Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι SOS χρειάζομαι άμεσα την βοήθεια σας!!

Μετά από ψάξιμο στο φόρουμ θα τοποθετήσω την ερώτηση μου εδώ.

Οικόπεδο το οποίο έχει κατατμηθεί σε άρτια και οικοδομήσιμα εντός οικισμού και, μάλιστα έχει εκδωθεί οικοδομική άδεια σε ένα από αυτά,τώρα μου ζητήται βεβαίωση από τον δήμο ότι ο δρόμος που έχει πρόσωπο προυφίσταται προ του 85.Από τον δήμο δεν έχουν στοιχεία να μου βεβαιώσουν κάτι τέτοιο και από τα συμβόλαια δεν προκύπτει πάλι κάτι.Σε αυτή την περίπτωση ΤΙ περιορισμούς έχουν τα κατατμημένα οικόπεδα???

Μπορώ να βγάλω κάπως αλλιώς άκρη??Έχει δωθεί κάποια εξήγηση μεταγενέστερη του νόμου της Μπιρμπίλω που έχει γίνει αυτό το μπάχαλο??

Ευχαριστώ πολύ!!Χάνομαι...

 

Ποτε κατατμηθηκε? Αν κατατμηθηκε μετα το 1985 πρεπει να εχει προσωπο σε κοινοχρηστο δρομο μηκους 12μ και ο δρομος να φαινεται στο σχεδιο του Οριοθετημενου Οικισμου (με πλατος min 4,00μ). Αν ειναι προ του 1985 δεν χρειαζεται μηκος προσωπου αλλα μονο προσωπο σε δρομο που να φαινεται παλι στον χαρτη του Οριοθετημενου Οικισμου (με min πλατος 4,00m). Απο τα συμβολαια ευελπιστω οτι μνημονευεται τουλαχιστον προσωπο σε δρομο. Αν δεν φαινεται ο δρομος στο χαρτη του Οριοθετημενου Οικισμου ζητησε μια αεροφωτογραφια απο τον ΟΚΧΕ προ του 1985 και κανε αιτηση στο Δημο γραπτως. Αν εχει γινει ιδιωτικη ρυμοτομια (παραφραφοι 2,3,4 του αρθρου 6 ΦΕΚ 181 Δ 1985) τοτε μπλεκει πολυ το πραγμα γιατι θελει κυρωση κοινοχρηστου δικτυου του οικισμου.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε κατατμηθηκε? Αν κατατμηθηκε μετα το 1985 πρεπει να εχει προσωπο σε κοινοχρηστο δρομο μηκους 12μ και ο δρομος να φαινεται στο σχεδιο του Οριοθετημενου Οικισμου (με πλατος min 4,00μ). Αν ειναι προ του 1985 δεν χρειαζεται μηκος προσωπου αλλα μονο προσωπο σε δρομο που να φαινεται παλι στον χαρτη του Οριοθετημενου Οικισμου (με min πλατος 4,00m). Απο τα συμβολαια ευελπιστω οτι μνημονευεται τουλαχιστον προσωπο σε δρομο. Αν δεν φαινεται ο δρομος στο χαρτη του Οριοθετημενου Οικισμου ζητησε μια αεροφωτογραφια απο τον ΟΚΧΕ προ του 1985 και κανε αιτηση στο Δημο γραπτως. Αν εχει γινει ιδιωτικη ρυμοτομια (παραφραφοι 2,3,4 του αρθρου 6 ΦΕΚ 181 Δ 1985) τοτε μπλεκει πολυ το πραγμα γιατι θελει κυρωση κοινοχρηστου δικτυου του οικισμου.

Δυστυχώς στον χάρτη του οριοθετημένου οικισμού ΔΕΝ φαίνεται...το οικόπεδο κατατμ'ηθηκε νόμιμα το 2008 και βγήκε και οικοδομική άδεια για ένα κατατμημένο κομμάτι του!Στα νεότερα συμβόλαια μνημονεύεται πρόσωπο σε δρόμο αλλά όσο πίσω και αν πήγα στα συμβόλαια ΔΕΝ προκύπτει τίποτα για προ του 85.Ίσως και να μην υπήρχε ο δρόμος προ του 85...Οπότε τώρα τι κάνουμε συνάδελφε???

Ευχάριστω πάρα πολύ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στον χάρτη του οριοθετημένου οικισμού ΔΕΝ φαίνεται...το οικόπεδο κατατμ'ηθηκε νόμιμα το 2008 και βγήκε και οικοδομική άδεια για ένα κατατμημένο κομμάτι του!

 

Μεχρι το 2008 που βγηκε η αποφαση του ΣτΕ σχετικα με τα τυφλα οικοπεδα δεν ασχολουμασταν πολυ με το δρομο μπροστα απο το οικοπεδο. Καλως βγηκε σε γενικες γραμμες η οικοδομικη αδεια οπως βγηκε (αν και δεν εχω πληρη εικονα).

 

Ευκολο Σεναριο:

Πηγαινεις στο site www.okxe.gr και κανεις μια αιτηση να σου στειλουν μια αεροφωτογραφια τη δεκαετια πριν το 1985. Αν υπαρχει δρομος στην αεροφωτογραφια κανεις αιτηση στο δημο να σου δωσουν βεβαιωση. (Δεν το εχω κανει ποτε ως τωρα, αλλα αυτο θα εκανα). Αργει ομως η διαδικασια γενικα.

 

Δυσκολο Σεναριο:

Αν δεν υπηρχε δρομος μπροστα απο το οικοπεδο και δημιουργηθηκε μετεπειτα με εφαρμογη παραγραφου 2 του αρθρου 6 του Π.Δ. 181 Δ 1985 (παραχωρηση λωριδας) για τυφλο οικοπεδο τοτε πρεπει να γινει κυρωση κοινοχρηστου δικτυου του οικισμου. Στα μερη ειδα εναν μηχανικο στην πολεοδομια που ζητησε 18 στελεχη αδειας για να κανει κυρωση κοινοχρηστου δικτυου τοπικα σε ενας οικισμο. Αλλα εχει πολυ δουλεια που δεν ξερω αν πληρωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας επισυνάπτω τομή εγκεκριμένης μελέτης (έχει εκδοθεί οικ.άδεια προ ολίγων ημερών μετά την εφαρμογή του 289/4-11-11) και σας παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει όσον αφορά το ύψος της οικοδομής.Πριν δηλαδή ξεκινήσουν οι εργασίες και με προσεχτικότερη μελέτη του παραπάνω διατάγματος σήμερα- το οποίο κυκλοφόρησε τις ημέρες που υπέβαλα την μελέτη στο πολεοδομικό-μου δημιουργούνται αμφιβολίες αν η τοποθέτηση της οικοδομής που είναι στην περίπτωση έως 20 μ από τον δρόμο & κλίση >15%, έχει πρόβλημα ως προς το ύψος σε σχέση με το πέριξ φυσικό έδαφος.Ελπίζω να γίνεται κατανοητό το ερώτημά μου,γιατί είμαι τόσο αγχωμένη που ίσως δεν εκφράζομαι με σαφήνεια.

Ευχαριστώ.vdpso7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πράγματι πρόβλημα που αφορά το ύψος από το Φ.Ε

και μάλιστα το ξεπερνάς κατά πολύ (από τα 4.5μ που είναι το επιτρεπόμενο)

Ο νόμος είναι παλαβός (κατά την γνώμη μου) -όλα θα μπορούσαν να είχαν λυθεί αν

προβλέπονταν ότι σε περίπτωση κλίσεως εδάφους >15%, οι ο.α υποχρεωτικά ελέγχονται

από την ΕΠΑΕ

Αυτή η γενικότητα είναι Σηφουνική και ακατανόητη για Αρχιτέκτονα μάλιστα Υπουργό

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Για τη διόρθωση της νομιμόμητας νομίζω ότι μόνο αναθεώρηση χωρεί ...

Σε κάθε περίπτωση ξεχνάς (ή μεταφέρεις) το β' όροφο ...

Προσοχή στον έλεγχο της ΥΔ μήπως η πισίνα θεωρηθεί ότι πρέπει να ακολουθεί περιορισμούς υπογείου ...

Χειρότερα θα ήταν τα πράγματα με το ΝΟΚ γιατί θα είχες και τους περιορισμούς του άρθρου 17 ...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας επισυνάπτω τομή εγκεκριμένης μελέτης (έχει εκδοθεί οικ.άδεια προ ολίγων ημερών μετά την εφαρμογή του 289/4-11-11) και σας παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει όσον αφορά το ύψος της οικοδομής.Πριν δηλαδή ξεκινήσουν οι εργασίες και με προσεχτικότερη μελέτη του παραπάνω διατάγματος σήμερα- το οποίο κυκλοφόρησε τις ημέρες που υπέβαλα την μελέτη στο πολεοδομικό-μου δημιουργούνται αμφιβολίες αν η τοποθέτηση της οικοδομής που είναι στην περίπτωση έως 20 μ από τον δρόμο & κλίση >15%, έχει πρόβλημα ως προς το ύψος σε σχέση με το πέριξ φυσικό έδαφος.Ελπίζω να γίνεται κατανοητό το ερώτημά μου,γιατί είμαι τόσο αγχωμένη που ίσως δεν εκφράζομαι με σαφήνεια.

Ευχαριστώ.

 

Εχει σημασια η ημερομηνια του αριθμου πρωτοκολλου της αιτησης της αδειας. Ποτε την κατεθεσες την αδεια, πριν ή μετα τις 4 Νοεμβρίου του 2011?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Δυστυχώς πρωτοκολλήθηκε μετά τις 4 Νοεμβρίου χωρίς όμως να γίνει αντιληπτό το πρόβλημα ούτε από το Πολεοδομικό.Πράγματι ο νόμος είναι -και κατά την δική μου γνώμη- παλαβός!!!Σε περίπτωση λοιπόν αναθεώρησης που όπως φαίνεται είναι μονόδρομος θα πρέπει να γίνει ισόγειο ή κλιμακωτό;Ξεχνάμε στην περίπτωση αυτή τα διώροφα;Σκέφτομαι πως θα ενημερώσω τους ιδιοκτήτες για το πρόβλημα που προέκυψε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας ας σκεφτουμε κατι ποιο απλο:

1) Ενημερωσε τον ελεγκτη και προσπαθειστε συνεννοηση με την Διευθυνση Πολεοδομιας .... να αλλαχτει ο αριθμος πρωτοκολλου πριν τις 4 Νοεμβριου μπας και σωθει η κατασταση.

 

Ολοι μας αυτο το Π.Δ. το μαθαμε καθυστερημενα, δεν μπηκε ποτε σε διαβουλευση.

 

Επισης:

2) Δεν ξεκινας να κτιζεις.

3) Ξεχνας το διαμορφωμενο εδαφος. Τα υψη μετρουν απο το φυσικο εδαφος.

4) Δες σοβαρα τις παραγραφους που μιλουν για κλιση οικοπεδου. Επισης υπαρχουν περιορισμοι στις κλιμακωσεις οροφων.

 

Υπαρχει ενα θεμα με τις αναθεωρησεις αδειων στην Πολεδομια μου. Δεν γινεται λογος στον 4030/11 για το πως αναθεωρουνται οι παλιες αδειες πριν την εναρξη του. :sad:

Αν και στην περιπτωση σου αν δεν πετυχει το 1) ειτε ανακληση αδειας ειτε αναθεωρηση κανεις το ιδιο ειναι. :sad: Ωστοσο επειδη ειναι υπηρεσιακο λαθος εγω θα επεμενα πολυ στην λυση με την ημερομηνια του Α.Π.. Απαγορευεται το ξερω... αλλα αυτο το κρατος μας εχει στηριξει ποτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή σας μέρα

Παρακαλώ αν μπορεί να μου πει καποιος σχετικά με τη διαμόρφωση του περ. χώρου. Σε εντελώς επίπεδο οικόπεδο (+0,00), ισόγεια κατοικία με τμήμα υπογείου, στα προσχέδια οι χώροι ημέρας είναι στο +0,50 ενώ οι νύχτας στο +1,90. Εχω δικαίωμα επίχωσης 40εκ περιμετρικά της οικοδομής μου ή σε επίπεδα οικόπεδα δεν μπορούμε να επέμβουμε καθολου με διαμορφωμένο έδαφος? Να διευκρινήσω ότι η ανύψωση δε γίνεται εκ του πονηρού - θα μπορούσα να κατεβάσω τη ζώνη νύχτας στο+1,00μ - αλλά γιατί όλη η περιοχή συχνα πλημμυρίζει και θα ήθελα να έχω μια ''περιμετρική'' ασφαλεια αλλά και άμεση επαφή εσωτερικού - εξωτερικού χώρου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.