Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις για αυθαίρετο με νέο νομοσχέδιο


stefanos33

Recommended Posts

γεια σας.θα ηθελα τα φωτα σας.

εχω οικοδομικη αδεια 2010 για μεζονετα.δεν εχω παρει ρευμα.

ειμαι σε ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ οικισμο.

εχει γινει λαθος τοποθετηση του κτιριου μεσα στο οικοπεδο μου-δεν ειχα δωσει σημασια οταν εχτιζα.ενω δηλαδη τα πλευρικα ορια επρεπε βαση σχεδιου να ειναι 7.5 μετρα απο κοινωτικο χωματοδρομο και 5.5 μετρα απο το γειτονικο οικοπεδο

στην πραγματικοτητα ειναι 9.5 μετρα τωρα απο τον κοινωτικο δρομο και 3.5

μετρα απο τον γειτονα.απομακρυνθηκα δηλαδη απο τον δρομο,αλλα φυσικα παραμενω μεσα στο οικοπεδο μου.

η αδεια μου τελειωνει σε 5...

μπορω να το νομιμοποιησω με το καινουργιο νομοσχεδιο??2 σημεια με προβληματιζουν΄ο οικισμος που ειναι παραδοσιακος και οτι η παραβαση απο

τα πλευρικα ορια συμπεριλαμβανει στην μια πλευρα τον κοινωτικο δρομο.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει θέμα πολεοδομικής παράβασης για τα 3.5μ από τον γείτονα, το θέμα νομίζω ρυθμίζεται με ενημέρωση φακέλου. Αν θέλει η πολεοδομία μπορεί να ζητήσει αναθεώρηση. Αν το κτίριο έχει πάει ΕΠΑΕ στην αρχική άδεια, με την αναθεώρηση θα ξαναπάει ΕΠΑΕ. Επειδή είναι παραδοσιακός οικισμός γίνεται υποχρεωτική αυτοψία από την πολεοδομία για την έγκριση σύνδεσης με την ΔΕΗ. Προσοχή λοιπόν! Συνεργαστείτε με τον μηχανικό σας για τυχόν λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις και διορθώστε τες...

Link to comment
Share on other sites

Η λάθος τοποθέτηση πως έγινε???

Υπήρξαν ειδικοί λόγοι ή συνθήκες που το καταφέρατε αυτό?

 

Δεν είναι μια καρέκλα ένα σπίτι και το ακούμπησε κάποιος έτσι λάθος λίγο πιο πέρα.

Ούτε κάποιο πρόχειρο οικονομικό παράπηγμα που το κατασκευάσατε βραδινές ώρες με βροχή και ομίχλη.

Και μιλάμε για μέτρα όχι εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

η ενημερωση φακελου καθυστερει σαν διαδικασια??

νομιμοποιηση με το καινουργιο νομοσχεδιο??δεν γινεται η' δεν με συμφερει??

αν γινεται νομιμοποιηση,μπορει να την αναλαβει οποιοσδηποτε μηχανικος θελω?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει κλείσει η άδεια, συννενοήστε μόνο με τον επιβλέποντα μηχανικό σας. Αυτός ελέγχει το έργο. Το αν θα δεχτεί η πολεοδομία απλή ενημέρωση φακέλου ή ζητήσει αναθεώρηση είναι θέμα δικό τους (μηχανικού-πολεοδομίας). Η αναθεώρηση κοστίζει τουλάχιστον 1165ευρώ η μελέτη και άλλα τόσα η επίβλεψη χωρίς το ΦΠΑ και τις κρατήσεις. Η ενημέρωση φακέλου είναι δωρεάν ή αν είναι δική σας ευθύνη η λάθος τοποθέτηση του κτιρίου, μπορεί να ζητήσει ότι θέλει ο μηχανικός για την δουλειά του. Γίνεται δε, πολύ γρήγορα αν δεν μεσολαβεί η έγκριση της ΕΠΑΕ...

Link to comment
Share on other sites

εχει γινει λαθος τοποθετηση του κτιριου μεσα στο οικοπεδο μου-δεν ειχα δωσει σημασια οταν εχτιζα.

 

Συγνώμη, αλλά όση σημάσια και να δίνατε εσείς, πάλι κάπου θα την πατάγατε...

 

Σημασία δίνει ο μηχανικός που έχει αναλάβει το έργο!

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Όταν έχει εκδωθεί οικοδομική άδεια κανονικά και δεν "έχει κλείσει" ακόμα. Δηλαδή υπάρχει ακόμα επιβλέπων μηχανικός και δεν έχει γίνει αίτηση για ηλεκτροδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποίηση φακέλου έχει καταργηθέι σαν διαδικασία εδώ και ένα χρόνο περίπου , και γίνεται πλέον με εγκριση εργασιων μικρης κλίμακας εφόσον οι αλλαγές εμπίπτουν σε καποια κατηγορία . Αλλιώς πάει έιτε για αναθεώρηση είτε για νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.