Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικοί στο Λιμενικό Σώμα!


engineer84

Recommended Posts

topap,

εσύ όπως ειπα σε saltapidas, εσένα σε ενδιαφέρει να πάει η 'χώρα' μπροστά, ή να ζήσεις αξιοπρεπώς;

 

Η χώρα διοικείται από διεθνείς τράπεζες, και αυτοί που πρέπει να νοιαστούν να πάει μπροστά ειναι οι πολιτικοί που την βιάζουν ... Αυτοι οφειλονται για τα τεραστια ελλειματα...

 

Να σκιζομαι εγω για 1500 στον ιδιωτικο τομέα, μόνο και μόνο για να βλέπω τον τάδε υπουργό να ξοδεύει 150 .000 ευρώ σε ενα ταξίδι;

 

Στην τελική, θα ζήσουμε για πάντα; γιατί να μας νοιάξει η Ελλάδα, όταν στην ουσία η έννοια ' Ελλαδα' δεν υπάρχει, και στην ουσία είναι μια ζούγκλα όπου ο καθένας νοιάζεται για την πάρτι του; Θες να θυσιαστεις εσύ για να πάει η χώρα μπροστά; Οκ... αλλά γύρω σου βλέπεις συνδικαλες , πολιτικους κτλ να κλεβουν οχι 1500, αλλα 15000ευρω το μηνα.. αρα τι να κανεις εσυ και ο κάθες εσύ που θέλετε το καλό της 'πατρίδας'...

 

Πλεον στο βούρκο που ζούμε είναι πολύ δύσκολο να προχωρήσουμε με ιδεαλισμούς..

 

Οσον αφορά την γλώσσα που χρησιμοποιω, γιατι την συνδέεις με τεχνικές εκθέσεις; εδώ γράφω χύμα . Αλλα και οι τεχνικες εκθεσεις που λες, οι πιο πολλές ειναι ο,τι ναναι...

 

 

electrica_salonica

κάνε ένα google και δες αν έχει βγει προκύρηξη....

 

Μπορεις έτσι να επιβεβαιώσεις αν κάνω τρόλιγκ ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

topap,

electrica_salonica

κάνε ένα google και δες αν έχει βγει προκύρηξη....

 

Μπορεις έτσι να επιβεβαιώσεις αν κάνω τρόλιγκ ή όχι...

το σχολιό μου αναφέρεται στο τρόπο που γράφεις, σε αυτά που λες δηλαδή και όχι στο αν έχει βγει προκύρηξη

Link to comment
Share on other sites

οπως εχει γινει πλεον ο ιδιωτικος τομεας για μηχανικους με την οικοδομη πλεον πεθαμενη εχεις τις παρακατω επιλογες

1. μενεις ελλαδα και συμβιβαζεσε με 1100-1300/μηνα του ιδιωτικου τομεα με οποιες συνθηκες εργασιας αυτο συνεπαγεται.

2. το παλευεις για δημοσιο και με το ενιαιο μισθολογιο θα ζησεις μια ζωη που θα κοβεις την φακη στα 2..οι προκυρηξεις πλεον ειναι ελαχιστες και πρεπει αν βολευτουν και τα πρασινα παιδια μην το ξεχναμε αυτο..

3. φευγεις εξω και το παλευεις..

4.αλλαζεις κλαδο/επαγγελμα γινεσαι αγροτης, παραγωγος κτλ..

 

ο καθενας βλεπει τις δυνατοτητες του/φιλοδοξιες του και πραττει δεοντος..

 

δεν ειμαστε ολοι για ολα..ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ο φιλος που ανοιξε το τοπικ δεν αντεχει τα μεγαλα βαρη, ευθυνες ή τουλαχιστον συμβιβαζεται με τα λιγοτερα στην ζωη του..δικαιωμα του.. ..Ουτε τον κατακρινω που θελει να μπει δημοσιο..πολλοι απ εσας που τον κατακρινετε εαν σας ερχοταν φυλλο πορειας για δημοσια υπηρεσια θα βαζατε τα κλαματα απο συγκινηση..

Link to comment
Share on other sites

1. το αρχικό μηνυμα είναι οτι να ναι...

 

Οι μηχανικοί του Λιμενικού (τεχνικοί) δεν εχουν καμια σχεση με οτι γραφεται... Δε μπαινω στη διαδικασια να αντικρουω ενα ενα αυτα που γραφτηκαν...

 

Τρεις φιλοι μου είναι στην υπηρεσια και το ξερω...

 

 

Δηλαδή μιλάμε πρέπει να γράψεις πολύ καλά στα πολύ δύσκολα θέματα...

 

Εξετασεις γραπτες δεν υπαρχουν... Απορω που τις βρηκες... :shock:

 

 

2. Η προκυρηξη ειναι οτι να ναι

Πριν 6-7 χρονια είχε ξαναβγει και δεν ζητουσε συγκεκριμενο κλαδο μηχανικών αλλα τους είχε ολους σε ενα τσουβαλι. πχ 30 μηχανικους ολων των ειδικοτητων. Τοτε είχα μπει 30 χωροτακτες (πτυχιο στο 9,6 μεσο ορο)

 

τραβαγαν τα μαλλια τους οι του υπουργίου και την επομενη φορα το διαχωρισανε...

3 ναυπηγοι 2 μηχανολογοι 4 πολιτικοί κλπ...

 

Ε σημερα αποφασισαν να ξαναβγαλουν την προκυρηξη πηραν μια παλια χωρις να τη διαβασουν και την τυπωσαν...

ε... πηραν την καταλληλη... 25 χωροτακτες παλι στο λιμενικό...

ΥΓ Δεν εχω κατι με τη σχολη (απλα το 9,5 μεσος ορος πτυχιο χτυπαει ασχημα)

 

ΥΓ2 Ειμαι 35 χρονων. Οριο ηλικιας 30. Δεν εχω να κερδισω κατι απο την προκυρηξη...

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά από άποψη επαγγελματικού αντικειμένου μηχανικού, πιστεύετε ότι οι Η/Μ έχουν ουσιαστικότερο αντικείμενο στην οικοδομή, από ότι σε ανάλογη τεχνική θέση του Λιμενικού?

 

Εγώ πάντως όχι.

Link to comment
Share on other sites

1) Το κακο ειναι οτι πολλοι συναδελφοι και μη εχουν τα ιδια μυαλα με σενα engineer84.

Γι'αυτο εχουμε γινει χωρα της αρπαχτης, των λαμογιων και της παραγκας.

 

2) Το οτι τελειωσες ενα πολυτεχνειο δε σημαινει οτι επιασες τον παπα απο τα @@ κ οτι πρεπει να βγαζεις 1500ε/μηνα ξεκουραστα και ισοβια. Ναι θα πρεπε η πολιτεια να εχει προνοησει να εχεις δουλεια (οπουδηποτε, οχι ως μηχανικος απαραιτητα) τουλαχιστον εσυ που τελειωσες Κ ΕΝΑ πολυτεχνειο κ οχι οι αγραμματοι (διαφορων ανυπαρκτων σχολων) που μονο το δημοσιο μπορει να τους απορροφησει ( κ τους απορροφα αναγκαστικά).

 

3) Ειναι κριμα παντως να εχεις τετοια μυαλα. Βεβαια δε σε κατηγορω γιατι κ γω το 84 γεννηθηκα, τελειωσα πολυτεχνειο και τωρα ''μαζευω ξαπλωστρες απο τις παραλιες'' για να πληρωσω το ΤΣΜΕΔΕ, κατι που δε θα εκανες ποτε εσυ.

 

Τουλαχιστον δε κυνηγαω μια θεση στον ''ηλιο'' καθως ειμαι ρομαντικος, ακομα, σαν τον Zavi, ταυτοχρονα ανωμαλος που διεκδικω μια θεση στη ιδιωτικη βιοπάλη και επιπροσθετα τρελος που πιστευω πως αυτη η γ@μημενη χώρα εχει ακομα κατι να μου προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

George επειδή εχω μαύρα μεσανυχτα απι λιμενικο μπορεις σε παρακαλω να γραψεις τι κανει ο σημαιοφορος αποφοιτος πολυτεχνειου κ ποσα παιρνει;

 

Zografos , κοιταξε, ο ρομαντισμός και η ελπιδα σου ηδη εχουν αντικρουσθει απο την πραγματικπτητα με τις ξαπλώστρες. Πόσα βγάζεις στον ιδιωτικο;

 

λιμενικό όμως μισθολογικα δε ξερω...

Δλδ μς 1700 στα 40 θα βγαίνεις. ;

 

Βέβαια, αν παίρνω 1700 κ κάνω τα απογευματα

Κάποιο ιδοαιτερο φτάνω αισίως τα 2000 το μηνα, τελεία!

 

Εξωτερικο δε θελω ρε παιδια.. και πθο ακριβή ζωή, και εισαι μεταναστης

Και είναι ψεμα ότι παιρνεις πιο πολλα

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, δεν εχω λογια.

 

Βέβαια, αν παίρνω 1700 κ κάνω τα απογευματα

Κάποιο ιδοαιτερο φτάνω αισίως τα 2000 το μηνα, τελεία!

 

Πραγματικα σου ευχομαι να βρεις μια θεση στο δημοσιο. Δε σε γνωριζω προσωπικα για να σου πω οτι μονο εκει θα επιβιωνες, αλλα τουλαχιστον ειναι ενα περιβαλλον που σου ταιριαζει, βαση των γεγραμμενων σου, απολυτα.

Χαιρετισματα στους λοιπους καρεκλοκενταρους ελβετοψυχους μελλοντες συναδέλφους σου απο εναν ελευθερο ''πολιορκημενο'' επαγγελματια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.