Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικά ένσημα (τριετίες)


ducatista

Recommended Posts

Ανά 600 ένσημα και μία τριετία. Βέβαια έχουμε και περιπτώσεις που με 0 πραγματική τριετία ο εργαζόμενος βαφτίζεται από μόνος του "τεχνίτης" με ημερομίσθιο μεγαλύτερο, αλλά εκεί το ΙΚΑ κάνει την πάπια γιατί εισπράττει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ο καθένας έχει και μια εμπειρία να μας πει και όλες βέβαια είναι σεβαστές. από περιέργεια πήρα σήμερα το πρωί σε ένα υποκατάστημα ενός αλλού ικα (δεν είμαι και βόδι να πάρω στο δικό μου ικα) και ρώτησα το ίδιο που ρώτησα και εδώ. μου λέει μια ευγενέστατη κοπέλα από τους ελεγκτές ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλω ότι τριετία θέλω (εφόσον μου το ζήτησε και ο μάστορας). απλά πρόβλημα θα υπάρξει άμα λέει τα τσουγκρίσω με το μάστορα και πάει στο ικα και με καρφώσει. τότε λέει θα έχουμε θέμα. δηλαδή θα βγει η διαφορά με τις τριετίες και επιπλέον 30% προσαύξηση.

 

αλλά ρε παίδες ας μην γελιόμαστε , κανένας μάστορας δεν πάει στο ικα για κάτι τέτοιο γιατί πολύ απλά φοβάται μην τον πάμε και εμείς στην εφορία αφού σχεδόν κανένας τους δεν κόβει απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

αφού ρε φιλαράκι μου έδωσε προσφορά για βαψίματα και αυτό θεωρείται εργολαβία. εσύ έχεις δει πολλούς μπετατζήδες , μπογιατζήδες και σοβατζήδες να κόβουν παροχή "υπηρεσιών" χωρίς να το ζητήσεις και εννοείται να πληρώσεις το φπα?

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ δεν ενδιαφέρεται για τις τριετίες.

Ενδιαφέρονται όμως οι μάστορες και οι εργάτες, οπότε το πρόβλημα είναι κατά πόσο έχεις κάνει καλή συμφωνία μαζί τους και τους εμπιστεύεσαι.

Αυτό γίνεται μόνο σε δικά σου συνεργεία και ποτέ σε ξένα.

Αν αναλάβει την ευθύνη ο εργολάβος για αυτή την αλλαγή κυνηγάς εσύ τον εργολάβο

(δεν είναι και το καλύτερο για εκείνον η κακή φήμη - ειδικά όσο αφορά το ΙΚΑ - ανάμεσα στους μηχανικούς).

Πάντα όμως λόγο αθέτησης συμφωνίας κυρίων και όχι γιατί δεν θέλει ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλέξιμο είναι δεδομένο. Ιδικά στην περίπτωση που ο μάστορας δίνει σε όλους το ίδιο χαρτί... Στο ΙΚΑ δεν είναι χαζοί, μόλις δούνε μάστορα με 2000 ένσημα πρώτης τριετίας θα γυαλίσει το μάτι τους...

 

 

Στο ΙΚΑ μπορούν να δουν ότι θέλουν. Εσύ ως εργοδότης πως θα ξέρεις το σωστό πλήθος των τριετιών του κάθε οικοδόμου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γενικά είναι πάγια τακτική ακόμα και μεγάλες εταιρείες να δηλώνουν λιγότερες τριετίες και να βασίζονται σε τέτοια αποδεικτικά , ότι π.χ ο μάστορας αυτό το χαρτί μου έδωσε και εγω δεν είμαι υποχρεωμένος να ελέγξω την πιστότητα του. Τα προβλήματα όμως υπάρχουν εαν

1. Γίνει επί τόπου έλεγχος ΙΚΑ και εκείνη την ώρα επίτηδες ή μη δηλώσει άλλες τριετίες ο τεχνίτης.

2.Σε πιθανή καταγελλία του ιδίου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ducatista

Ο μάστορας μπορεί να σου έδωσε προσφορά και όντως είναι εργολάβος, αλλά το προσωπικό του δεν έχει να αντιμετωπίσει ούτε εφορία ούτε τίποτε άλλο, οπότε άνετα θα σου κάνει καταγγελία. Υπάρχουν περιπτώσεις που ακριβώς επειδή ο εργολάβος δεν θέλει να μπλέξει με εφορίες κλπ. χρησιμοποιεί την καταγγελία εργάτη του σαν μοχλό πίεσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.