Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Τέλος κάνει μπαμ από μακριά η παραπάνω μελέτη ΔΕΝ έγινε από ειδικό στις σιδηρές κατασκευές

 

Αφου λες οτι ειναι μια χαρα...

Αρα πως δεν εγινε απο ειδικο??

 

Πραγματικα στο πελμα του ΙΡΕ180 δεν χωραει ΤΙΠΟΤΑ...

 

Χρυσα δεν ξερω ποσο σωστο/δυνατον ειναι..

Αλλα πολυ θα ηθελα τη μελετη με ενα μαιλ..

ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ....(αυτο και αν θα το ηθελα..)

 

Ξερεις με ποιο λογισμικο λυθηκε???

 

ΥΓ. Δυστυχως εχω δει ΜΕΓΑΛΕΣ χοντραδες σε μελετες λογω λαθος προσομοιωσης...

Προσφατα μελετη συμμικτου διωροφου σε Ζωνη ΙΙ, κατοψης 120τμ, με στυλους ΗΕΑ200 σε κανναβο ανα 6μ, χωρις χιαστι συνδεσμους....και ομως εβγαινε... Δεν λεω που εγινε η μλκ, αν και γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Terry νομίζω ότι το είπε για πλάκα για τον ειδικό.. 6 Μ 16 έχει στον ακραίο κόμβο και 4 μ 16 στο μεσαίο.

 

Να ζητήσω το τεύχος και να το ανεβάσω?? Θα ήταν εξαιρετικά πολυτιμο..

Link to comment
Share on other sites

Αφου λες οτι ειναι μια χαρα...
Το είπα ειρωνικά. Δεν είναι σκοπός να κάνουμε μαθήματα σιδηρών. Όποιος διάβασε για την μελέτη και τις διατομές δεν χρειάζεται και πολύ να καταλάβει ότι η μελέτη, πρώτον δεν έγινε ποτέ, γιατί δεν είναι μελέτη και δεύτερον δεν έγινε από ειδικό στα θέματα των σιδηρών.
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Δυστυχως εχω δει ΜΕΓΑΛΕΣ χοντραδες σε μελετες λογω λαθος προσομοιωσης...

Προσφατα μελετη συμμικτου διωροφου σε Ζωνη ΙΙ, κατοψης 120τμ, με στυλους ΗΕΑ200 σε κανναβο ανα 6μ, χωρις χιαστι συνδεσμους....και ομως εβγαινε... Δεν λεω που εγινε η μλκ, αν και γνωριζω...

 

Πες μας Terry να ξέρουμε και εμείς.

Παρόμοια μελέτη έχω δει και εγώ με υποστυλώματα HEA180 και κάνναβο ανά 5μ. νομίζω και χωρίς χιαστί. Δεν μπορώ να την κρίνω όμως γιατί πρέπει να χρησιμοποίησε 3Δπάνελ το οποίο μάλλον προσομοίωσε στο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν δούμε τι θέλει να κάνει δεν μπορούμε να κρίνουμε. π.χ. μπορεί να πρόκειται για σκηνή (σαν εκείνες που είχε ο καντάφι π.χ.).

 

π.χ. είπαμε?

 

Παρόμοια μελέτη έχω δει και εγώ με υποστυλώματα HEA180 και κάνναβο ανά 5μ. νομίζω και χωρίς χιαστί.

αν είχε χιαστί σε κάθε πλαίσιο βγαίνει άνετα σύμμεικτο μονώροφο με hea180 σε ζώνη ΙΙ. μονώροφο είπα. για διώροφο δεν ξέρω αλλά δεν το αποκλείω αν κρίνω από τα ποσοστά εξάντλησης των μελών του μονώροφου

 

nea_michanikos

 

κάπως έτσι. Συνήθως βέβαια βάζουμε IR lock-in thermography για να βγάλουμε τις τάσεις. Αυτό το έχουμε κάνει αρκετές φορές για να επιβεβαιώσουμε την μελέτη οπότε έχεις δίκιο. Σου δίνω και το λινκ

 

http://www.gom.com/metrology-systems/digital-image-correlation.html

εκλαϊκεύω την επιστήμη για τον λαουτζίκο

Link to comment
Share on other sites

Διώροφο , άνευ χιαστί , με πλαίσια ανά 5μ.

Τα ΗΕΑ180 δεν βγαίνουν. Το πιθανότερο είναι θεώρησε ότι το 3Δ λειτουργεί σαν τοιχίο

με Εs = 1.500 (βλ. δημοσίευση ΕΜΠ), οπότε ανέλαβε κάποιες οριζόντιες δυνάμεις.

Επίσης μπορεί να θεώρησε ότι δεσμεύει πλευρικά το υποστύλωμα.

Μπορεί και να μη θεώρησε τίποτα από τα παραπάνω και να λειτουργεί εμπειρικά

'' Αφού δεν έπεσε κανένα μέχρι στιγμής''

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.