Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη θέρμανσης


ANDREAS1978

Recommended Posts

Αν είναι νέα οικοδομή και έχουν τηρηθεί τα γραφόμενα της θερμομόνωσης (ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ), θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου αυτά τα νούμερα.

 

Σε αντίθετη περίπτωση (δηλαδή δεν έχει τηρηθεί η θερμομόνωση), θα πρέπει να δείς πως είναι κατασκευασμένα τα όλα δομικά στοιχεία του κτηρίου και να βγάλεις καινουργιους συντελεστες, σύμφωνα με τις γνωστές μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επειδη μαλλον δεν προκυται να δω τιποτα γιατ προκυτε για τυπικη διαδικασια θα βαλω οτι νομιζω .... σε αλλαγη χρησης ενος καταστηματος σε διαμερισμα πρεπει να γινει μελετη θερμανσης για ολοι την πολυκατικια...?

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση μια και το θεμα ειναι σχετικο... επειδη ειμαι πρωταρης και καμια φορα κολας στα ποιο απλα... στην μελετη θερμανσης στον υπολογισμο των απωλειων στο συντελεστη θερμοπερατοτητας για τα τοιχια υπαρχει οριο το 0,60..? και αν ναι αυτοι οι συντελεστες πρεπει να ειναι ιδιοι με αυτους τους αντοιστηχους τις μελετης θερμομωνοσεις..? σας ευχαρηστο..

 

 

 

Εγώ υπολογίζω το θεωρητικό βάσει των πραγματικών υλικών που χρησιμοποιήθηκαν και προσαυξάνω 20% λόγω ατελειών στην κατασκευή και θερμογέφυρες. (επιπλέον δύο εναλλαγές αέρα σε κουζίνα λουτρό w.c. και 0,5 στα δωμάτια)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μέθοδος είναι που ανταποκρίνεται περισσότερο στην πραγματικότητα πιστεύω. Και εγώ έτσι δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υπολογίζω το θεωρητικό βάσει των πραγματικών υλικών που χρησιμοποιήθηκαν και προσαυξάνω 20% λόγω ατελειών στην κατασκευή και θερμογέφυρες. (επιπλέον δύο εναλλαγές αέρα σε κουζίνα λουτρό w.c. και 0,5 στα δωμάτια)

 

ο μεχρι σημερα τρόπος Q=FxKxΔΤ (Kcal/h) και μετα προσαυξήσεις προσανατολισμου και διακοπτόμενης λειτουργείας ισχύει? ευχαριστ'ω.

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη (εκεινου του νομου) χρειαζεται και μελετη κλιματισμου.

 

χλωμο το βλεπω να ισχυει.

 

εγω δεν θελω ουτε κλιματισμο στο σπιτι μου και για θερμανση θα εχω σομπα και τζακι.

 

τι μπουρδες ειναι αυτες?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 years later...

Ερωτώ. Σε τριώροφο φίλου μου που είναι αδείας του 75 περίπου έχει πέσει πολύ η απόδοση του λέβητα και σκέφτονται για αλλαγή. 

 

Στο αρχείο της άδειας, παρατήρησα ότι οι χώροι που ζεσταίνει ο υπάρχον λέβητας δεν είναι οι ίδιοι με την πραγματικότητα. Διαφορετικά τετραγωνικά, διαφορετικοί χώροι κλπ. Θα πρέπει να κάνω από την αρχή αποτύπωση όλων των χώρων και υπολογισμό των θερμικών απωλειών με μελέτη, για όλους τους χώρους που ζεσταίνει ο λέβητας; Για να μαι ειλικρινής δεν έχω κάνει ποτέ μου στο παρελθόν μελέτη για δισωλήνιο (όπως είναι το σύστημα στην πολυκατοικία αυτή) αλλά φαντάζομαι αυτό δεν με επηρεάζει σε πρώτη φάση στον υπολογισμό των απωλειών, έτσι δεν είναι;

 

Δεν μπορώ να κάνω μία πρώτη εκτίμηση για την απαιτούμενη ισχύ του λέβητα και από την θερμαντική ισχύ των ήδη εγκατεστημένων σωμάτων στα διαμερίσματα που ζεσταίνει ο λέβητας, ή είναι τελείως μπακαλίστικη η μέθοδος; Δηλ αν ας πούμε δούμε ότι το σύνολο των σωμάτων είναι θερμαντικής ισχύος 130000 kcal/h δεν μπορώ να βγάλω κάποιο εύλογο συμπέρασμα για το λέβητα;

 

Και κάτι άλλο. Παίζει καθόλου ρόλο που ο λέβητας είναι για δισωλήνιο; Ως προς την ύπαρξη στο εμπόριο εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.