Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα ύστερα από κατάτμηση μερίδας εκτός σχεδίου


Recommended Posts

συνάδελφε anavatis

αν τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις

με κάθε συναδελφικό σεβασμό υπάρχει επικίνδυνη άγνοια

δες το αρχικό σου μήνυμα και δες που έχουμε φθάσει με το 20

περιδιαβαίνοντας όλα τα περι κατατμήσεως εκτός σχεδίου και δόμησης εκτός σχεδίου

τόσο ο Τοπογράφος όσο και εσύ

να στρωθείτε στο διάβασμα πάραυτα !!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗΣ, ευχαριστώ γενικά για την ανταπόκριση και τη βοήθεια. Προσωπικά για μένα, θεωρώ ότι κάνω το καλύτερο δυνατό και διαβάζω αρκετά θα έλεγα. Παρότι είναι από τις πρώτες μου δουλειές, όταν έλαβα το Τοπογραφικό και κλήθηκα να σχεδιάσω στο 1 από τα 4 οικόπεδα κατά την επιθυμία των ιδιοκτητών, με παραξένεψε το γεγονός ότι η βεβαίωση αρτιότητας αφορούσε το σύνολο της μερίδας και από την αρχή-με τη λίγη εμπειρία που διαθέτω- πίστευα ότι τα οικόπεδα πίσω δεν είναι οικδομήσιμα. Το φόρουμ εδώ με βοήθησε να το επιβεβαιώσω και η σχετική συζήτηση που έγινε θεωρώ ότι είναι αρκετά εποικοδομητική ακόμα και για τους πιο έμπειρους αλλά και για όσους απλά παρακολουθούν τα λεγόμενά μας.

Link to comment
Share on other sites

anavatis, κανείς δεν αμφισβητεί ότι προσπαθείς για το καλύτερο. Ωστόσο, από τα γραπτά σου διακρίνω κάποια σύγχυση ορισμένων εννοιών. Γι΄αυτό και σε συμβούλεψα να ζητήσεις τη γνώμη ενός πιο έμπειρου συναδέλφου από κοντά. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, στο forum δε γίνεται να έχουμε όλα τα στοιχεία που χρειάζονται, ώστε να βγάλουμε κάποιο ασφαλές συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και θα το κάνω αυτό ted78. Ως Αρχιτέκτων έχω πάνω απ' όλα το ρόλο του συντονιστή σε όλη τη διάρκεια ενός έργου-υπόθεσης, πέρα από την αρχιτεκτονική μελέτη για την οποία μπορώ να έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη. Δεν κάνω τίποτα χωρίς να διασταυρώσω απόψεις συναδέλφων και αν δεν είμαι για κάτι 100% σίγουρος φροντίζω να μάθω. Ευχαριστώ πάντως και θα επανέλθω με την εξέλιξη της υπόθεσης. Είμαι επίσης χαρούμενος που μέσω αυτού του forum θα μπορώ να πάρω την πρώτη πληροφόρηση για ζητήματα τοπογραφικά, στατικά, μηχανολογικά, κτλ, πάντα με επιφύλαξη και διασταύρωση απόψεων και φυσικά πάντα με την παράλληλη αναζήτηση των όσων λέμε στην έγγραφη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, με ενημέρωσαν από πολεοδομία ότι επειδή το οικόπεδο επήλθε στην ιδιοκτησία των πελατών μου με 'χρησηκτησία' και τα 4 οικόπεδα θεωρούνται άρτια και ικοδομήσιμα, αν και κατά την κατάτμηση δεν διαθέτουν πρόσωπο 25μ. στον κονόχρηστο δρόμο το καθένα ξεχωριστά...

Link to comment
Share on other sites

anavatis

Πάλι δεν μας τα λες καλά

Πως προήλθαν από χρησικτησία π.Χ I & ii στον έναν και το iii & iv στον άλλον; (προφανώς ο κάθε αδερφός επικαλείται διαφορετικό έτος χρησικτησίας για κάθε τεμάχιο)

Ο δρόμος πως προέκυψε; γιατί να έχει αυτό το σχήμα;

Ο τοπογράφος δεν τα είδε αυτά;

ή μήπως την χρησικτησία την ανακάλυψαν τελευταία οι νομικοί, στους οποίους όπως αναφέρεις κατέφυγαν; (σε αυτή την περίπτωση στο Δασαρχείο ποιούς τίτλους υποβάλλατε αρχικά όπως αναφέρεις στο 1 μήνυμά σου;)

Link to comment
Share on other sites

συνάδεφε ΚΑΝΑ τί να σου πω. Εγώ το θέμα το έψαξα όσο μπορούσα μελετώντας και κρίνοντας απ' όσα συζητάμε εδώ και πάντα διαβάζοντας τα σχετικά νομικά εδάφια. Ο Τοπογράφος δεν με έπεισε εμένα προσωπικά. Χθές ο πελάτης μου ύστερα από επικοινωνία με γνωστό του αρχιτέκτονα δημοσίου βαθμού Α στην πολεοδομια με διαβεβαίωσε για την αρτιότητα των οικοπέδων αναφέροντας μου την 'χρησηκτησία'. Τι να πω, δεν ξέρω πως να το διερευνήσω περεταίρω για να τον ''προστατεύσω'', να σιγουρέψω μάλλον την κατάσταση. Πού αναφέρεται κάτι σχετικό με χρησηκτησία και κατάτμηση που θα μπορούσαμε να κοιτάξουμε?Μήπως υπάρχουν κάποιες παρεκκλίσεις ακόμα που μας διέφυγαν εδώ?

 

Η αρχιτεκτονική μελέτη και ο συντονισμός των λοιπών μελετών προχωρά εκ μέρους μου τώρα κανονικά στο ενα από τα 4 οικόπεδα (το οποίο είναι σίγουρα οικοδομήσιμο, είναι ενα από τα 2 στον κοινόχρησητο δρόμο). Επίσης αναμένεται η βεβαίωση του Δασαρχείου για την μη δασική έκταση. Ο ίδιος Τοπογράφος κατέθεσε εκεί τα απαράιτητα δικαιολογητικά. Εάν έχεις να μου προτείνεις μια επιπλέον ενέργεια, ευχαρίστως.

 

Ο δρόμος που βλέπεις με διακεκομένη στο τοπογραφικό υπάρχει εκεί, είναι προφανώς αγροτικός που προυπάρχει (έχω ζητήσει βεβαίωση και περιμένω). Ο άλλος που πάει μέσα είναι νέα δουλεία διόδου).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε anavatis, επειδή διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα διαπιστώνω άγνοια του συναδέλφου που συνέταξε το τοπογραφικό την οποία επισήμαναν και οι υπόλοιποι καλοί συνάδελφοι, καλό θα είναι να κάνεις έναν έλεγχο και σε ειδικότερες περιοριστικές διατάξεις που ενδεχομένως ισχύουν στην περιοχή και ίσως να διεφυγαν της προσοχής του (ΖΟΕ,ΓΠΣ κλπ.) μήπως προκύπτει από αυτές κάποια απαγόρευση κατατμησης και βρεθείτε με άκυρη κατάτμηση στα χέρια σας (εκτός από μη οικοδομήσιμα γήπεδα).Κατά τα λοιπά συμφωνώ απόλυτα με τους συναδέλφους παραπάνω. Καλη συνέχεια εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Dimitris80, σίγουρα δεν είναι ΖΟΕ εκεί και δεν έχει κάποιο ΓΠΣ. Ισχύουν τα γενικά περί εκτός σχεδίου. Ψάχνοντας λίγο ακόμα στο forum βρίσκω μια σχετική εγκύκλιο με χρησικτησία και κατάτμηση:

 

Σύμφωνα με την Εγκ-7/92 του ΥΠΕΧΩΔΕ, και επειδή κατά καιρούς έχουν εκδοθεί εγκύκλιοι, αλλά και άλλα έγγραφα για μεμονωμένες περιπτώσεις, που αναφέρονται, στον χρόνο δημιουργίας οικοπέδων, προκειμένου να εξεταστεί εάν αυτά υπάγονται σε διατάξεις "κατά παρέκκλιση αρτιότητας κλπ." που ισχύουν στην περιοχή και στα στοιχεία απόδειξης του χρόνου δημιουργίας. Παρά ταύτα οι υπηρεσίες δεν αντιμετωπίζουν κατά τον ίδιο τρόπο τα θέματα, με αποτέλεσμα να υπάρχει σύγχυση και ανασφάλεια ως προς το εφαρμοστέο δίκαιο.

Για να επιλυθούν τα προβλήματα αυτά, επιχειρείται κατωτέρω συστηματική κατάταξη των διαφόρων περιπτώσεων, σύμφωνα με την αρ.Γνωμ-113/9/26-2-92 του Κεντρικού Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος στο οποίο είχε παραπεμφθεί το θέμα για γνωμοδότηση, ως εξής:

1. Σε περίπτωση κατάτμησης, ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου, θεωρείται ο χρόνος μεταγραφής του οριστικού συμβολαίου. 2. Σε περίπτωση κληρονομιάς ή κληροδοσίας, ο χρόνος θανάτου του κληρονομουμένου. Στις περιπτώσεις εξ αδιαθέτου κληρονομιάς όταν η δήλωση αποδοχής κληρονομιάς έχει γίνει μετά το χρόνο της κατά παρέκκλιση αρτιότητας και δεν υπάρχει προγενέστερος τίτλος που αποδεικνύει την κατά παρέκκλιση αρτιότητα, για τον χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου θα λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος θανάτου του κληρονομουμένου.

3. Σε περίπτωση ύπαρξης συμβολαιογραφικού προσυμφώνου, δυνάμει του οποίου έχει εκδοθεί τελεσίδικη δικαστική απόφαση περί μεταβιβάσεως της κυριότητας οικοπέδου, ο χρόνος μεταγραφής της δικαστικής απόφασης.

4. Στις περιπτώσεις επικύρωσης ανωμάλων δικαιοπραξιών, ως χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου, θεωρείται ο χρόνος σύνταξης του ιδιωτικού συμφωνητικού (προσυμφώνου κλπ.) μεταβίβασης της κυριότητάς τους, αφού αυτός αναφέρεται στην δικαστική απόφαση η οποία επικυρώνει την δικαιοπραξία μεταβίβασης του ακινήτου κατά παρέκκλιση των διατάξεων του Αστ. Κώδικα παρ.2 του Αρθ-15 του ΝΔ-3958/59 "Περί τροποποιήσεως και συμπληρώσεως των περί κυρώσεων πράξεων τινών του Υπουργικού Συμβουλίου και άλλων τινών διατάξεων" (ΦΕΚ-133/Α), παρ.2 του Αρθ-2 του Ν-666/77 "Περί τροποποιήσεως και συμπληρώσεως διατάξεων της Εποικιστικής Νομοθεσίας και άλλων τινών διατάξεων".

5. Στις περιπτώσεις υπολογισμού των εισφορών γης του Αρθ-8 του Ν-1337/83 θεωρείται αυτοτελής ιδιοκτησία του υποχρέου εκείνη, που ανήκει κατά κυριότητα σ' αυτόν, με οριστικό συμβόλαιο ή δικαστική απόφαση κλπ. που έχει μεταγραφεί στο αρμόδιο υποθηκοφυλάκειο και όχι εκείνη που απόκτησε με προσύμφωνο με το οποίο απλά δίνεται υπόσχεση για μελλοντική μεταβίβαση.

6. Στις περιπτώσεις που ζητείται η κατά παρέκκλιση αρτιότητα γηπέδου για το οποίο δεν υφίσταται τίτλος κυριότητας ή ο υπάρχων τίτλος δεν αποδεικνύει τον χρόνο δημιουργίας του, τότε η πολεοδομική υπηρεσία, αντί της μέχρι τώρα δικαστικής απόφασης θα απαιτεί να προσκομίσει αθροιστικά ο ενδιαφερόμενος:

α) Πιστοποιητικό από το αρμόδιο υποθηκοφυλάκειο, περί μη διεκδικήσεως του υπόψη γηπέδου.

β) Βεβαίωση του Προέδρου της Κοινότητας ή του Δημάρχου για τον χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου συνοδευόμενη από τοπογραφικό διάγραμμα του οικοπέδου θεωρημένο από τον Πρόεδρο της Κοινότητας ή το Δήμαρχο.

γ) Υπεύθυνη δήλωση του Ν-1599/85 στην οποία να δηλώνεται από τον ιδιοκτήτη ή τους συνιδιοκτήτες του, ότι είναι κύριοι του υπόψη γηπέδου, ο χρόνος και ο τρόπος απόκτησής του, καθώς και ο χρόνος δημιουργίας του, τον οποίο επικαλούνται για την παρέκκλιση.

Προηγούμενες εγκύκλιοι που έχουν εκδοθεί για το ίδιο θέμα

παύουν να ισχύουν".

 

Θέλει ακόμα ψάξιμο...Τί εννοείται ως οριστικό συμβόλαιο κατ' αρχήν? ένας εμπειρος Αγρο-ΝΟΜΟΣ Τοπογράφος ας βοηθήσει....!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Να τι γνωρίζω (δεν είμαι Α.Τ.Μ)

Οριστικό συμβόλαιο θεωρείται κάθε συμβ/κη πράξη μεταβίβασης ακινήτου είτε πρόκειται για αγοραπωλησία είτε για γονική παροχή είτε για σύνταξη συμβ/λαίου βάσει προσυμφώνου με δικαίωμα αυτοσύμβασης

Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρείται οριστικό συμβόλαιο το προσύμφωνο ακόμη και αν συμπεριλαμβάνει το δικαίωμα αυτοσύμβασης

 

υ.γ

Αλλά για να μάθω και κάτι και γω

Σε περίπτωση σύνταξης διορθωτικής πράξης αγοραπωλησίας ποιος θεωρείται ως χρόνος δημιουργίας;

Του αρχικού (κατά πάσα πιθανότητα ΝΑΙ)

Ή

Του διορθωτικού

Το ρωτώ γιατί το οριστικό συμβόλαιο μπορεί να εμπεριέχει και την παραπάνω ερμηνεία

(δηλ οριστικό = διορθωτικό συμβ/λαιο και όχι το αρχικό)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.