Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


emnikol

Recommended Posts

Καλησπερα σας 

 

Μου βγαζει συνεχεια αυτες τις ειδοποιησεις

 

 

 

Μηδενικές θερμογέφυρες για τις αδιαφανείς επιφάνειες στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
Πρέπει να ορίσετε διανομή συστήματος ΖΝΧ στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
 
Συνολικά errors για Υπάρχον Κτίριο = 2
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warnings για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης <> 1 του συστήματος παραγωγής θερμότητας στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
Αθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης < 0.5 ή >1 του συστήματος παραγωγής ψύξης στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
Αθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης <> 1 του συστήματος παραγωγής ΖΝΧ στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο
 
Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 3
 
 
Το κτηριο ειναι παλιο και συμφωνα με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΑΚ δεν πρεπει να βγαζει θερμογεφυρες και εχω ορισει δικτυο διανομης. Επισης τα αθροιματα ειναι ισο με την μοναδα. Τελος με τα ιδια στοιχεια δουλευε και τωρα δεν δουλευει. Δεν εχω αλλαξει κανενα στοιχειο. εχω φαει ολοκληρη μερα να βρω λυση.  
 
Με το παλιο λογισμικο το 1.29 δουλευει μια χαρα. Τι φαση?
 
Ευχαριστω
Edited by diamond93
Link to comment
Share on other sites

Η ορθή διαδικασία περιλαμβάνει την εισαγωγή xml που σου δίνει το buildingcert στο xml που φτιάχνεις για το ΠΕΑ σου.

Δες το #438.

 

Η σωστή ρύθμιση στα windows (πίνακας ελέγχου-ρυθμίσεις γλώσσας ή αλλαγή ρυθμίσεων ημερομηνίας και ώρας) είναι ο διαχωρισμός των δεκαδικών με τελεία ( . ) και χιλιάδων με ( , ).

Σε πολλές μονάδες παραγωγής το έχω παρατηρήσει και γω τρώει κολλήματα φοβερά. Δεν είναι όμως κρίσιμα λάθη (εννοώ προχωράει παρ' όλα αυτά). Είναι warnings και όχι errors να σταματήσει.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Η ορθή διαδικασία περιλαμβάνει την εισαγωγή xml που σου δίνει το buildingcert στο xml που φτιάχνεις για το ΠΕΑ σου.

Δες το #438.

 

Η σωστή ρύθμιση στα windows (πίνακας ελέγχου-ρυθμίσεις γλώσσας ή αλλαγή ρυθμίσεων ημερομηνίας και ώρας) είναι ο διαχωρισμός των δεκαδικών με τελεία ( . ) και χιλιάδων με ( , ).

Σε πολλές μονάδες παραγωγής το έχω παρατηρήσει και γω τρώει κολλήματα φοβερά. Δεν είναι όμως κρίσιμα λάθη (εννοώ προχωράει παρ' όλα αυτά). Είναι warnings και όχι errors να σταματήσει.

 

Απο εκει εισαγω τα στοιχεια απο το buildingcert.

 

Δεν προχωραει το προγραμμα. Συνεχιζει να βγαζει error

Link to comment
Share on other sites

Εάν ναι στο 1ο ερώτημα που σου έκανα (αν ακολουθείς τα βήματα όπως και γω και οι υπόλοιποι συνάδελφοι) τότε έχει πρόβλημα το xml σου. Δεν ξέρω αν το φτιάχνεις χειροκίνητα ή το παίρνεις από πρόγραμμα.

Εάν ναι στο 2ο ερώτημα που σου έκανα (εάν το xml που έχεις φτιάξει για το ΠΕΑ σου πας και το ανεβάζεις στο BC στο "υποβολή αρχείου xml επιθεώρησης" πριν κατεβάσεις το xxxxxx-2018 τότε δεν ακολουθείς τα βήματα όπως τα περιγράφω και κάνεις λάθος.

Πριν ανεβάσεις το οτιδήποτε στο BC κατεβάζεις το αρχείο που σου δίνει το buildingcert με όνομα χχχχχχχ-2018 για να το εισάγεις στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνειδητοποίησα πόσο με έχει αρρωστήσει το Εξοικονομώ ΙΙ. Έχω το bug που μου ζητάει το username και το serial του προγράμματος κάθε φορά που το ανοίγω και τα έχω μάθει απ έξω... Και δεν μιλάμε για εύκολους κωδικούς..

 

Τελικά αυτό διορθώνεται κάπως;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνειδητοποίησα πόσο με έχει αρρωστήσει το Εξοικονομώ ΙΙ. Έχω το bug που μου ζητάει το username και το serial του προγράμματος κάθε φορά που το ανοίγω και τα έχω μάθει απ έξω... Και δεν μιλάμε για εύκολους κωδικούς..

 

Τελικά αυτό διορθώνεται κάπως;

 

Τρέχεις το προγραμμα σαν administrator; Δοκίμασε να περάσεις τους κωδικούς από το help.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.