Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

εγώ συνήθως φτιάχνω μόνη μου τη βεβαίωση και την παιγαίνω να την υπογράψουν

αυτή η τακτική δεν σηκώνει καμμία διακαιολογία

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως δεν σηκώνει.. "Την σφραγίδα την έχει ο λογιστής"

 

Οπως τα λεει. :angry:

Και φυσικα οταν θα την παραλαβω το Μαιο θα αναγραφει ως ημερομηνια την 15-2-2012.

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν σηκώνει.. "Την σφραγίδα την έχει ο λογιστής"

αυτό είναι αστείο

να σου βάλει τη σφραγ'ιδα τουμηχανικού αν έχει ΑΦΜ - ΔΟΥ το ίδιο είναι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα, εχω μια απορια, εγω συμφωνησα με μια εταιρεια πχ 123 ευρω αμοιβη με ολα μεσα,  στη αποδειξη παροχης υπηρεσιων θα γραψω πανω δεξια, εκει που αναφερω το συνολο, 123 ευρω ή  (100 + 23 - 20) = 102 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Καλησπερα, εχω μια απορια, εγω συμφωνησα με μια εταιρεια πχ 123 ευρω αμοιβη με ολα μεσα,  στη αποδειξη παροχης υπηρεσιων θα γραψω πανω δεξια, εκει που αναφερω το συνολο, 123 ευρω ή  (100 + 23 - 20) = 102 ευρω;

Θα γράψεις στην τιμή μονάδας την καθαρή αξία (100,00) και θα ξαναγράψεις κάτω από το αξία στην ίδια γραμμή το ίδιο (100,00). Κάτω από την αιτιολογία-περιγραφή που έχεις γράψει, θα αφήσεις μία κενή γραμμή και θα γράψεις:

 

"Μείον παρακράτηση φ.ε. 20%" και από δίπλα και στη στήλη της αξίας θα γράψεις -20,00.

 

Τέλος κάτω δεξιά θα γράψεις στο αξία -> 100,00 στο Φ.Π.Α. -> 23,00 και στο Ολικό -> 123,00.

Γνωρίζει κανείς τα εξής:

 

1) Το έντυπο Ε511 - Προσωρινή δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου που παρακρατούνται από αμοιβές που θεωρούνται εισόδημα από Εμπορικές επιχ/σεις, από μισθούς και συντάξεις, καθώς και από αμοιβές για υπηρεσίες ελευθερίου επαγγέλματος, ισχύει ακόμα στη γνωστή μορφή του 2002 ή έχει αλλάξει ;;

2) Αληθεύει ότι η παρακράτηση θα γίνεται πλέον από το 1ο Ευρώ και εάν ναι από πού προκύπτει αυτό ;

 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

 

2) Αληθεύει ότι η παρακράτηση θα γίνεται πλέον από το 1ο Ευρώ και εάν ναι από πού προκύπτει αυτό ;

 

 

 

Ν 4172/2013 , άρθρα 62 και 64 . Δεν υπάρχει ελάχιστο όριο (όπως δεν υπήρχε έως 18/04/2010 ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ !

Αυτός που παρακρατεί καταθετεί σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. το παρακρατηθέν ποσό και συμπληρώνει το Ε511- Προσωρινή δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου που παρακρατούνται από αμοιβές που θεωρούνται εισόδημα από Εμπορικές επιχ/σεις, από μισθούς και συντάξεις, καθώς και από αμοιβές για υπηρεσίες ελευθερίου επαγγέλματος ή έχει αλλάξει η διαδικασία ;;

Το έντυπο που αναφέρομαι είναι αυτό ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ (Ε511).pdf

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική διά μέσου των εφαρμογών του taxis η υποβολή των δηλώσεων , σου βγάζει ταυτότητα πληρωμής και πληρώνεις σε οποιαδήποτε τράπεζα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.