Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή προσχεδίων


Recommended Posts

Πως καθορίζεται η αμοιβή για τα προσχέδια?

Υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό σε σχέση με την αμοιβή της αρχιτεκτονικής μελέτης ή με την ελάχιστη?

Πως καλυπτομαι νομικά αν δεν πληρωθώ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε συνεργασία με εργολάβους, (εκεί πια το θεωρώ αυτονόητο!) αλλά με ιδιώτη όπου έχω την υποψία ότι χρησιμοποίησε και τα σχέδια μου. (Επέλεξε άλλο μηχανικό που του έκανε έκπτωση).

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να αποδείξεις ότι χρησιμοποίησε τα προσχέδια σου (ομοιότητες) κτλ, νομικά στον ιδιοκτήτη και καταγγελία στο ΤΕΕ για το συνάδελφο, αν και είμαι υπέρ στο να εξαντλήσεις όλες τις προφορικές καταγγελίες (κοινώς ξε..... και απειλές του τύπου "Εσείς κ. Ματζίρη νομίζετε ότι μπορείτε να περιφέρετε τη πνεματική ιδ/ια μου σε όποιον νομίζετε χωρίς συνέπειες" κτλ) στον ενδιαφερόμενο πριν..

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα του ΤΕΕ έχει αμοιβή για προσχέδιο

 

για πάτα να δούμε τι ποσοστό της αμοιβής των αρχιτεκτονικών βγάζει.

Τυπικά ξέρω ότι παίρνεις γύρω στο 25%

Link to comment
Share on other sites

εγώ συμφωνώ μία τελική αμοιβή η οποία όμως πληρώνεται κατά 20% με την έγκριση των προσχεδίων, κατά 20% με την έγκριση των διατασιολογημένων...και πάει έτσι, πάντα υποθέτω ότι ο πελάτης φεύγει και υπολογίζω οποιαδήποτε στιγμή να είναι οικονομικά τουλάχιστον καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.