Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης


ANDREAS1978

Recommended Posts

Οι απωλειες δεν αλλαζουν με οτι συστημα και αν θερμαινουμε.

 

Ο λεβητας δεν ενδιαφερεται αν το συστημα ειναι μονο η δισωληνιο.

 

Απο τα σωματα οι απωλειες βγαινουν ¨μπακαλιστικα¨, ειδικα αν τη ¨μελετη¨ την εχει κανει ή τρποποιησει υδραυλικος.

 

Το δισωληνιο ειναι πολυ ευκολοτερο στον υπολογισμο σωματων.

 

Αν τα σωματα ειναι υπερδιαστασιολογημενα, μπορεις να δουλεψεις το συστημα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια, ειτε με λεβητα χαμηλων θερμοκρασιων ειτε με αντισταθμιση σε κοινο λεβητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε antloukidis νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι απλά για τον φίλο.....

Και αν δεν είναι να μπει σε διαδικασία πλήρη μελέτη και επανασχεδιασμού της εγκατάστασης θέρμανσης τότε για να μην βρεθεί μπλεγμένος ίσως είναι καλύτερα να πάρει την ισχύς των εγκαταστημένων θερμαντικών σωμάτων και να επιλέξει λέβητα με μία ελάχιστη μικρή προσαύξηση.

Τα δισωλήνια καλός η κακός τα λειτουργούν διακοπτόμενα και αν αυτό το διωράκι που συνήθως ανάβουν το βράδυ αν τα σώματα δεν ζεματάνε όπως είχαν μάθει, μπλέκεις....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας.

 

Οι απωλειες δεν αλλαζουν με οτι συστημα και αν θερμαινουμε.

 

Ο λεβητας δεν ενδιαφερεται αν το συστημα ειναι μονο η δισωληνιο.

 

Απο τα σωματα οι απωλειες βγαινουν ¨μπακαλιστικα¨, ειδικα αν τη ¨μελετη¨ την εχει κανει ή τρποποιησει υδραυλικος.

 

Το δισωληνιο ειναι πολυ ευκολοτερο στον υπολογισμο σωματων.

 

Αν τα σωματα ειναι υπερδιαστασιολογημενα, μπορεις να δουλεψεις το συστημα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια, ειτε με λεβητα χαμηλων θερμοκρασιων ειτε με αντισταθμιση σε κοινο λεβητα.

Δεν εννοούσα να υπολογίσω απώλειες απο τα εγκατεστημένα σώματα. Ειναι προφανές οτι αλλο πράγμα η εγκατεστημένη ισχύς σωμάτων αλλο οι απώλειες και θεωρω δεδομένο πως δε θα ταυτίζονται. Απλα λεω μήπως η εγκατεστημένη ισχύς των σωμάτων μου επιτρέπει να αγνοήσω την επίσημη μελέτη των απωλειών που θα μου δώσει ενα ακριβές νούμερο. Δηλαδη αν ας πούμε βρω απώλειες 100000 kcal/h και τα εγκατεστημένα σώματα έχουν ισχύ 150kcal/h τι λέβητα θα βάλουμε; Βάση απωλειών μονο ή θα με επηρεάσουν και τα σώματα; Συγνώμη αν ρωτάω κοτσάνα αλλα μου φαινεται λιγο συγκεχυμένο στο μυαλό μου απο τις στιγμή ειδικά που υπάρχουν αυθαιρεσίες ως προς την πρότυπη μελέτη θέρμανσης.

 

Δεν κατάλαβα γιατί δεν παίρνεις λέβητα ίσης ισχύος με τον παλιό.

Γιατί πολυ απλα δεν ξερω ποσό ειναι ο παλιός στην πράξη (τον ειδα και δεν υπαρχει ούτε ενα ταμπελάκι πάνω του και δεν εχω την εμπειρία με οπτική να αναγνώριση να πω πόσες θερμίδες ειναι) ενώ και αυτος που προτείνεται στη μελέτη θέρμανσης την αρχική δεν γνωρίζω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, καθώς οπως προείπα υπάρχουν διάφορες στα σχέδια κλπ.

 

Φίλε antloukidis νομίζω ότι τα πράγματα δεν είναι απλά για τον φίλο.....

Και αν δεν είναι να μπει σε διαδικασία πλήρη μελέτη και επανασχεδιασμού της εγκατάστασης θέρμανσης τότε για να μην βρεθεί μπλεγμένος ίσως είναι καλύτερα να πάρει την ισχύς των εγκαταστημένων θερμαντικών σωμάτων και να επιλέξει λέβητα με μία ελάχιστη μικρή προσαύξηση.

Τα δισωλήνια καλός η κακός τα λειτουργούν διακοπτόμενα και αν αυτό το διωράκι που συνήθως ανάβουν το βράδυ αν τα σώματα δεν ζεματάνε όπως είχαν μάθει, μπλέκεις....

Αυτή ηταν η σκέψη που έκανα και εγω. Απλα το ρωτάω πιο πολυ για να καταλάβω κ γω, γι αυτο θέτω το ερώτημα τι γίνεται σε περίπτωση που η ισχύς αυτή των σωμάτων εχει μεγαλη απόκλιση απο τις απώλειες... Αν παλι κανω ολόκληρη τη μελέτη απωλειών αλλα ο λέβητας που επιλέξω δεν ειναι επαρκής για τα υπάρχοντα σώματα, δεν ειναι κ αυτο ενα θεμα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να κάνεις μια νέα μελέτη θερμικών απωλειών με βάση την το υφιστάμενο κτήριο (όχι με τα σχέδια) και με βάση αυτή να επιλέξεις τον λέβητα.

 

Τα σώματα σίγουρα θα είναι μεγαλύτερα από το απαραίτητο αλλά αυτό δεν σου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα εκτός αν είναι σε σειρά οπότε η αυξημένη απόδοση του πρώτου σώματος σου ρίχνει πολύ την θερμοκρασία στο δεύτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολυ απλα δεν ξερω ποσό ειναι ο παλιός στην πράξη (τον ειδα και δεν υπαρχει ούτε ενα ταμπελάκι πάνω του και δεν εχω την εμπειρία με οπτική να αναγνώριση να πω πόσες θερμίδες ειναι) ενώ και αυτος που προτείνεται στη μελέτη θέρμανσης την αρχική δεν γνωρίζω αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, καθώς οπως προείπα υπάρχουν διάφορες στα σχέδια κλπ.

 

Μπορείς να υπολογίσεις την ισχύ από τον καυστήρα...και τις ρυθμίσεις του...

post-31791-0-11560100-1442467474_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη ίσως είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω με τα γραφόμενά σου.

 

Αν, όπως τις περισσότερες φορές συμβαίνει στην πράξη και το ξέρεις καλύτερα από μένα, τα σώματα και ο λέβητας είναι υπερδιαστασιολογημένα, θα χειροτερέψεις το πρόβλημα.

 

Φίλε sdim, τα σώματα δεν είναι σε σειρά αφού έχουμε δισωλήνιο.

 

Φίλε fade2black, πιστεύω είναι μονόδρομος μια νέα μελέτη πραγματικών απωλειών, και όσο μεγαλύτερα είναι τα υπάρχοντα σώματα, τόσο καλύτερα γιατί μπορείς να χαμηλώσεις την θερμοκρασία προσαγωγής με αποτέλεσμα οικονομικότερη λειτουργία.  (το μόνο καλό που προκύπτει από τις "διαστασιολογήσεις σωμάτων" από πρακτικούς υδραυλικούς).

 

Υ.Γ. Ο συνάδελφος,  και εξαίρετος καθηγητής μου στα σεμινάρια ΠΕΑ,  mixmetzos, έχει δίκηο, με δύο ενστάσεις

1. αν οι ρυθμίσεις έχουν γίνει από τον "μαστρομήτσο" με το κατσαβίδι και το σφυρί (όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω)???

2. Αν ο παληός λέβητας είναι υπερδιαστασιολογημένος κατά πολύ ??

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Τα δισωλήνια καλός η κακός τα λειτουργούν διακοπτόμενα και αν αυτό το διωράκι που συνήθως ανάβουν το βράδυ αν τα σώματα δεν ζεματάνε όπως είχαν μάθει, μπλέκεις....

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μπλέκεις όχι μόνο χωρίς λόγο, αλλά και έχοντας κάνει το καλύτερο για την εγκατάσταση.

 

Στην περίπτωσή μας όμως, και με 70-75C, θα αισθάνονται ότι τα σώματα ζεματάνε.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για τις προτάσεις. Θα πάω για νέα μελέτη απωλειών από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη ίσως είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνήσω με τα γραφόμενά σου.

 

Οκ πάσο.....

Αλλά πάντα μίλαγα για την περίπτωση που δεν γίνει μελέτη απωλειών και γενικότερα μελέτη θέρμανσης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.