Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπορικό κατάστημα + ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Παιδιά υπάρχει το ενδεχόμενο να ανοιξουμε ενα κατάστημα για την γυναίκα μου με ρούχα, θα είναι στο όνομα μου όμως. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?πληρώνουμε και τσμέδε και τεβε?

Link to comment
Share on other sites

Eίστε παλαιός ή νέος ασφαλισμένος ? Αν είστε στην πρώτη περίπτωση υπάρχει η διπλή ασφάλιση. Αν είστε στη δεύτερη περίπτωση έχετε το δικαίωμα της επιλογής ασφαλιστικού φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ μπορεί να είναι στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) αν το επιλέξει..?

 

Δεν παραμένει στο ΤΣΜΕΔΕ και παίρνει απαλλαγή από ΟΑΕΕ?

 

Μιλάω πάντα για "νέο" ασφαλισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ μπορεί να είναι στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) αν το επιλέξει..?

 

Δεν παραμένει στο ΤΣΜΕΔΕ και παίρνει απαλλαγή από ΟΑΕΕ?

 

Μιλάω πάντα για "νέο" ασφαλισμένο.

 

 

Tότε ΤΣΜΕΔΕ υποχρεωτικά γιατί είναι μηχανικός και απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος ασφαλισμένος, εδώ και έξι μήνες. Δηλαδή μπορώ να έχω απαλλαγή απο τον οαεε και να πληρώνω μόνο τσμεδε?Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή είμαι μισθωτός και το τσμεδε μου το πληρώνει η εταιρια που εργάζομαι. Ισχύει πάλι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος ασφαλισμένος, εδώ και έξι μήνες. Δηλαδή μπορώ να έχω απαλλαγή απο τον οαεε και να πληρώνω μόνο τσμεδε?Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή είμαι μισθωτός και το τσμεδε μου το πληρώνει η εταιρια που εργάζομαι. Ισχύει πάλι το ίδιο?

 

 

Εχεις το δικαίωμα της επιλογής ασφαλιστικού φορέα . (ΤΣΜΕΔΕ ).

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η επιλογή είναι μεταξύ ...ενός ενδεχομένου, δεν αποτελεί επιλογή. ΤΣΜΕΔΕ μόνο και αναγκαστικά γιατί (προς το παρόν) "ασφαλίζεται η ιδιότητα".

Το καίριο ερώτημα όμως είναι αυτό:

"Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή είμαι μισθωτός και το τσμεδε μου το πληρώνει η εταιρια που εργάζομαι. Ισχύει πάλι το ίδιο?"

Τι γίνεται σε τέτοια περίπτωση; Καλύπτεται από θέμα ασφαλιστικού με τις εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης; Και για να προλάβω απαντήσεις του τύπου "θα διακόψεις τη μισθωτή εργασία" θα πω ότι αυτό είναι απολύτως αδύνατο σε κάποιες περιπτώσεις (ένταξης μελετητικού πτυχίου σε εταιρεία π.χ. όπου ο κάτοχος του πτυχίου φαίνεται ως μισθωτός με ημιαπασχόληση).

Link to comment
Share on other sites

Πάντα "προηγούνται" οι εισφορές από μισθωτή εργασία. Και αυτό γιατί συνήθως προκύπτουν περισσότερα έσοδα για τα ταμεία (εισφορές εργοδότη+εργαζόμενου) - λογική του νομοθέτη.

 

Οπότε δεν προκύπτει ασφαλιστικά καμία επιβάρυνση στο συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις το δικαίωμα της επιλογής ασφαλιστικού φορέα . (ΤΣΜΕΔΕ ).

 

Είσαι σίγουρος γι' αυτά που λες;

 

Δηλαδή εγώ σαν μηχανικός αν θέλω να πουλάω τυρόπιτες ή αυτοκίνητα ή ηλεκτρολογικά είδη 'η ρούχα κ.α. θα πληρώνω μόνο ΤΣΜΕΔΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτά που λες;

 

Δηλαδή εγώ σαν μηχανικός αν θέλω να πουλάω τυρόπιτες ή αυτοκίνητα ή ηλεκτρολογικά είδη 'η ρούχα κ.α. θα πληρώνω μόνο ΤΣΜΕΔΕ;;;

 

 

 

Aν είστε στην κατηγορία των ¨νέων μηχανικών " δηλ. ασφάλιση στο TΣΜΕΔΕ από 01-01-1993 και μετά, τότε έχετε το λεγόμενο δικαίωμα επιλογής .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.