Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία για την Γη Υψηλής Παραγωγικότητας


gvarth

Recommended Posts

Μα που το λέει πως καταργεί τη γνωμοδότηση ΝΕΧΩΠ για ΟΑ και δεν το βλέπουμε και εμείς? Θα τρελαθούμε δηλαδή? Κάποιος που το διαβάζει σωστά, σε αντίθεση με εμάς πολυ δεν ξέρουμε να διαβάζουμε, ας μας εξηγήσει...

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εγω να δεχτω τα οσα λες..

Αλλα εχεις μηπως διαβασει ολη την ιστορια απο το νομο του 1998????

Αν ναι, εξηγησε μου γτ υπηρχε απαιτηση γνωμοδοτησης ΝΕΧΩΠ μεχρι και προχθες...

 

Εσύ ακόμα δεν έχεις καταλάβει δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Αν ναι, εξηγησε μου γτ υπηρχε απαιτηση γνωμοδοτησης ΝΕΧΩΠ μεχρι και προχθες...

 

Επειδη δεν φημιζομαι για την ευστροφια μου :smile:

Δεν μου εξηγεις και αυτο...

Κοιτα, αν θελω να παω με το κοπαδι, θα πω "οκ διαβασα στο μπλογκ της Κουρουπακη οτι λυθηκε το θεμα"..

Αλλα επειδη δεν θελω, λυσε μου την απορια...

Link to comment
Share on other sites

Μα που το λέει πως καταργεί τη γνωμοδότηση ΝΕΧΩΠ για ΟΑ και δεν το βλέπουμε και εμείς? Θα τρελαθούμε δηλαδή? Κάποιος που το διαβάζει σωστά, σε αντίθεση με εμάς πολυ δεν ξέρουμε να διαβάζουμε, ας μας εξηγήσει...

 

Συνάδελφε, έχεις δίκιο ότι το άρθρο 56 όπως διαμορφώθηκε με τις πολυάριθμες αλλαγές του, είναι ασαφές.

 

Όντως δεν καταργείται με την τροπολογία η πρόβλεψη του άρθρου 56 ότι ο χαρακτηρισμός της γεωργικής γης γίνεται από τη Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης μέχρι να εκδοθεί η ΚΥΑ (αυτό απαντάει και στον terry - η απαίτηση του πιστοποιητικού υπάρχει εδώ και πολύ καιρό, από το 2001 - με ένα διάλειμμα το 2003- με τα φωτοβολταϊκά το πήραμε όψιμα όλοι χαμπάρι).

 

Όμως από τη στιγμή που οι απαγορευσεις της παρ.6 ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ πριν την ΚΥΑ, είται υπάρχει χαρακτηρισμός ως ΓΓΥΠ από τη Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης είται όχι, αυτό ΔΕΝ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ τη συνταξη συμβολαίων και την χορήγηση οικοδομικών αδειών προς το παρον (αφού και ΓΓΥΠ να χαρακτηρισθεί από τη Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης δεν απαγορεύεται η δόμηση).

Link to comment
Share on other sites

H τροπολογία αποτελεί προσωρινή λύση στο αδιέξοδο (αλλά και τον παραλογισμό υπηρεσιών/οδηγιών) σχετικά με τις ΓΓΥΠ.

 

 

Και εστω οτι βγαινουν οι χαρτες με τον καθορισμο της ΓΓΥΠ...

Με τις ΟΑ που εχουν ηδη εκδοθει και τα κτηρια εχουν κατασκευαστει και βρισκονται εντος της ΓΓΥΠ, τι γινεται????

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΥΑ που υπογράφηκε είχε μετά τις υπογραφές μια έκθεση αξιολόγησης συνεπειών τροπολογίας...εκεί λεει πως προτείνεται η αναστολή της παρ. 6 αρ. 56 Ν.2637/98...από εκεί μόνο προκύπτει αυτό που θέλουμε και το οποίο δεν προκύπτει από το αρ 21 του Ν4015/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εστω οτι βγαινουν οι χαρτες με τον καθορισμο της ΓΓΥΠ...

Με τις ΟΑ που εχουν ηδη εκδοθει και τα κτηρια εχουν κατασκευαστει και βρισκονται εντος της ΓΓΥΠ, τι γινεται????

 

 

Τίποτα, νομίμως υφιστάμενα θα είναι (δεν προβλέπει καμία διάταξη την κατεδάφισή τους ή κάποια "ποινή"). Νέες άδειες οικοδομής (προσθήκες κλπ) δεν θα μπορούν να χορηγηθούν, εκτός αν αλλάξει ξανά το άρθρο 56 (διόλου απίθανο και αυτό...).

 

[Αυτό που περιγράφεις δεν είναι "νεο" πρόβλημα. Έχουν χαρακτηρισθεί ήδη από Δ/νσεις αγροτικής ανάπτυξης ως ΓΓΥΠ γήπεδα με υφιστάμενα νόμιμα κτίσματα. Δεν είπε κανείς ότι είναι αυθαίρετα αυτά]

Link to comment
Share on other sites

Μην το μπερδεύεις. Καμία σχέση με τα δάση οι ΓΓΥΠ.

 

Οι περιοχές που ΘΑ χαρακτηριστούν ΓΓΥΠ με ΚΥΑ προστατεύονται ΣΤΟ ΕΞΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μπορει και να εχεις δικιο..

Αντε να ενημερωθουν και οι πολεοδομιες, να ξεκολλησουν μερικες υποθεσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.