Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσυ δεν καταλαβες...

Γτ ο αναβατης μιλησε για μορφωση φ.ο.

 

από μόνες τους δεν λένε τίποτα ούτε συντελούν στην καλύτερη διαβίωσή μας

 

Αναβατης, οι διαταξεις που αναφερω δεν εχουν να κανουν με την διαβιωση μας, αλλα ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ της κατασκευης...

 

αν δεν μπορείς να συνεργαστείς θα πάω σε κάποιον άλλο...

 

 

Πηγαινει σε οποιον θες, ελευθερη αγορα εχουμε..σου βρισκω και με 1Ε/τμ, και σου κανει και στυλος 10*10εκ αν θες...

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν αμφισβήτησε την ασφάλεια. είναι στόχος και οφείλεις να την τεκμηριώσεις εσύ με τους υπολογισμούς σου και με τον ακριβή φ.ο που θα οριστεί μεσα από τη συνεργασία μας.

αν εσύ θέλεις να ξεκινάς από τις διατάξεις δεν νομίζω βοηθά. άλλωστε κι συνδυασμός διατάξεων διαισθάνομαι οτι μπορεί και να μειωσει την στατική ασφάλεια του κτηρίου μου.

Link to comment
Share on other sites

terry

Εσυ δεν καταλαβες...

Γτ ο αναβατης μιλησε για μορφωση φ.ο.

 

Μα ο φορέας υποτίθεται θα είναι του κτιρίου που σχεδίασε ο ΑΜ. Αν αυτά τα δύο, κτίριο και φορέας δεν συνδέονται μέσα από την συνεργασία και αναλόγως της εμπειρίας του καθενός, τότε δεν έχεις κτίριο αλλά θα έχεις, είτε μία ζωγραφιά είτε μια κενρική κολώνα με διατομή το περίγραμμα του κτιρίου, οπότε θα είσαι καλυμμένος από πλευράς ασφάλειας και κανονισμών, αφού ο κόσμος θα περνάει μόνο από έξω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, φυσικα και ο ΦΟ ειναι μερος του κτηριου που εσυ σχεδιασες..

Αλλα δεν ειναι υποχρεωση/ευθυνη/γνωση δικη σου να μορφωσεις τη διαταξη των στοιχειων που αποτελουν τον ΦΟ.

 

Εσυ θα δωσεις στον ΠΜ την αρχιτεκτονικη σου λυση και αυτος θα προσαρμοσει την διαταξη των στοιχειων του ΦΟ στην λυση αυτη...

Δεν θα σου πειραξει τιποτα και δεν θα σου βαλλει κολωνες στη μεση του σαλονιου..

 

Το καλυτερο θα ηταν κατα τη σχεδιαση της προτασης σου να συμβουλευτει τον ΠΜ..

 

Αυτο λεμε...

 

Γτ αν εσυ θες να κανεις ενα ανοιγμα 22μ, ρωτα και τον ΠΜ πως υλοποιειται αυτο...

Διοτι αν δεν θες δοκαρι, δεν θες κολωνα, δεν θες πλακα 30εκ, δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρειάζεται να ρωτήσω κανένα φίλε terry.

Ολα τα ανοίγματα που σχεδιάζω είναι μεταξύ 20 και 21μ, ποτέ δεν φτάνω τα 22 γιατί εκεί κάνει τζίζ!

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις..

Κ γω στα 21.8μ σταματαω.....

 

ΥΓ. Εσυ ειρωνευεσαι, αλλα εχουμε κανει ανοιγμα 25μ σε γραφειο που δουλευα (αιθουσα κινηματογραφου) και εχω δει να υλοποιειται ανοιγμα 33μ στα γνωστα στουντιο ΑΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για αρχιτεκτονική και αρχιτέκτονες μηχανικούς. όχι για σχεδιαστές.

γνωρίζουμε τις νομοτέλειες των υλικών και τους διαφορους τρόπους γεφύρωσης ανοιγμάτων. σχεδιάζουμε έχοντας υπόψη μας και την κατασκευη..

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις..

Κ γω στα 21.8μ σταματαω.....

 

ΥΓ. Εσυ ειρωνευεσαι, αλλα εχουμε κανει ανοιγμα 25μ σε γραφειο που δουλευα (αιθουσα κινηματογραφου) και εχω δει να υλοποιειται ανοιγμα 33μ στα γνωστα στουντιο ΑΤΑ...

 

Μπράβο σου! Αυτό τι μας λέει? Ανάλυσέ το!

Για μένα αυτή είναι και η προσφορά των γνώσεων του Πολιτικού Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Οχι συναδελφε..(μηπως θες να σου στειλω και τη μελετη??)

Οποιος πληρωσει τις υπηρεσιες μου θα τους εχει..

Απλα με τη θεληση μας συμμετεχουμε εδω....

 

 

γνωρίζουμε τις νομοτέλειες των υλικών και τους διαφορους τρόπους γεφύρωσης ανοιγμάτων. σχεδιάζουμε έχοντας υπόψη μας και την κατασκευη..

 

Οκ τοτε..πασο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.