Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που είδες lenaki δεν είναι ΚΚΜ. Μπορεί να στην είπανε έτσι αλλά μάλλον είναι μια αντλία θερμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα αυτό που είδες lenaki δεν είναι ΚΚΜ. Μπορεί να στην είπανε έτσι αλλά μάλλον είναι μια αντλία θερμότητας.

 

Να σας παραθέσω τότε την φώτογραφία μήπως και με βοηθησετε να κατανοησω καλυτερα...post-9582-0-71336300-1366651771_thumb.jpgpost-9582-0-96461800-1366651872_thumb.jpg

 

Ειναι οντως ΑΘ ?

 

Αν είναι οντως έτσι, στη καρτελα της θερμανσης θα συμπληρωσω 100%θερμικο φορτιο απο την ΑΘ σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αερόψυκτη αντλία θερμότητας είναι, packaged.

Και αφού δεν υπάρχει άλλο μηχάνημα ή <<σύστημα>> τριγύρω προφανώς μέσα στο μαγαζί έχει fan coils. Ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Mε την ευκαιρία της ερώτησης της συναδέλφου και επειδη δεν μου έχει τύχει ακόμα ΚΚΜ, που έγκειται η διαφορά της με τις ΑΘ;

Αν έχω καταλάβει καλά όταν έχω μεμονωμένα σπλιτάκια έχω σαφώς ΑΘ.

Όταν έχω κεντρική εξωτερική μονάδα (καναλάτη όπως τη λέτε) με αεραγωγούς και στόμια (κρυμένους μέσα σε ψευδοροφές προφανώς) έχω ΑΘ;

Για να έχω ΚΚΜ πρέπει να υπάρχει κεντρική μονάδα, αλλά και τοπική μονάδα σε κάθε χώρο;

Υπάρχει άλλη υποπερίπτωση που ξεχνάω;

Link to comment
Share on other sites

Η "καναλάτη" μονάδα όπως λέμε (που μπορεί να είναι μια είναι μια ή και περισσότερες) και από την οποία ξεκινούν αεραγωγοί, βρίσκεται (συνήθως) εσωτερικά και έξω έχεις την/τις εξωτερική/ες μονάδα/ες, οπότε είναι διαιρούμενου τύπου (split). Ναι, αυτό το πράγμα είναι Α/Θ. Συνήθως δεν κάνουν ολοκληρωμένη διαχείριση-επεξεργασία του αέρα. Βασικά δεν κάνουν ύγρανση και αφύγρανση. Μπορούν να κάνουν ύγρανση του αέρα, μέσω εναλλάκτη ανάκτησης θερμότητας που θα έχει ενσωματωμένο υγραντήρα.

 

Οι ΚΚΜ αέρα, κάνουν πλήρη διαχείριση του αέρα (θέρμανση, ψύξη, ύγρανση, αφύγρανση, φιλτράρισμα και αερισμό, εξαερισμό), κάνουν προσαγωγή νωπού αέρα και ανάμιξη με τον αέρα του χώρου (σε κάποιο ποσοστό) και μέσω αεραγωγών και στομίων προσαγωγή και επιστροφή του αέρα στο χώρο. Η θερμότητα που απαιτείται, παράγεται από κάποιο λέβητα ή Α/Θ και αντίστοιχα η ψύξη από ένα ψύκτη και με σωληνώσεις μεταφέρεται στο θερμαντικό και ψυκτικό στοιχείο της ΚΚΜ αέρα.

Τοπικές μονάδες μπορεί να έχεις στα συστήματα κλιματισμού με νερό, όπου εκεί έχεις στους επιμέρους χώρους τερματικές μονάδες ανεμιστήρα-στοιχείου (fan coil units).

post-22627-0-96014000-1367071245.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια απο τους ηλεκτρομηχανολογους της παρεας

Για πρωτη φορα μου ετυχε επιθεωρηση επαγγελματικου χωρου γραφειων που για ψυξη ΚΑΙ θερμανση εχουν κεντρικο κλιματισμο (οπως μου ανεφεραν)

Η αυτοψια δεν πραγματοποιηθηκε ακομη διοτι δεν εχω τα απαραιτητα στοιχεια στα χερια μου, κατα τα φαινομενα θα γινει αυτο μεθαυριο.

 

Πως προσομοιωνεται ενα τετοιο συστημα στο προγραμμα?

Τι θετουμε ως θερμανση, ως ψυξη και πως βαζουμε το μηχανικο αερισμο?

Link to comment
Share on other sites

στη θέρμανση βάζεις "κεντρική αερόψυκτη Α.Θ", με πηγή ενέργειας ηλεκτρισμό και το COP του μηχανήματος

στη ψύξη πάλι "αερόψυκτη Α.Θ" με πηγή ενέργειας ηλεκτρισμό και το EER του μηχανήματος

ο αερισμός είναι ανεξάρτητος, αν έχουν ανεμιστήρα για νωπό τον βάζεις (αρκεί να υπερκαλύπτει τον θεωρητικό της ΤΟΤΕΕ), αν όχι θεωρητικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.