Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Recommended Posts

άρθρο 17

3. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή γηπέδου επιτρέπονται οι παρακάτω διαμορφώσεις:

α) (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Η τροποποίηση της φυσικής στάθμης του εδάφους των ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου μόνο για τη διευκόλυνση της φυσικής απορροής ομβρίων και μέχρι στάθμης +-1,00 μ. από το φυσικό έδαφος, εκτός των περιπτώσεων που εγκρίνονται από Συμβούλια Αρχιτεκτονικής. Σε περίπτωση εκσκαφής ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη του φυσικού εδάφους μπορεί να υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ.. Εκσκαφές ή επιχώσεις εδάφους που υπερβαίνουν τα παραπάνω όρια, για κτίρια δημόσιου ενδιαφέροντος και σημασίας επιτρέπονται ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής

 

αλλά για τα χωριά (ίσως δεν πρόσεξες) ότι ισχύει επί πλέον και το εξής: ότι το 7.5μ ή και 4.5μ ακόμη, μετράνε ΠΑΝΤΑ από το φ.ε

 

άρθρο 1

 

«4 α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ. και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος αυτών με το φυσικό έδαφος. Σε κάθε περίπτωση, το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμματος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ανωτέρω οριζόμενο. Σε περίπτωση μη εξάντλησης της επιτρεπόμενης δόμησης κατά τα ως άνω, επιβάλλεται η διάσπαση του κτηρίου σε ανεξάρτητα κτήρια εντός του γηπέδου.

β. Όταν η κλίση του γηπέδου είναι μεγαλύτερη από 15%, το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του πρώτου κτηρίου

που εμφανίζει όψη προς το δρόμο στα ανωφερή (ανηφορικά) οικόπεδα – στο ανάντι του δρόμου – ορίζεται

ως εξής:

− όταν το κτήριο τοποθετείται στο όριο του γηπέδου με το δρόμο επιτρέπεται ύψος μέχρι 7,5 μέτρα.

− όταν αυτό τοποθετείται καθ’ υποχώρηση σε απόσταση έως 20 μέτρα από το όριο του γηπέδου με τον

δρόμο επιτρέπεται το ύψος του να είναι μέχρι 4,5 μέτρα από το πέριξ φυσικό έδαφος.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μπαζώσω από τη μία πλευρά του κτιρίου κατά 0,40 και από την άλλη κατά 0,80 για να μειώσω το ποσοστό κλίσης. Βλ. την μία πλευρά. Με κόκκινη γραμμή είναι το φυσικό έδαφος και με κίτρινη το μπαζωμένο τμήμα. Δεν έχω υπόγειο!

post-22282-0-94066600-1352310178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καμια περίπτωση το +0,40 και το +0,80. Είσαι κάτω απο +1,00μ . τέλος.

 

καμιά φορά θέλει και λίγο κριτικό πνεύμα αλλά να μπορούμε και να υποστηρίξουμε τις αποφάσεις μας.

μην ξεχνάς οτι εσένα θα καλέσουν στον έλγχο και θα ρωτήσουν. όχι εμένα που σου λέω απλά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς μήπως πρώτα να μας πεις, πως λογίζεται η κλίση >15%;

από τα υψόμετρα κορυφών ή μήπως από το τοπικό ανάγλυφο;

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να εκδώσουν ειδική εγκύκλιο για αυτό το θέμα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

το οτι ολος ο ΝΟΚ πρεπει να γίνει σε ερμηνευτικές κανείς δεν αντιλέγει :)

 

αλλά για μπάζωμα κάτω του 1 μ δεν θελει καμία επεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καμια περίπτωση το +0,40 και το +0,80. Είσαι κάτω απο +1,00μ . τέλος.

 

καμιά φορά θέλει και λίγο κριτικό πνεύμα αλλά να μπορούμε και να υποστηρίξουμε τις αποφάσεις μας.

μην ξεχνάς οτι εσένα θα καλέσουν στον έλγχο και θα ρωτήσουν. όχι εμένα που σου λέω απλά την γνώμη μου.

 

εάν έχεις διαβάσει το νέο φεκ των οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων επειδή έχω πάνω από 15 % κλίση και δεν έχω κολλήσει στο δρόμο ούτε έχω πάει πάνω από 20 μ. γτ δεν με παίρνει το οικόπεδο μου δίνει max ύψος 4,50 + στέγη. εάν έχω την κλίση<15% θα έχω max ύψος 7,50 + στέγη. αυτό είναι το πρόβλημα μου. Με το ότι είμαι κάτω από το +1,00 τι θες να πεις;

Link to comment
Share on other sites

πανω απο 15% πόσο δλδ? μπορείς να το ξεμπαζώσεις τοτε...

 

με το +-1μ τι λες να θελω να πω...???? οτι στο ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ μέχρι +-1μ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες

Γιατί αμφιβάλλετε ότι

το 7.5 ή το 4.5 μετριέται από το Φ.Ε (δέστε το παλιό 4α αναφέρονταν στο Τ ή Φ.Ε -ενώ το νέο είναι αυτό που ανάρτησα ήδη πίο πάνω)

 

-χωρίς συνάμα αυτό να αποκλείει το δικαίωμα σου να μπαζώσεις + ή - 1,0μ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

μα δεν αμφιβάλω για αυτό....

το 4,5 μετράει απο σημειο 0 και φτάνει ως 4,5 το πρωτο κτισμα που ειναι στο όριο ή κοντα στο όριο

απο κει και πέρα τα υπόλοιπα 7,5....

η προτασή μου είναι να μην λογαριάσεις το 4,5 καθόλου

απλά κράτα το σαν μονάδα αναφοράς για το όριο.

 

λίγο στα μπέρδεψα. δεν ειναι δύσκολη η λύση σου. απλά θελει λιγο καθαρό μυαλο....

 

ο δρόμος σου που είναι? γιατι δεν τον βλέπω...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σταθώ στο δρόμο θα σταθώ σε απόσταση 12 μ. από το δρόμο και εάν έχω <15% κλίση θα μπορώ να έχω ύψος κτιρίου 7,50 μ. από το φυσικό έδαφος. (προβολή της όψης μου προς το φ.ε.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.