Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

Συμφωνω για το δημοσιο. Μαλλον ετασι οπως παει δε θα εχεις λεφτα.

Αλλα το λιμενικο και ο στρατος δε νομιζω μωρε...

 

Επισης θεσεις στελεχων στο δημοσιο, μεσω της σχολης διοικησης, παντα θα εχουν λεφτα.. οκ 1500 ευρω ας πουμε..

 

 

Αυτο για τη Γερμανια δε με χαλαει, αλλα με χαλαει που θα ειμαι στη Γερμανια. Δεν εχει ηλιο, δεν εχει τον τροπο ζωης μας, με διασκεδαση (ολα κλεινουν στις 22, εκτος απο Βερολινο πχ).Ειναι ετσι; Δν ξερω, απλα ρωτω, γνωριζοντας γενικα για την Ευρωπη.

 

 

Επισης ποσα χρηματα θεωρεις καλο μισθο για να ζεις ;

τα 1500 το μηνα για ανδρα ειναι λιγα;

διοτι λιμενικο μεχρι τοσα δινεις. Αντε 1800.

Μιλω για τα 45 σου ή τα 40 σου ας πουμε.

με 1300-1400 την βγαζεις τσιμα τσιμα σαν εργενης.

κανε τις αναγωγες σου απο κει και περα εαν εχεις οικογενεια..

Link to comment
Share on other sites

Άρα έτσι όπως το λες δεν θα γίνει ξεκάθαρισμα "χρήσιμων vs άχρηστων" αλλά ξεκάθαρισμα "νέων ΔΥ vs παλιών ΔΥ".

Με αυτό δεν κάνεις το δημόσιο παραγωγικότερο αλλά μειώνεις τους εργαζόμενούς του. Θέλουμε μόνο το δεύτερο ή και τα δύο;

 

Σε περίπτωση όμως που βγούνε όλοι χρήσιμοι ?

Τι θα κάνεις ?

Θα κρατήσεις τον νέο και θα διώξεις τον παλιό ?

Δεν θα υπολογίσεις την προσφορά του παλιού έναντι του νέου ?

Αυτά δεν θα μετρήσουν ως πλεονεκτήματα για τον παλιό ?

Θα τους βάλεις και αυτούς στο ίδιο τσουβάλι ?

Link to comment
Share on other sites

anemona συμφωνω

 

Στον ιδιωτικό τομέα ποσα θα παίρνεις ; καπου τοσα δεν παει και εκει; Ελλαδα μιλω.

ε τοσα..κανα 1300αρι-1600αρι με τσμεδε δικο σου και 14 μισθους..και εαν οι μισθοι ειναι 12 και πληρωνεις και τσμεδε καθαρα ειναι κανα 1000-1200αρι τον μηνα..και αυτα ειναι σεναρια για μηχανικο με 4+ χρονια εμπειρια..

τωρα στην βιομηχανια,ναυτιλια δεν ξερω τι παιζει..ισως αμοιβονται καλυτερα με bonus κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση όμως που βγούνε όλοι χρήσιμοι ?

Τι θα κάνεις ?

Θα κρατήσεις τον νέο και θα διώξεις τον παλιό ?

Όταν κάνεις αξιλόγηση για να κρατήσεις τους χρήσιμους αν χρειαστεί πρέπει να το κάνεις και αυτό, αλλιώς δεν κάνεις αξιολόγηση για να κρατήσεις τους καλύτερους αλλά για να κρατήσεις κάποιους με άλλα κριτήρια.

 

Δεν θα υπολογίσεις την προσφορά του παλιού έναντι του νέου ?

Αυτά δεν θα μετρήσουν ως πλεονεκτήματα για τον παλιό ?

Θα τους βάλεις και αυτούς στο ίδιο τσουβάλι ?

 

Ακριβώς για αυτό το έγραψα. Γιατί ενώ στην αρχή λέμε ότι πρέπει να κρατήσουμε τους καλύτερους στην πορεία βλέπουμε ότι πρέπει να λάβουμε υπόψιν και τα κοινωνικά κριτήρια (π.χ. έγγαμοι, έγγαμοι με παιδιά, χρόνια υπηρεσίας κλπ) και στο τέλος δεν θα επιλέξουμε τους καλύτερους αλλά αυτούς που υπερτερούν σε ένα σύνολο κριτηριών μεταξύ αυτών και κοινωνικών.

Και στο τέλος το δημόσιο θα δουλεύει όπως σήμερα σε επίπεδο παραγωγικότητας ανά εργαζόμενο. Και έτσι θα δούμε ότι δεν κάναμε τίποτα στο κομμάτι που λέγετε παραγωγικότητα.

 

Εσύ μίλησες πρώτος για αξιολόγηση ώστε να μείνουν οι χρήσιμοι και να φύγουν οι άχρηστοι και βλέπεις ότι μόνος σου βάζεις και κριτήρια που δεν έχουν να κάνουν με την αξιολόγηση του πόσου χρήσιμος είναι κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

engineer84 προσπάθησε για τι Λιμενικό (ή οποιαδήποτε θέση στο Δημόσιο) για να ζήσεις ανθρώπινη ζωή και άσε μερικούς να βαυκαλίζονται ότι στον ΙΤ "δημιουργούν" με τρεις κι εξήντα...

Όπως σωστά είπες, η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφήνουμε να περνάει χωρίς να κάνουμε ό,τι είναι δυνατό για να καλυτερέψουμε τις συνθήκες διαβίωσής μας. Το μόνο που πρέπει να μας νοιάζει είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα παντα γτ και ενα φιλος μου εποπ παιρνει 1100 και δεν τα Βγαζει περα (ενοικιο εξοδα σπιτιου βενζινες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οι νεοι μηχανικοι θα ειναι αυτοι που αυριο θα κανουν κουμαντο! Το προβλημα ειναι πως καποιοι απο αυτους τους νεους θα μπουν στις καιριες θεσεις που οπως και σημερα δινουν την εξουσια και ευχερεια να διατηρουν το πληγωμενο συστημα και να βολευονται μονο οι ιδιοι τους και οι συντεχνιτες τους (βυσμα, κομμα, μιζα, κλπ κλπ). Η θεση του ΔΥ ειναι εκ ορισμου κατωτερη του ελευθερου επαγγελματια και ειναι αδιανοητο να απολαμβανει περισσοτερα, κατι που εντελως αρρωστημενα συμβαινει τοσα χρονια! Αυτο που ηθελα να περασω και στο προηγουμενο ποστ ειναι πως μεχρι σημερα που οτι χρημα υπηρχε ηταν ξενο και δανεικο, ετρεχε αφθονο στην μικρη Ελλαδιτσα και ετσι υπηρχε μπολικο περισσεμα για να γινει το Δημοσιο η μεγαλη ευκαιρια επαγγελματικης αποκαταστασης! Απλως σε λιγα χρονια που ο Δημοσιος Τομεας θα πρεπει να πληρωνεται απο την πραγματικη κερδοφορια του κρατους και οχι απο ξενα λεφτα, θα σφιξουν πολυ τα ινια και η αποσχοληση στον ΔΤ μονο ευκαιρια δεν θα θεωρειται! Μην επαναπαυεστε λοιπον πως αν γινεται ΔΥ θα εχετε ολα τα προνομια των σημερινων ΔΥ! Μονιμοτητα, δικαιωμα απεργιας - αποχης, ελαχιστος ελεγχος, χρηματικα bonus για ανοητες δεξιοτητες, αδειες με το κιλο, μισθος υπερογκος, ωραριο σταθερο - ελαχιστο - ευελικτο και ολα τα υπολοιπα προνομια που απλως δημιουργηθηκαν για πολιτικους λογους, ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Απλα γιατι θα ειμαι εγω εδω για να τα ανατρεψω! Και οταν μετα απο πολυ κοπο θα βγαζω κατι παραπανω και θα ζω αξιοπρεπως, δεν δεχομαι να δωσω δεκαρα τσακιστη παραπανω στον ΔΤ αν δεν εξελισσεται ωστε να μου παρεχει καλυτερες υπηρεσιες! Ως σημερα ειναι απλως ζημιογονος και αντιπαραγωγικος! Απλα στην επιχειρηση "κρατος" υπηρχε αυτη η ζημια που κρυβοταν ανετα με τα ξενα χρηματα. Μην επαναπαυεστε λοιπον πως θα συνεχισω να ανεχομαι την ηλιθιοτητα του πληρωνω και δεν απολαμβανω! Ο ΔΤ οπως τον ξερατε εχει πεθανει! Να σας φερω και κολυβα!

 

Μπορει το υφος μου να ειναι εντονο αλλα δεν εχω κατι προσωπικο! απλως αντιδρω σε αποψη συμπολιτη μου. Και μιας και ρωτησες πληρωνομαι ελαχιστα! Ζω μονο για τη δουλεια εδω και ενα χρονο! Εξοδα προσωπικα υπο το μηδεν! Και παλι μεσα ειμαι! Δεν βγαινω! Ομως φιλε επιχειρηση εχω και παλευω να τη σηκωσω! Και η επιχειρηση μου για να επιβιωσει πρεπει να πληρωνει μονο αυτα που θα τις επιστρεψουν και κατι! ο ΔΤ δεν προσφερει τιποτε στην επιχειρηση μου! Αν δεν σαρεσει ο ΙΤ και να σκιζεσαι για το τπιοτα κοιτα να το αλλαξεις και οχι να βολευτεις αλλου! Αλλιως θα συναντησουν το ιδιο ποροβλημα τα παιδια σου και δεν γινεται ολοι να βολευτουμε πως να το κανουμε! Γιαυτο λοιπον τερμα το βολεμα!

Link to comment
Share on other sites

αναλογα παντα γτ και ενα φιλος μου εποπ παιρνει 1100 και δεν τα Βγαζει περα (ενοικιο εξοδα σπιτιου βενζινες κτλ)

 

παλάσκα τώρα και σκάει σειρά επόπ.κάτσε λέμε να δούμε φάση...οι περισσότεροι περιμένανε μαζί με το λουκάνικο να πάρουν δώρο και μία γκόμενα (έτσι έδειχνε η διαφήμιση). πάνε τοιμάζονται και τριάδες για μεσημεριανό. μέσα στο επόμενο διήμερο είχαν φύγει το 1/3...

ποιοί μείνανε ? (γιατί ψιλοπιάσαμε κουβέντα μαζί τους)

όσοι κοιτούσαν πέρα στο σκαραμαγκά και βλέπανε πως η άλλη διέξοδος είναι η ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη και τα μεροκάματα του τρόμου...αυτό πές του φιλαράκου σου και να κόψει τις πολλές εξόδους και θα βγεί και θα κάνει και αποταμίευση..

Link to comment
Share on other sites

engineer84 προσπάθησε για τι Λιμενικό (ή οποιαδήποτε θέση στο Δημόσιο) για να ζήσεις ανθρώπινη ζωή και άσε μερικούς να βαυκαλίζονται ότι στον ΙΤ "δημιουργούν" με τρεις κι εξήντα...

Όπως σωστά είπες, η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφήνουμε να περνάει χωρίς να κάνουμε ό,τι είναι δυνατό για να καλυτερέψουμε τις συνθήκες διαβίωσής μας. Το μόνο που πρέπει να μας νοιάζει είναι αυτό.

 

 

Ο καθένας με τις προτιμήσεις και τις επιλογές του. Άλλωστε το επάγγελμα του μηχανικού είναι δύσκολο, έχει ευθύνες και θέλει χρόνο μέχρι να καταξιωθείς. Θέλει και δουλεια και προσόντα και μια ακόμα ποιοτητα (στο χωριό μου το λέν @@) Ως εκ τουτου δεν είναι για όλους και σίγουρα δεν ειναι για τα υπερπροστατευμένα παιδάκια που θέλουν σιγουρια στοργή και προδέρμ.Γι αυτους φτιάχτηκε το ελληνικό δημόσιο, απ τους γονείς που θέλησαν να βολέψουν τους κανακάρηδες.

 

Ας πάνε λοιπόν στο δημόσιο με τις ευχές μου για γρήγορη σύνταξη και καλό εφάπαξ (δεν δείχνουν να έχουν άλλωστε και άλλα επαγγελματικά όνειρα). Απο κει και πέρα μη θέλουν να το περάσουν και ως την μόνη έξυπνη λύση, όπως στο γνωστό μύθο του Αισώπου με την αλεπου με την κομμένη ουρα.

 

P.S. αφού περνάνε τόσο καλα οι ΔΥ ας σταματήσουν να πρήζουν αδένες για το πόσο δύσκολα περνάνε. Εχω την αισθηση οτι η κακομοιρια η κλάψα και η αυτολύπηση ενδημεί στον χωρο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.