Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

το λέει καθαρα άλλωστε νομίζω ο νόμος οτι είναι προσωρινός ο υπολογισμός του προστίμου απο μας σε αυτή την φάση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, το έχω αναφέρει πολλές φορές και σε άλλο topic. Αλλοίμονό μας αν τελικά ελεγχθούν οι δηλώσεις από τις πολεοδομίες....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έγω εχω περίπτωση με κοινοτική άδεια αποθήκη σε εντος οικισμού που όμως έχει γίνει δυόροφο σπίτι. Δεν εχουν γίνει παραβάσεις ΓΟΚ και ΔΕΝ εχει γίνει υπέρβαση δόμησης. Θέλω να το ρυθμίσω με τον 4014 να πληρώσω το παράβολο και να εκδόσω οικ.άδεια εντός 3 ετών.

1) Τί άδεια θα βγαλω? (μήπως δεν γίνεται να βγάλω άδεια προσθήκης? γιατί το υφιστάμενο δεν εχει γίνει όπως εμφανίζεται στην άδεια αποθήκης)

2) Πώς θα το βάλω στο σύστημα ώστε να πληρωθεί μόνο το παράβολο και όχι οι δόσεις?

Ευχαριστώ

Edited by dege06
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το έχω αναφέρει πολλές φορές και σε άλλο topic. Αλλοίμονό μας αν τελικά ελεγχθούν οι δηλώσεις από τις πολεοδομίες....

Αλήθεια, ποιες είναι οι κυρώσεις του μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο του μηχανικού; Π.χ. πειθαρχικό ΤΕΕ ... ...

Του πελάτη; Που η δήλωση θα πάει κατευθείαν στο Τμήμα Αυθαιρέτων για 30% και 5% ετησίως;

Θα σε τρέχει στα δικαστήρια ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θα έχει υπογράψει στην υπεύθυνη δήλωση.

Αλλά σε γενικές γραμμές μπορεί να με τρέξει στα δικαστήρια....

Link to comment
Share on other sites

ιδιοκτητης αντι να πληρωσει παραβολα και να βγαλει αδεια σε τρια χρονια,

θελει να τα δηλωσει ως αυθαιρετα και να τελειωνει.

 

ξερετε αν γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να επιλέξει αν επιθυμεί να τακτοποιήσει το χώρο του για 30 χρόνια ή να πλήρωσει το παράβολο και να προβεί σε διαδικασία για την έκδοση οικοδομικής άδειας εντός τριετίας (νομιμοποίηση με άρθρο 22)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ok thanks file Pavlos33

 

και αλλη μια γρηγορη ερωτησουλα

 

σε οροφο υπαρχει μονο μια βεραντουλα που εχει μεγαλωσει λιγο (και εχει γινει βεραντα :) )

αυτη χρεωνεται απλα και μονο σε ενα φυλλο καταγραφης ως "λοιπες παραβασεις" σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.