Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Πατάτες" συνεργείων


andpik

Recommended Posts

Θα ήθελα αν αρχίσουμε να γράφει ο καθένας τις εμπειρίες του με προβληματικά συνεργεία ώστε να ξέρουν και οι νέοι συνάδελφοι από τι να

προφυλαχθούν.

 

Π.χ εγώ πριν δύο χρόνια τσάκωσα το συνεργείο του υδραυλικού να περνάει αποχέτευση και επειδή δεν του εφθαναν οι σωλήνες αποχέτευσης,

είχε ένα ρετάλι σωλήνα αποροφητήρα που ήταν πολύ χαμηλών προδιαγραφών και το προσάρμοσε. Οταν αρχισα τα !@#$%^^ ο υδραυλικός τα έριξε στον βοηθό.

 

Σε μιά άλλη δουλειά ενώ ο ιδιοκτήτης είχε συμφωνήσει ελληνικό σίδηρο του βάλανε βρεταννικο στα θεμέλια( το τσέκαρα από τις ραβδώσεις ) ο οποίος μόνο απο την όψη φαινόταν ότι κάτι δεν πάει καλά. Ο ιδιοκτήτης έγινε έξαλλος , πήγε να πλακώσει το σιδερά στο ξύλο ( τρομερή φάση ) , ο σιδεράς να με αποκαλεί ρουφιάνο, και να ισχυρίζεται ότι ο σίδηρος καλύπτει τις προδιαγραφές, μια ωραία ατμόσφαιρα δηλαδή....Οταν αγρίεψα και του είπα ότι θα τον πάω για απάτη, φυσικά σαν καλό παιδάκι ξύλωσε τα δεμένα σίδερα, τα έβαλε δεν θέλω να πώ που, και σιδέρωσε με ελληνικό.

 

Υπήρχε ένας άλλος σιδεράς θυμάμαι, που καλύτερα να του σκοτωνες τη μάνα παρα να έκανε σωστά άγκιστρα.

 

Γενικα, αν κλείσουν συμφωνία με τον ιδιώτη χωρίς παρουσία επιβλέποντος μηχανικού για να του εξηγηθεί τι περιλαμβάνεται μέσα στα εργασία, μετά ζητάνε extra λεφτά για πράγματα που είναι υποχρέωσή τους έτσι και αλλιώς...

 

Δεν μιλάμε για σοβατζήδες που θελουν να σοβατίζουν και σε πολικές θερμοκρασίες αρκεί να πάρουν το μεροκάματα και να βγάλουν τα μέτρα..

 

Η λύση είναι μία , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ για να βάλουν και μυαλό τα συνεργεία και να βλέπουν ότι συγκεκριμένες κουτοπόνηρες πρακτικές δεν περνάνε.

Εξάλλου δεν είναι σωστο και για τους ίδιους, για να βγάλουν μερικά ευρώ παραπάνω να σκαρτευουν τη δουλεία τους και να ντρέπεσαι να τους συστήσεις.

 

Χαρακτηριστικά μου έλεγε ένας παλιός μπετατζής ότι "περνάγαμε έξω από τις οικοδομές που ειχαμε χτίσει και καυχιόμασταν, τώρα περνάμε απ΄έξω και αρνούμαστε ότι έχουμε δουλέψει....."

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είχε πει ότι όταν μπαίνεις στο εργοτάξιο θα είναι σαν να βγάζεις 2 εξάσφαιρα...Παρότι δεν συμμερίζομαι απολύτως τη γνώμη αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια..

 

Λοιπόν κάτι που μου έχουν τύχει εμένα..

 

πολύ πυκνές σίτες-καπάκια στις υδρορροές, αποτέλεσμα να βουλώσουν, να δημιουργηθεί πισίνα στο δώμα με το επίπεδο του νερού να βρίσκεται πάνω από το σοβατεπί υποσκάπτοντας το ασφαλτόπανο (γιαυτό λέμε πάντα λάμες στα σοβατεπιά του δώματος) το οποίο στη συνέχεια παρασύρθηκε από το βάρος του σοβατεπιού..

 

το αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι υγρασία να "γλύφει" από τη μέσα μεριά το ασφαλτόπανο και να οδηγείται κάτω από αυτό στη πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2χρόνια με φωνάζει συνάδελφος να δω κάτι σε μια οικοδομή.

Παω και τι βλέπω. Στον κομβο υπήρχε φωλιά που χωρούσε κεφάλι σκύλου και τα "μαστόρια" την είχαν γεμίσει με σπασμένα τούβλα και ψιλοστοκάρει.!!!!!!!! Το κατάλαβε από τύχη όταν είδε μια τρυπούλα και την σκάλισε. Το ίδιο είχαν κάνει σε άλλες 2 φωλιές.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα το ίδιο σε συνάδελφο αρχιτέκτονα αλλά στο μέσο της δοκού!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο μερος μου σιδερας που δεν ξερω πως κ γιατι (μαλλον ξερω γιατι), αλλα μερικα κολωνοσιδερα τα αφαιρουσε και εβαζε ρεταλια <1μετρο. Ο μηχανικος πηγαινε αφου καλουπωνονταν οι κολωνες κ κοιταζε και φαινονταν ολα ΟΚ. Μεχρι που του εσκασε καποιος το μυστικο και εσκυψε να δει τι υπαρχει στο βαθος κηπος

 

Προλαβε και γλιτωσε καμποσους τονους σιδερο ο αλητης :-x

Link to comment
Share on other sites

Στο μερος μου σιδερας που δεν ξερω πως κ γιατι (μαλλον ξερω γιατι), αλλα μερικα κολωνοσιδερα τα αφαιρουσε και εβαζε ρεταλια <1μετρο. Ο μηχανικος πηγαινε αφου καλουπωνονταν οι κολωνες κ κοιταζε και φαινονταν ολα ΟΚ. Μεχρι που του εσκασε καποιος το μυστικο και εσκυψε να δει τι υπαρχει στο βαθος κηπος

 

Προλαβε και γλιτωσε καμποσους τονους σιδερο ο αλητης :-x

 

αυτό δεν είναι πατάτα αλλά έγκλημα ...άντε να μη πω ποια θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση για τα "ρετάλια".

Link to comment
Share on other sites

Στο μερος μου σιδερας που δεν ξερω πως κ γιατι (μαλλον ξερω γιατι), αλλα μερικα κολωνοσιδερα τα αφαιρουσε και εβαζε ρεταλια <1μετρο. Ο μηχανικος πηγαινε αφου καλουπωνονταν οι κολωνες κ κοιταζε και φαινονταν ολα ΟΚ. Μεχρι που του εσκασε καποιος το μυστικο και εσκυψε να δει τι υπαρχει στο βαθος κηπος

 

Προλαβε και γλιτωσε καμποσους τονους σιδερο ο αλητης :-x

 

αυτό δεν είναι πατάτα αλλά έγκλημα ...άντε να μη πω ποια θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση για τα "ρετάλια".

 

διώκεται και ποινικά !!!

8-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημεριζω. Θυμηθηκα το πρωι σημερα μια πολυ χοντρη πατατα, οχι συνεργειου αλλα του μαντρά αδρανων.

 

Φανταστειτε λοιπον ενα νησι που τα αδρανη πανε με καραβακι, και ξεφορτωνονται (σε ενα λιμανακι) στα φορτηγα με τη βοηθεια της αρπαγης (φαγανα) του πλοιου. Φανταστειτε επισης μισο χιλιομετρο απο το λιμανακι καποιο/α περιεργο που απειλει και κανει φασαρια για τη σκονη απο την εκφορτωση που στην πραγματικοτητα δεν αποτελει για αυτον τουλ προβλημα(εδω ταιριαζει το get a life αλλα τεσπα).

 

Τι κανει ο μαντρας; Πριν αρχισει το ξεφορτωμα παιρνει μερικες κουβαδιες θαλασσα και ριχνει στα αμπαρια. Ετσι λυνεται το προβλημα της σκονης the greek way.

 

Ποιος κακομοιρης χρησιμοποιησε την "πρωτη" αμμο στην οικοδομη του; Κ αντε παει στα κομματια αν την εβαλε στα επιχρισματα. Τα ξηλωνει κ τα ξαναφτιαχνει αν εχει προβλημα. Μερικοι εριξαν μπετα με αυτη την αμμο. Δεν ξερω, μου διαφευγει. Υπαρχει στα προγραμματα και στις εξισωσεις προβλεψη για αλμυρο νερο στο μιγμα; C20/25 με θαλασσιτσα. Power!!

 

O μαντρας μετα απο λιγο καιρο καταλαβε την @@@@@ του και το σταματησε αυτο το πραγμα. :???:

Link to comment
Share on other sites

Ισως λιγο off topic αλλα τις καλυτερες πατεντες τις συναντας σε καρααυθαιρετα κτισματα:

 

Οπλισμος πλακας βοθρου.

 

1ος τροπος. Παλια καγκελοπορτα !

2ος τροπος. Με σουμιε απο παλιο κρεβατι !!

 

Αγνοειται η τυχη τους.

 

Επισης παλια αυθαιρετη κατοικια κατασκευασμενη κατα σταδια απο συνδυασμο ολων των πιθανων υλικων οπως πετρες , τουβλα , ξυλα , τσιμεντολιθοι , σεναζ , στραντζες και δυο κολωνες απο μπετον (ο ορισμος της συμμικτης κατασκευης :lol: ) ειχε και ενα εκπληκτικο δαπεδο το οποιο ακολουθουσε τη φυσικη κλιση του εδαφους.

 

Στα νομιμα τωρα.

 

1. Σε δικη μου δουλεια, αντι του κανονικου συνδετηρα της δοκου ειχε μπει ενα ρεταλι μανδυα σε σχημα U με υψος το μισο της δοκου. Η δικαιολογια ηταν οτι εχει μπει το αφεντικο να κανει εγχειρηση και δεν ειχανε αλλο μανδυα στη μαντρα.

 

2. Παλι σε δικη μου δουλεια σε παραγωνο ραντιε η σχαρα αφηνε εξω μια κολωνα. Το ξηλωσαν ολο και με τον εργολαβο δεν ξαναμιλησαμε μεχρι που τελειωσαν τα μπετα. Πηγαινα εγω εφευγε αυτος. Τουλαχιστον ειχε συνεργασιμο βοηθο.

 

3. Σε 2οροφη οικοδομη περιπου 25 ετων ο ηλεκτρολογος ειχε σκαψει καθ'υψος την κολωνα και ειχε κοψει ολο τον μανδυα για να βαλει κουτι ρευματος , γραμμη και πριζα. Το πραγμα φανηκε μετα τον σεισμο της Παρνηθας .

 

4. Τωρα το θυμηθηκα !! Το πιο ηλιθιο που μου εχει τυχει. O καλουπατζης χαραξε τη σκαλα λαθος και την εβγαλε εκει που ηταν η κεντρικη εισοδος ετσι ωστε να μην μπορεις να μπεις στο κτηριο !! Γιατι ? Γιατι αντι να χαραξει με τον ξυλοτυπο του υπογειου πηρε του ισογειου (ολα ιδια ειναι σου λεει) που ομως ηταν διαφορετικη . Ευτυχως τον προλαβα ακριβως πριν τη σιδερωσουν....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στο μερος μου σιδερας που δεν ξερω πως κ γιατι (μαλλον ξερω γιατι), αλλα μερικα κολωνοσιδερα τα αφαιρουσε και εβαζε ρεταλια <1μετρο. Ο μηχανικος πηγαινε αφου καλουπωνονταν οι κολωνες κ κοιταζε και φαινονταν ολα ΟΚ. Μεχρι που του εσκασε καποιος το μυστικο και εσκυψε να δει τι υπαρχει στο βαθος κηπος

 

Προλαβε και γλιτωσε καμποσους τονους σιδερο ο αλητης :-x

 

Αυτός είναι και ο λόγος που ενημερώνεις τον μπετατζή ότι δεν κλείνει τα καλούπια αν δεν έχεις τσεκάρει τον οπλισμό. πριν κλείσει τα καλούπια ο σιδεράς πρεπει να έχει τοποθετήσει όλο τον οπλισμό. Αν κλείσει τα καλούπια ο μπετατζής δεν μπορείς να τσεκάρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.