Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια έχω ψιλομπερδευτεί... Πρώτη φορά κάνω τριτιγενή (γραφείο 170τμ).

Δεν το έχω δει και θέλω να είμαι προετοιμασμένος..Εχει λέει ΚΚΚ, ΖΝΧ τίποτα...Φωτισμό είμαι οκ.

Το πρόβλημά μου είναι τι πληροφορίες ζητάω? Προφανώς της ΚΚΚ σωστά? Και πως συμπληρώνουμε τις καρτέλες Ψ-Θ? Πάιρνω στοιχεία από ΚΚΚ? Η παίρνω κτιρίου αναφοράς? Σε τι κατηγορία αυτοματισμών είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω κατάστημα που το 60% του εμβαδού θερμαίνεται/ψύχεται από 2 σπλιτάκια και το 40% είναι ξεχωριστός λειτουργικά χώρος χωρίς κανένα σύστημα.

Προφανώς ορίζω 2 συστήματα θέρμανσης το δεύτερο με κτήριο αναφοράς.

Σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ όταν υπάρχουν δύο δίκτυα διανομής παίρνω το βαθμό απόδοσης του χειρότερου. Στην περίπτωση μου αυτό μεταφράζεται ότι παίρνω 0.95 του ΚΑ ή μπορώ να κάνω γραμμική παρεμβολή μεταξύ του 0.95 και του 1. Το λέω γιατί στην πραγματικότητα το ένα σύστημα δεν υπάρχεi.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα 2 σπλιτάκια έχουν το ίδιο COP/EER έχεις 2 συστήματα. Αν έχουν διαφορετικό COP/EER έχεις τρία συστήματα.

Η θα πάρεις το χειρότερο (0,95) ή θα κάνεις στάθμιση: 0,6Χ1+0,4Χ0,95

 

Και το ένα σωστό είναι και το άλλο σωστό είναι. Και αν διαφωνείς και έχεις άλλη άποψη... κι αυτό σωστό είναι. Σοβαρά μιλάω, δεν κάνω πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να θέσω ένα προβληματισμό: και εγώ βρίσκω το ποσοστό κάλυψης στην ψύξη από τα τ.μ γιατί το θεωρώ σωστότερο αλλά υπάρχει και ο τρόπος να κατανέμεται βάση τ'ης αποδιδόμενης ψυκτικής ισχύος και μου κάνει εντύπωση πού αυτό λέει η τοτεε1 4.2.3.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το απαιτούμενο φορτίο καλύπτεται με περισσότερες από μία μονάδες τότε θα κάνεις κατανομή του ποσοστού κάλυψης με την αποδιδόμενη ισχύ. Π.χ. σε ένα ενιαίο κατάστημα με 2 σπλιτάκια θα βγάλεις τα ποσοστά κάλυψης με την ισχύ τους.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχεις κάλυψη του συνολικού φορτίου της ζώνης. Για να μη μπλέξεις με εκτιμήσεις, υπολογισμούς κλπ σταθμίζεις με τα τμ, θεωρώντας ότι τουλάχιστον για τον χώρο που τοποθετείται καλύπτει τις ανάγκες του.

 

Και σε άλλες περιπτώσεις που δεν έχεις στοιχεία για τα φορτία χρησιμοποιείς τα τ.μ. Δεν είναι το σωστότερο αλλά και τι να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Οταν το απαιτούμενο φορτίο καλύπτεται με περισσότερες από μία μονάδες τότε θα κάνεις κατανομή του ποσοστού κάλυψης με την αποδιδόμενη ισχύ. Π.χ. σε ένα ενιαίο κατάστημα με 2 σπλιτάκια θα βγάλεις τα ποσοστά κάλυψης με την ισχύ τους.

 

 

συμφωνώ φίλε. Πάντως το ενιαίο κατάστημα αν τυχόν έχει μόνο 1 και ανεπαρκές σπλιτάκι για να βρείς το ποσοστό κάλυψης και άρα να συμπληρώσεις το υπολειπόμενο παλι με τ.μ δεν συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στο επισυναπτόμενο pdf αρχείο, τις δύο (ισοδύναμες) λύσεις που δόθηκαν από τον Λάσκο για ένα διαμέρισμα 54,33 m2 που αποτελούνταν από ένα σαλόνι, 2 δωμάτια, κουζίνα , WC και διάδρομο και το οποίο διέθετε μόνο ένα split στο σαλόνι.

 

Η πρώτη λύση δίδεται λαμβάνοντας υπόψη το "καθαρό" εμβαδόν του σαλονιού σε σχέση με το συνολικό "καθαρό" εμβαδόν του αθροίσματος των εμβαδών του σαλονιού και των δύο δωματίων που θα μπορούσαν "εν δυνάμει" να έχουν σύστημα ψύξης και ΔΕΝ λαμβάνει υπόψη το υπόλοιπο εμβαδόν του διαμερίσματος (κουζίνα, διάδρομος και WC).

 

Η δεύτερη λύση δίδεται λαμβάνοντας υπόψη το "μικτό" εμβαδόν του σαλονιού σε σχέση με το συνολικό "μικτό" εμβαδόν όλου του διαμερίσματος, πράγμα που νομίζω εφαρμόζουμε οι περισσότεροι.

 

Οι λύσεις βρίσκονται στην σελ. 8 του επισυναπτόμενου αρχείου το οποίο παραθέτω ολόκληρο γιατί είναι "κλειδωμένο" και βαριέμαι να το σπάσω για να παραθέσω μόνο την μία αυτή σελίδα

Link to comment
Share on other sites

εδώ το αρχείο

 

Το αρχείο διαγράφηκε καθώς αποτελεί διδακτικό υλικό σεμιναρίων και δεν διατίθεται ελεύθερα

miltos

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες. Να σαι καλά emnikol.

 

Βλέπω ότι διόρθωσε το δίκτυο διανομής και τα βοηθητικά στο σύστημα ψύξης της κατοικίας.

 

Γι αυτό το λόγο λέω και παραπάνω. Οτι και να πεις δίκαιο θα χεις. Εν αναμονή της διευκρίνησης στον τρόπο χειρισμού αυτών των περιπτώσεων. Πάντως νομίζω ότι θα ισχύει για την ψύξη μόνο. Οταν θα αφορά τη θέρμανση, θα παίρνεις άλλη ζώνη.

 

Για το σύστημα εξαερισμού, δεν το πιασα τι γίνεται. Υπάρχει εξαερισμός που δεν έχουμε στοιχεία του ή δεν υπάρχει καθόλου εξαερισμός;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει αφού βρούμε το ποσοστό που καλύπτεται με το εν λόγω κλιματιστικό, θα πρέπει να το πολλαπλασιάσουμε με 0,5, εφόσον το σύνολο όλων των συστημάτων ψύξης θα πρέπει να είναι 0,5. Αυτό που είχα καταλάβει ήταν ότι το 50% των χώρων της κατοικίας θα πρέπει να ψύχονται, οπότε ότι λείπει μέχρι να φτάσουμε στο 50%, το καλύπτουμε με ένα σύστημα ψύξης ίδιο με αυτό του ΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.