει ΜΟΝΟ μέσω φτηνής λιανικής τιμής, ένα μικρότερο ποσοστό ΜΟΝΟ μέσω ποιότητας εξοπλισμού και ΦΥΣΙΚΑ το μικρότερο ποσοστό μέσω ποιότητα/λιανικής τιμής. Το τελευταίο συμβαίνει φυσικά διότι έχει και το μικρότερο κέρδος ως εγκαταστάτης. Εσύ διαλέγεις που θα κατατάξεις το εαυτό σου και για πιο λόγο.

 

Και όσο για τις εγγυήσεις σε πολλές μάρκες είναι σχεδόν ίδιες. Η αλήθεια είναι ότι μόνο η πορεία του χρόνου θα δείξει τι εστί το κάθε ένα. Πόσο θα αντέξει και πόσες βλάβες θα βγάλει. Και οπωσδήποτε παίζει ρόλο η εμπειρία, δεν το αμφισβήτησα. Όμως το ερώτημα παραμένει.

 

Λες για τις εγγυήσεις ότι είναι σχεδόν ίδιες. Έχω τι εξής απορίες προς εσένα:

 

1. Γιατί υπάρχουν 5 έτη, 5+5 έτη και 10 έτη εγγυήσεων (αναφέρω τις πιο συνήθη)..??

2. Σε πάνελ γνωρίζεις ότι έχουν πιστοποίηση για αλκαλικά και αμμωνιακά περιβάλλοντα..??

3. Γιατί η παράκτια απόσταση δεν είναι ίδια για όλες τις εταιρίες..??

4. Έχεις δει εγγύηση πάνελ που να εξαιρεί το γυαλί και αν ΝΑΙ για πιο λόγο το κάνει αυτό..??

5. Γιατί υπάρχουν πάνελ σε εταιρίες ΜΕ αποκλειστικό Ελληνικό αντιπρόσωπο και σε πάνελ ΧΩΡΙΣ αποκλειστικό Ελληνικό αντιπρόσωπο..??

6. Το βιογραφικό και η χώρα προέλευσης μιας εταιρίας με πάνελ, επηρεάζει την πιθανότητα του να μείνεις "εκτεθειμένος" ως πελάτης της και σε τι βαθμό..??

 

Και ενδεχόμενος πολλές άλλες απορίες.

 

Μήπως η χρονική συγκυρία ευνοεί τη φθηνή λύση; Γιατί μπορεί να κάνω απόσβεση γρήγορα και στο κάτω κάτω μετά από 8 χρόνια μπορεί να συμφέρει να πετάξω ότι έχω εγκαταστήσει και να βάλω το νέο super panel που θα έχει απόδοση 80% και θα κοστίζει και 5.000 Ευρώ...

 

Όποια λύση και να ακολουθήσεις, θα χρειαστεί να δώσεις μια δικαιολογία στον πελάτη σου. Αν λοιπόν πας να του πεις "βάλε αυτά μωρέ και σε 8 χρονάκια που θα έχεις αποσβέσει (αν θα έχει βέβαια) βάζουμε τα super ντούπερ πάνελ και πιθανόν σε χαμηλότερη τιμή …!!!".

 

Θα σου απαντήσει "ρε μεγάλε εγώ θα παίζω κάθε φορά κυνηγητό με την απόσβεση για να βγάζεις εσύ και οι εταιρίες χρήματα…???"

 

Τέλος αυτό που λες σε 8 χρόνια «super panel» το 1999 τα πάνελ είχαν απόδοση 7-9% και μας έλεγαν ότι εργαστηριακά είχαν φτάσει στα 25-30%, μετά από 12 χρόνια που είναι αυτά τα εργαστηριακά ευρήματα..??. Το «super panel» πάνελ θα βγει σε πάρα πολλά χρόνια από σήμερα και αυτό διότι τα μεγάλα συμφέροντα των εταιριών δεν το θέλουν ακόμα. Τώρα αν γίνει κάποιου είδους επανάσταση και έρθουν τα πάνω-κάτω τότε το ξανασυζητάμε.

 

Έχεις πολύ δίκιο. Νομίζω πρέπει και για λόγους Εθνικής συνείδησης να κοιτάξουμε λίγο προσεκτικά τα Ελληνικά πάνελ. Στο κάτω κάτω δυο - τρεις μάρκες είναι όλες όλες.

 

Συμφωνώ με την πατριωτική λογική, αλλά πρέπει και αυτές οι εταιρίες να ακολουθήσουν να μας τα πουλούν μέσω ποιότητας/τιμή. Δεν είναι σοβαρό να πουλάνε Ελληνικά πάνελ σε τιμές γερμανικών…… ΕΛΕΟΣ……!!!!

 

Φιλικά,

 

Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας : τι σας έχει πιάσει με αφορμή τα ΦΒ και ξεχνάτε ότι έτσι λειτουργούν μέχρι σήμερα όλες οι αγορές σε όλα τα προϊόντα και δε συμβαίνει τίποτα διαφορετικό στα ΦΒ.

 

ΑΠΛΑ το πρώτο το έγραψες τελευταίο και για αυτό ξεκινάω από εδώ. Εδώ υπάρχουν ολόκληρα μεταπτυχιακά και διδακτορικά που αφορούν τον κλάδο των πωλήσεων και εμείς προσπαθούμε να θεωρητικά να καινοτομούμε….!!!

 

Τουλάχιστον έστω και θεωρητικά κάποιο όφελος επιτυγχάνει ο καθένα μας…!!

 

Ερώτηση 1

 

Συμφωνώ, όταν θες κάτι να αντέξει στο χρόνο δίνεις μεγάλη σημασία στην ποιότητα και στο βιογραφικό της εταιρίας που προμηθεύεσαι.

 

Ερώτηση 2

 

Συμφωνώ και όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα δεν με νοιάζει που κατασκευάζονται, αλλά με ποιόν έχω την συμφωνία. Βέβαια σε αυτό το σημείο θέλω να αναφέρω ότι και ΜΟΝΟ θέμα marketing να είναι - δυστυχώς ή ευτυχώς και οι ίδιες οι εταιρίες τιμολογούν το ίδιο προϊόν ακριβότερα αν είναι κατασκευασμένο εντός ΕΕ από το να είναι Κίνα.

 

Ερώτηση 3

 

Συμφωνώ τα μέγιστα και αυτό θεωρώ ότι είναι και το πιο δυνατό σου επιχείρημα. Ο πελάτης θέλει κάτι ΚΑΛΟ και ΦΤΗΝΟ, που πας ρε Καραμήτρο…??? Φυσικά όλα είναι θέμα πώλησης στο να τον μεταπείσεις ή όχι.

 

Ερώτηση 4

 

Συμφωνώ, αν κατάλαβα σωστά ότι μιλάς για τις εγγυήσεις των αφερέγγυων εταιριών ότι είναι θέμα marketing. Ενώ οι φερέγγυες εταιρίες θεωρούν θέμα αξιοπιστίας το να τηρούνται οι όροι της εγγυήσης. Πάντως στο θέμα των εγγυήσεων & πιστοποιήσεων υπάρχει σοβαρό θέμα ΔΙΑΦΟΡΑΣ μεταξύ εταιριών και δεν γίνεται μια απλή αντιγραφή κειμένου από την μία εταιρία στην άλλη. Φαντάζομαι ο φίλος kouman θα ρωτήσει και ποιές είναι οι φερέγγυες εταιρίες…!!!

 

Ερώτηση 5

 

Πες τα Χρυσόστομε….!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! βλεπω σε πολλα παρκα φωτοβολταικων,κινεζικα πανελ, ειδικα suntech..μιλαμε για επενδυσεις μεγαλες, πολλα χρηματα..αυτοι δεν ξερουν? δεν το εχουν ψαξει?? σε δυο παρκα 80KW που εχω εβαλα sunpower..τα πληρωσα πανακριβα και δεν ξερω αν ποτε παρω τα παραπανω χρηματα που εδωσα...πιστευω οτι δεν πρεπει να βιαζομαστε..ο χρονος θα δειξει τι αξιζει και τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα όσα ανέφερε ο PV-T Solar,

¨οποιος έχει πάρει Hugo Boss Made in Germany να το βάλει σε βιτρίνα collectors Item :D

 

Η μόνη μομφή είναι όταν κάποιος πουλάει να ξέρει τι πουλάει και να ενημερώνει σωστά και να μην παπαντζιλεβει του πελάτες, γιατί το Hugo όταν το ψωνίζεις βλέπεις το ταμπελάκι και κάνεις συνεδητή επιλογή ότι είνει engineered in Germany produced in Romania με το πανέλ είναι ότι σου πει ο πωλητής και εκεί πέφτει το bullshiting

 

¨οσο για τα 500€ του AC στην ΒΜW, μύθος, εδώ στο 106 rallye έκανε 500.000 δραχμάεν:D και ναι δεν θα το έβαζα γιατί κόβει ίππους:P

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. πολλά ωραία πράγματα ειπώθηκαν σήμερα. :)

 

Σας ευχαριστώ κατ' αρχήν για τις ιδέες και απόψεις. Ο λόγος που ξεκίνησα αυτή την κουβέντα είναι για να αποκομίσω μια ιδέα για το τι σκέφτονται άλλοι συνάδελφοι που πιθανόν έχουν περισσότερη εμπειρία στο χώρο από μένα για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Προσωπικά, έχω τοποθετήσει για την ώρα μόνο Ιαπωνικά και Γερμανικά πάνελ. Το θέμα είναι όμως ότι το κάνω πιο πολύ γιατί "φοβάμαι" το κινέζικο ή γενικά το πολύ πιο φτηνό από τη μέση κατάσταση. Είναι όπως ξαναείπα η "ασφαλής" επιλογή κατά τη γνώμη μου, γιατί δε θέλω να πάρω κάποιον ανθρωπάκο στο λαιμό μου.

 

Το ερώτημα όμως παραμένει. Κάνω καλά που τα εμπιστεύομαι ή μήπως είμαι και εγώ ένα θύμα της σημερινής κοινωνίας του μάρκετινγκ και του brandname που όταν φτιάχτηκε μπορεί να άξιζε πλέον όμως οι διαφορές είναι μικρές. Γιατί τελικά, προσωπικά τουλάχιστον, θεωρώ ότι ένα κοστούμι των 1.000 Ευρώ μάρκας BOSS ή ότι άλλο θέλετε, δεν αξίζει την τρελή διαφορά χρημάτων με ένα αξιοπρεπέστατο middle name κοστούμι των 350 Ευρώ. Μπορεί κάποιες φορές (σπάνια κατ' εμέ) να είναι εμφανής η διαφορά. Αλλά ο κανόνας λέει, γιατί έτσι λειτουργούν οι αγορές σε ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο pv-t solar, ότι θα πληρώσεις αδρά το γεγονός ότι πάνω γράφει BOSS!. Αν διαφωνείτε σε αυτό, πείτε το μου.

 

Άρα καλούμαστε να κρίνουμε ποιος φτιάχνει καλά πάνελ, ποιος φτιάχνει μέτρια και ποιος κακά, γιατί τελικά όλοι λένε ότι φτιάχνουν καλά!

 

Όσο για τις απορίες που έθεσε ο καλός συνάδελφος armageddon_gr, θα βοηθούσε πολύ τη συζήτηση αν μας τις έλυνες γιατί προσωπικά δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Και επίσης πράγματι θα με ενδιέφερε να ακούσω τεκμηριωμένα ποιές είναι οι φερέγγυες εταιρείες και ποιές όχι.

 

Αν έχετε μάλιστα να προτείνετε κάποιο site ή κάτι άλλο όπου θα μπορούσα να βρω τέτοιες πληροφορίες σχετικά με την απόδοση των πάνελ (σημειωτέον πως σε άλλη συζήτηση έχει αναφερθεί από πολύ έμπειρο χρήστη του φόρουμ ότι τα τεστ που γίνονται δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιόπιστα γιατί άλλα λέει το ένα τεστ και άλλα το άλλο), την αξιοπιστία τους για τα επόμενα 25 χρόνια κτλ, πραγματικά είμαι πολύ πρόθυμος να σας ακούσω και θα βοηθηθώ ιδιαιτέρως.

 

Πάντως, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, μέχρι ώρας η κουβέντα είναι λίγο γενική χωρίς κάποια συγκεκριμένα στοιχεία να πέφτουν στο τραπέζι. π.χ. η sanyo ισχυρίζεται ότι κατασκευάζει τα HIT με μονοκρυσταλλικά waffer που περιβάλλονται όμως και από thin film τεχνολογία. Για αυτό και βγάζουν τόσο υψηλό βαθμό απόδοσης και θεωρητικά λόγω της διττής τεχνολογίας σου αποδίδουν 5 έως 10 % υψηλότερα /KW. Αυτό λοιπόν είναι ένα στοιχείο που μπορείς να το εκτιμήσεις και να δεις αν αξίζει να το πληρώσεις το sanyo ή όχι, το οποίο ως γνωστό είναι από τα ακριβά πάνελ.

 

Ελπίζω να επιτρέπεται η χρήση ονομάτων. Άλλωστε δηλώνω ευθέως ότι δεν εμπορεύομαι φωτοβολταϊκά πάνελ.

 

Τελικά αυτό που μετράει για τον καταναλωτή είναι πόσες κιλοβατώρες ανά εγκατεστημένο κιλοβάτ παράγονται από το σύστημα, και να μην κάνει βλάβες. Αν κάποιος μπορούσε να κατατάξει τα πάνελ σύμφωνα με αυτά τα δύο κριτήρια, θεωρώ ότι λύνει κατά 90% το πρόβλημα της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

……Όσο για τις απορίες που έθεσε ο καλός συνάδελφος armageddon_gr, θα βοηθούσε πολύ τη συζήτηση αν μας τις έλυνες γιατί προσωπικά δεν γνωρίζω τις απαντήσεις. Και επίσης πράγματι θα με ενδιέφερε να ακούσω τεκμηριωμένα ποιές είναι οι φερέγγυες εταιρείες και ποιές όχι……

 

1. Γιατί υπάρχουν 5 έτη, 5+5 έτη και 10 έτη εγγυήσεων (αναφέρω τις πιο συνήθη)..??

 

Διαλέγω πάντα εταιρίες με τουλάχιστον 10ετή εγγύηση. Η μακρά εγγύηση είναι ένα εφόδιο υπέρ μας, αφού βέβαια έχουμε διαβάσει τους όρους της εγγύησης. Θεωρώ ότι μία εταιρία που εμπιστεύεται το προϊόν της δεν φοβάται και να το εγγυηθεί – αυτό βέβαια σε συνδυασμό με το βιογραφικό της μέσα στην αγορά.

 

2. Σε πάνελ γνωρίζεις ότι έχουν πιστοποίηση για αλκαλικά και αμμωνιακά περιβάλλοντα..??

 

Υποχρεωτικά θέλω να υπάρχει η συγκεκριμένη πιστοποίηση. Η αναφορά των συγκεκριμένων πιστοποιητικών γίνεται ΜΟΝΟ από τις εταιρίες που τις παρέχουν, από τις άλλες ούτε λόγος. Και έρχομαι και ρωτώ είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να υπάρχει τέτοιους είδους πιστοποιήσεις σε με χώρα που έχει χιλιάδες χλμ παράκτια ζώνη…???

 

3. Γιατί η παράκτια απόσταση δεν είναι ίδια για όλες τις εταιρίες..??

 

Δεν με απασχολεί, διότι απαιτώ την προηγούμενη πιστοποίηση. Απλά το έθεσα ρητορικά. Φαντάζομαι ότι όσο μεγαλώνει η απόσταση – μεγαλώνει και η αναξιοπιστία.

 

4. Έχεις δει εγγύηση πάνελ που να εξαιρεί το γυαλί και αν ΝΑΙ για πιο λόγο το κάνει αυτό..??

 

Εγώ έχω δει και μάλιστα ο χονδρέμπορος λέγε … ότι το γυαλί είναι πάρα πού μεγάλης αντοχής. Αλλά φυσικά δεν μου είπε ότι εξαίρεται από την εγγύηση, όπου το διάβασα και μόνος μου.

 

5. Γιατί υπάρχουν πάνελ σε εταιρίες ΜΕ αποκλειστικό Ελληνικό αντιπρόσωπο και σε πάνελ ΧΩΡΙΣ αποκλειστικό Ελληνικό αντιπρόσωπο..??

 

Είναι θέμα στρατηγικής πωλήσεων της εταιρίας των πάνελ. Έτσι ανεβάζει έξοδα και δεν γίνεται απλά ένας προμηθευτής, αλλά από την άλλη δημιουργεί μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον καταναλωτικό κοινό. Το πράγμα γίνεται πιο σοβαρό όταν ξέρεις ότι έχεις να κάνεις με μια εταιρία η οποία έχει θυγατρική ή αποκλειστικό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Τέτοιες εταιρίες είναι οι επιλογές μου.

 

6. Το βιογραφικό και η χώρα προέλευσης μιας εταιρίας με πάνελ, επηρεάζει την πιθανότητα του να μείνεις "εκτεθειμένος" ως πελάτης της και σε τι βαθμό..??

 

Έρχεται ως συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης. Η επιλογή μου είναι εταιρίες που βρίσκονται αρκετά χρόνια στον χώρο σε συνδυασμό με Ελληνικό αντιπρόσωπο. Και αυτό διότι θεωρώ ότι μειώνει την πιθανότητα αποτυχίας.

 

Όσα από τα παραπάνω στάνταρ μου (μαζί και με κάποια άλλα) έχει μία εταιρία πάνελ – τόσο πιο πολύ φερέγγυα είναι για μένα.

 

Υποκειμενικά μιλώντας, για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, νομίζω ότι η ανάλυσή σου βασίζεται στα αυτονόητα - και καλά κάνεις δηλαδή. Δε νομίζω να βρεις κάποιον που να μη θέλει καλύτερα 10 έτη εγγύηση από τα 5. Ούτε κάποιον που να πει ας μην έχει πιστοποίηση για τα αλκαλικά κτλ. Εν ολίγοις όσα περισσότερα σου δίνουν εννοείται πως είναι το καλύτερο. Τελικά όμως είναι πραγματικές αυτές οι εγγυήσεις ή πλασματικές;

 

Γιατί τελικά και το Γερμανικό και το Κινέζικο και το Ιαπωνικό σου δίνουν 10ετή εγγύηση ότι η απόδοση δε θα πέσει κάτω από 90%, και 25ετή εγγύηση ότι δε θα πέσει κάτω από 80%. Αν θεωρήσουμε λοιπόν ότι όλοι λένε αλήθεια, εγώ θα πάρω το κινέζικο γιατί θα το πάρω μισή τιμή. Η αναξιοπιστία στα λεγόμενά τους είναι αυτή που μας κάνει να έχουμε ερωτήματα. Διαφορετικά το πρόβλημα είναι απλά να "σορτάρεις" τα δεδομένα και να κάνεις την καλύτερη επιλογή βάσει χαρακτηριστικών που γράφονται στα εγχειρίδια.

 

Και επί τη ευκαιρία η ελληνική Exel group δίνει 12 έτη για απόδοση άνω του 90% και 26 έτη για απόδοση άνω του 80%. Τους έφαγε όλους ο μάγκας ο Έλληνας!

 

Και κάτι από την καθημερινότητα. Η BMW πρέπει να δίνει εγγύηση μηχανικής βλάβης κτλ στα αυτοκίνητά της για κάνα δυο χρονάκια. Η HONDA όμως δίνει για κάνα εφτάρι χρονάκια. Θεωρητικά λοιπόν δεν έπρεπε να αγοράζει κανένας BMW...

 

Με καλή διάθεση πάντα,

 

Δημήτρης

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Δεν εξυπηρετεί τίποτα. Βλέπε και κανόνες συμμετοχής Νο 6

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.