Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Recommended Posts

τα σχετικα και οι κοινοποιησεις του εγγραφου ειναι περισσοτερα απο την διευκρινηση.η οποια δεν ειναι και ξεκαθαρη.

οι τυποι ειναι απαλευτοι, ελεος

όχι απάλευτοι... μάλλον ανεκδιήγητοι (είμαι ευγενής σήμερα...) είναι με αυτόν τον Νόμο-Έκτρωμα που έβγαλαν... αλλά θα μου πείς πώς θα δικαιολογήσουν το μεροκάματο και την υπόστασή τους αν δεν βγάζουν τέτοιους Νόμους-Παρωδίες με απώτερο σκοπό να έχουν αντικείμενο στο εγγύς μέλλον με τις εκατοντάδες διευκρινήσεις/διαφωτισμούς/χρησμούς που θα χρειαστεί να βγάλουν...

η ΔΟΚΚ δίνει πάσες στη ΔΠΣ και η ΔΠΣ πάσες στο Γραφείο Αναπληρωτή και χέσε μέσα Πολυχρόνη...

ρε ούστ κοπρόσκυλα καρεκλοκένταυροι με τους χρησμούς σας...

α ρε Μέρκελ που σας χρειάζεται... μπάς και λιγοστέψετε και σείς και οι διαλογικές σας πολυδαίδαλες ρητορικές διευκρινήσεις...

Edited by kontegr
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ... τα 2 από τα 3 τα έχει βάλει ο Silent Arrow στην προηγούμενη σελίδα της συζήτησης ...

σας ευχαριστώ και τους 2

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα είναι αν επιτρέπετε στέγη 2μ. πάνω από τα 7,5μ. ή αυτό έχει καταργηθεί? και πρέπει το συνολικό ύψος να είναι 7.5μ.?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξαναρωτήσει συνάδελφοι και δν πήρα απάντηση....

 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου εξηγήσει τι ενοεί στο αρθρ 1 παρ. 4

«4 α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ.

και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμ−

ματος αυτών με το φυσικό έδαφος. Σε κάθε περίπτωση,

το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα

επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμμα−

τος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να υπερβαίνει το

ανωτέρω οριζόμενο. Σε περίπτωση μη εξάντλησης της

επιτρεπόμενης δόμησης κατά τα ως άνω, επιβάλλεται

η διάσπαση του κτηρίου σε ανεξάρτητα κτήρια εντός

του γηπέδου.

 

Δλδ δν μπορώ να κάνω προσθήκη καθ' ύψος??????

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα είναι αν επιτρέπετε στέγη 2μ. πάνω από τα 7,5μ. ή αυτό έχει καταργηθεί? και πρέπει το συνολικό ύψος να είναι 7.5μ.?

 

Ισχυει αυτο που ισχυε παντα, 7,50 + 2,00μ στεγη.

 

Το είχα ξαναρωτήσει συνάδελφοι και δν πήρα απάντηση....

 

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου εξηγήσει τι ενοεί στο αρθρ 1 παρ. 4

«4 α. Το μέγιστο ύψος των κτηρίων ορίζεται σε 7,50 μ.

και μετράται σε κάθε σημείο της τομής του περιγράμ−

ματος αυτών με το φυσικό έδαφος. Σε κάθε περίπτωση,

το ύψος των προβολών των κτηρίων σε κατακόρυφα

επίπεδα, διερχόμενα από την τομή του περιγράμμα−

τος αυτών με το έδαφος, δεν μπορεί να υπερβαίνει το

ανωτέρω οριζόμενο. Σε περίπτωση μη εξάντλησης της

επιτρεπόμενης δόμησης κατά τα ως άνω, επιβάλλεται

η διάσπαση του κτηρίου σε ανεξάρτητα κτήρια εντός

του γηπέδου.

 

Δλδ δν μπορώ να κάνω προσθήκη καθ' ύψος??????

 

Μπορεις να κανεις προσθηκη καθ' υψος. Αν μετα την προσθηκη καθ΄υψος και την τηρηση των 7.50μ παντου εχεις υπολοιπο συντελεστη δομησης, φτιαχνεις νεο οικιμα.

Link to comment
Share on other sites

Silent Arrow

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ χθες σχετικά με την προσθήκη καθ΄ύψος: Επιτρέπεται η προσθήκη καθ ύψος μέχρι τα 7,50μ. και μετά αν υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ πάμε σε άλλο κτήριο.

 

Και τώρα μπορεί να αναρωτηθεί ο

Megapad

 

Είμαι υποχρεωμένος να πάω σε άλλο κτήριο όταν με το υπόλοιπο του ΣΔ θέλω να κάνω προσθήκη κατ΄ επέκταση στο αρχικό;

 

Άλλη απορία και αυτή... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Silent Arrow

 

Αυτό σκέφτηκα και εγώ χθες σχετικά με την προσθήκη καθ΄ύψος: Επιτρέπεται η προσθήκη καθ ύψος μέχρι τα 7,50μ. και μετά αν υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ πάμε σε άλλο κτήριο.

 

Και τώρα μπορεί να αναρωτηθεί ο

Megapad

 

Είμαι υποχρεωμένος να πάω σε άλλο κτήριο όταν με το υπόλοιπο του ΣΔ θέλω να κάνω προσθήκη κατ΄ επέκταση στο αρχικό;

 

Άλλη απορία και αυτή... :mrgreen:

 

Οχι βεβαια. Κανεις προσθηκη κατ' επεκταση με την απαραιτητη προυποθεση το μεγιστο υψος απο το φυσικο εδαφος να μην ξεπερναει το 7.50μ. Τωρα αν λογω κλισης του εδαφους δεν μπορεις να κτισεις κατ' επεκταση, φτιαχνεις νεο οικιμα σε αλλο σημειο του οικοπεδου. Γενικα η φραση 'Σε περίπτωση μη εξάντλησης της επιτρεπόμενης δόμησης κατά τα ως άνω, επιβάλλεται η διάσπαση του κτηρίου σε ανεξάρτητα κτήρια εντός του γηπέδου' δεν χρειαζεται στο Π.Δ., ειναι πλεονασμος. Αλλα ας μην ανοιξω παλι τις πληγες μου με αυτα που τραβηξα με αυτο το Π.Δ. και τον συντακτη του....

Link to comment
Share on other sites

Πλεονασμός μεν αλλά την έβαλαν... και με εντολή "επιβάλλεται"...

 

...που μου θύμισε ένα παλιό ανέκδοτο

 

Κάποιος νόμιζε ότι ήταν καλαμπόκι και με τα πολλά ο τρελογιατρός τον έπεισε ότι δεν είναι. Βγήκε λοιπόν χαρούμενος από το ιατρείο γύρισε όμως έντρομος πίσω και με αγωνία ρωτάει τον γιατρό: Γιατρέ μου εγώ το ξέρω ότι δεν είμαι καλαμπόκι οι κότες όμως το έμαθαν;

 

Θα μας τρελάνουν στο τέλος όπως πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι SOS χρειάζομαι άμεσα την βοήθεια σας!!

Μετά από ψάξιμο στο φόρουμ θα τοποθετήσω την ερώτηση μου εδώ.

Οικόπεδο το οποίο έχει κατατμηθεί σε άρτια και οικοδομήσιμα εντός οικισμού και, μάλιστα έχει εκδωθεί οικοδομική άδεια σε ένα από αυτά,τώρα μου ζητήται βεβαίωση από τον δήμο ότι ο δρόμος που έχει πρόσωπο προυφίσταται προ του 85.Από τον δήμο δεν έχουν στοιχεία να μου βεβαιώσουν κάτι τέτοιο και από τα συμβόλαια δεν προκύπτει πάλι κάτι.Σε αυτή την περίπτωση ΤΙ περιορισμούς έχουν τα κατατμημένα οικόπεδα???

Μπορώ να βγάλω κάπως αλλιώς άκρη??Έχει δωθεί κάποια εξήγηση μεταγενέστερη του νόμου της Μπιρμπίλω που έχει γίνει αυτό το μπάχαλο??

Ευχαριστώ πολύ!!Χάνομαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.