Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός στη Ναύπακτο


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά να ζητήσω συγνώμη από τους συντονιστές που είχα ζητήσει να ανέβει στις ''Ειδήσεις''. Δεν είχα διαβάσει τους κανόνες!!!

 

Το βίντεο από χτες το είδα αρκετές φορές και παρατήρησα και εγώ ότι ο ο οπλισμός είναι ''μαλακός'', άρα εντέλει πρόκειται για παλιά πολυκατοικία.

 

Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, αν και δν γνωριζω τους τότε κανονισμούς είναι οι αραιο-τοποθετημένοι συνδετήρες!!!Ποιες ήταν οι ελάχιστες αποστάσεις εκείνη την εποχή?

 

Alexipap, από που συμπέρανες ότι δν είναι καλά συμπυκνωμένο το σκυρόδεμα???

 

Υ.Γ. Μπορεί οι αντιδράσεις των κατοίκων να είναι υπερβολικές, αλλά σκέψου ότι δν είναι μηχανικοι και πως πρόκειται για την περιουσία τους

 

Αποστασεις συνδετηρων (Αρθρο 58&2 Κανονισμος Σκυροδεματος 1959)

" e≤d, e≤12Φ " οπου d η μικροτερη πλευρα στυλου και Φ η μικροτερη διαμετρος του οπλισμου του στυλου.

Αρα και 20αρι σιδερο να ειχε τα 25 εκατ. το πολυ τα θελει (οπτικα φαινεται αρκετα μεγαλυτερο )

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου περνάει από το μυαλό και το ζήτημα των κοντών υποστυλομάτων πάντως. Αν είδατε όπως σωστά λέει και ο συνάδελφος περνάει σκυφτός ο άλλος απο κάτω. Είναι μια ψαθυρή αστοχία λόγω αυξημένης τέμνουσας που μπορεί να ανέλαβε το κοντό υποστύλωμα που σε συνδυασμό με την έλλειψη συνδετήρων γίνεται ακομη χειρότερο και πιο έντονο το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως φωνάζουμε προειδοποιούμε και τους παρακαλάμε να κατασκευάσουν ότι λέει η μελέτη, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κλείνουν το μάτι στο κάθε μπετατζή...

 

ε, μα....πεστα. Επίσης η συνηθισμένη ατάκα είναι "ο εργολάβος είπε ότι αυτό αντέχει άλλους 3 ορόφους"....και εννοεί τον καλουπατζη ή το σιδερά που συνήθως δεν ξέρει να διαβάσει μερικές φορές ούτε τα σχέδια. Μου έχει τύχει εργολάβος που κοιτούσε θεμελίωση με πεδιλοδοκούς και με ρώταγε που είναι το "στρογγυλό μπαλκόνι" που του είπε ο ιδιοκτήτης και γιατί δεν φαίνεται στα σχέδια. Δεν αναγνώρισε ότι είναι θεμελίωση καν.. Φυσικά τον έκοψα με τη μια. Επίσης αν και ανοίγω άλλο θέμα έχουν πρόβλημα με τις λεπτομέρειες. Δεν τις έχουν ποτέ μαζί αν είναι σε άλλο σχέδιο ή και να φτιάξεις ένα σεντόνι με το σχέδιο μαζί με τις λεπτομέρειες θεωρούν ότι τις έβαλες για να το περάσεις από την πολεοδομία και ότι είναι τυπικές και ανευ ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Sorry που θα παρέμβω αλλά ...

πληρώθηκες - δεν πληρώθηκες την επίβλεψη τόσο στη χάραξη όσο και στην κατασκευή του σκελετού ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ΠΑΡΩΝ ... νόμος ...

μετά ας κάνουν ότι τους φωτίσει ο Θεός!

ο εργολάβος θα κάνει οτι του είναι πιο εύκολο και οικονομικό ... ο μηχανικός πρέπει να είναι εκεί να ελέγχει αν γίνονται σωστά. στο κάτω κάτω της γραφής πως θα υπογράψεις αργότερα επίβλεψη οτι έγιναν όλα σωστά;

Sorry κες και κιοι συνάδελφοι αλλά η ορθή σκυροδέτηση και τοποθέτηση του οπλισμού είναι ευθύνη του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν να διαβάζουν τομές. Όλα σε κάτοψη τα βλέπουν

 

Το χειρότερο είναι ότι κάποιοι , παρά την άγνοια και την ασχετοσύνη τους , έχουν άποψη για όλα ! Και τολμούν να την εκφράζουν κι' όλας . "Λογικό" αφού ο ιδιοκτήτης τους εμπιστεύεται και τους ακούει . Μετά , απλά βλέπουμε τα διάφορα video με "εξοργισμένους" ιδιοκτήτες να ψάχνουν τον μηχανικό που τους κορόϊδεψε :oops:

 

Ιστορίες πίκρας και παραλογισμού ... :oops:

 

Και αυτών που άκουσαν τον "μάστορα" αντί για τον υπεύθυνο επιβλέποντα μηχανικό αλλά και του μηχανικού αν δεν επέβαλλε τον ορθό τρόπο σιδερώματος και σκυροδέτησης παρά τις αντιρρήσεις ιδιοκτητών και συνεργείων για παράλογες απαιτήσεις σε δόνηση και διάστρωση και "εξώφθαλμη" σπατάλη σιδηρού οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

ποιές λεπτομέρειες? Οι περισσότεροι δεν ξέρουν να διαβάζουν τομές. Όλα σε κάτοψη τα βλέπουν

 

 

Καλησπερα , αν σας ανεβασω σχεδια απο μηχανικους και τι αλλαγες εχουν θα

κλαιτε με μαυρο δακρυ ,ολα στο ποδι γινονται απο εσας [ τους μηχανικους ]

σχεδια χωρις μπαλκονια , πας στο εργο να τοποθετησεις τα σιδερα βλεπεις και λες ηρθα σε αλλο κτιριο ..κολονες σταματανε λεει ο μηχανικος πας στην πλακα κολονες συνεχιζουνε , παιρνεις τα σχεδια κτιριου με υπογειο και επιφανειακη θεμελειωση στο ιδιο υψος πλακας υπογειου και της επιφανειακης .η επιφανειακη εχει μπαζωμα 2.00 μετρα

κανε προμετρηση εσυ ,κοψε τα σιδερα εσυ μ......κα σιδερα ,΄'' τσακαλια ειναι μερικοι '' . την τρελα μου μεσα . πριν απο μερες μου δινει ο [τσακαλος ] ο μηχανικος τα σχεδια ,κοβονται τα σιδερα πανε στο εργο γινεται η τοποθετηση του σιδηρου [ σχαρες διανομες κολονες συνδετηρια τοιχοια κομπλε ] και ερχεται ο ''τσακαλος'' να κανει παραλαβη σιδηρου με αλλο σχεδια απο αυτο που μου εδωσε με φωναζει και μου λεει λαθος εδω λαθος εκει [ λειπουν σιδερα ] τον κοιταζω λεω πλακα με κανει ,αυτος μιλαει σοβαρα , παιρνω το σχεδιο που μου εδωσε του το δινω ,το κοιταει ,το ξανακοιταει .τωρα μου λεει τι κανουμε μαστορα , παρακαλαει .....................

ρεζιλι ο ''τσακαλος ''[ πληρωσε τσακαλε και σε χαιρετω σταυροτα οι μ.........σου πληρωνονται και αντε γεια .........................................] το τι ακουσε δεν περιγραφεται .

Σημερα . πλακα τελευταια κλεινει απο πανω ουτε σκαλες ουτε τιποτα , κοβονται τα σιδερα τα παμε ,ανεβαινουμε πανω εχει μια ωραια σκαλα γ...ω τα σχεδια που μας δινεται να βγαλουμε σιδερα.ερχεται και η συζυγος και λεει θελω και αετωμα πανω να φαινεται ωραια απο μακρια .....................................................

και το ωραιο ειναι οταν κανεται προμετρηση εκει να δεις γελιο , τοσους τονους μου ειπε ο μηχανικος , γιατι τοση διαφορα .........πας στο γραφειο τον βαζεις κατω κοκκαλο ο μηχανικος [ δεν υπολογισε της ματοισης στης κολονες ,στους πλειεδες της αλλαγες απο φ8 σε φ10 στην πλακα , τους μανδυες απο φ8 σε φ10 σε ολα τα δοκαρια , και να λεει ο ιδιοκτητης στον μηχανικο εσυ να πληρωσεις την διαφορα αυτη και να μαλωνουν .

 

Αφηστε το ειναι τραγωδια με αυτα που συμβαινουν καθημερινα ,

αλλα δυστηχως αληθεια ...

 

 

ΥΓ . Καλη παναγια , και να μην λειπη κανεις οταν θα επιστρεψουμε πισω μετα το 3μερο .

[ στους δρομους προσοχη ] .........................

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ολες οι αλλαγες γινονται κατοπιν πιεσεως απο τον ιδιοκτητη??

Το εχεις σκεφτει αυτο???

 

ΥΓ. Οσο για τη ποιοτητα των μελετων συμφωνω...Αν σε παιρνει πραξε αναλογα..

Αλλα οταν εγω πιανω το αλφαδι και το καλουπι ειναι σαν τη πλαγια των Λευκων Ορεων θα κανω ρεζιλι το εργαλαβο και να δουμε αν θα βγαλλει κουβεντα...

Ομοιως και το σιδερα που μου βαζει τα προσθετα των στηριξεων (των δοκων) στην πλακα επειδη εκει τα δειχνει ο ξυλοτυπος...Εκει να δεις γελιο που θα πεσει...

Ομοιως οταν δεν τηρουνται οι αγκυρωσεις γτ ο σιδερας βαριεται να διαβασει το υπομνημα...

Τελος, δεν ειναι δουλεια του μηχανικου να παραγγελνει τον οπλισμο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.