Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Άρθρο 24 παρ. 6β.

"Ειδικά για υθαίρεΤΗ κατασκευΉ ή χρήση, συνολικής επιφάνειςα μέχρι είκοσι (20) τ.μ. και εφόσον....."

 

Άρα μήπως είναι για 1 ενιαία?

 

Πιστεύω ότι όταν λέει μία και μοναδική αυθαιρεσία και μετά αναφέρει συνολική επιφάνεια, τότε αυτό σημαίνει πχ ότι ως υπέρβαση δόμησης σε μία ιδιοκτησία αθροίζονται όλες οι υπερβάσεις δόμησης της ιδιοκτησίας (ανεξαρτήτς θέσης) και αν το συνολικό άθροισμα είναι κάτω των 20 τμ τότε πάει κατ' αποκοπή. Αν όμως έχεις και μία άλλη αυθαιρεσία πχ ένα ΒΒQ που γράψανε και ποιο πάνω τότε δεν είναι μοναδική αυθαιρεσία.

Δηαδλή το συνολικής κολλάει στο ότι αθροίζονται τα εμβαδά του ίδιου είδους αυθαιρεσίας της ιδιοκτησίας.

 

Ξέρετε ποιο το πρόστιμο σε εκτός σχεδίου εκτός ορίου οικισμού εφόσον δεν μπει μετά δεκα χρόνια σε ΓΠΣ και δεν αγοράσει γη; Νομίζω το λέει στο άρθρο 24 παρ. 1β αλλά μου φαίνεται δυσθεώρατο

 

εντιτ: Για τη μία και μοναδική αυθαιρεσία που λέει σημειώνει τίποτα ότι δεν πρέπει να υπάρχει υπέρβαση στην κάλυψη; Πχ ισόγειο εκτός περιγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω πραγματική περίπτωση σε περιοχή με ΤΖ=1250 και κτήριο του 1972.

 

Στον ένα όροφο η αυθαιρεσία είναι 2τμ ==> πρόστιμο: 2000ευρώ.

Στον άλλο όροφο είναι 25τμ ==> πρόστιμο: 25*1250*0,15*0,15(λόγω παλαιότητας)= 703,13ευρώ!!!!!!!

 

Ήθελα να ήξερα ειλικρινά ποιός τη σκέφτηκε αυτή την εξυπνάδα!!!!

 

Βρες του ότι δεν εφάρμοσε τα κάγκελα όπως έλεγε η άδεια, βάλε του ένα 500€ νταβατζιλίκι και πέρασε το έτσι.

Επίσης κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα προστεθεί η επιλογή για το αν εντάσσεται ή όχι η περίπτωση στην περίπτωση των κατ' αποκοπή προστίμων.

Γιατί έχει 3-4 προϋποθέσεις για να ενταχθεί.

 

Στη δική σου περίπτωση βέβαια λογικά είσαι μέσα σε όλα.

Και άδεια θα έχει,

και τα 2μ2 θα είναι < από το 20% της ιδιοκτησίας,

και κάτω από το 10% του ύψους θα είσαι,

και θα είναι μία και μοναδική παράβαση.

 

Οπότε μία λύση είναι να εφεύρεις μία ακόμα παρανομία.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Στην υπέρβαση δόμησης, πρέπει να ελεγχθεί αν η αυθαίρετη κατασκευή είναι π.χ. μέχρι 50% της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης ή αν με την αυθαίρετη κατασκευή έχουμε υπερβεί την μέγιστη δόμηση μέχρι το 50% αυτής;

Δηλαδή παράδειγμα.

Υπάρχον 100μ² με άδεια σε οικόπεδο με μεγιστη δόμηση 240μ²

Αυθαίρετη κατασκευή που προσθέτει δόμηση 125μ²

Θα τσεκάρουμε κάποιο τετραγωνάκι με ποια λογική;

1. Υπέρβαση δόμησης 125/240 --> >50%

2. 225/240 --> >50%

3. Δεν έχουμε αύξηση της δόμησης πάνω απο την μέγιστη --> κανένα τετραγωνάκι

 

Εγώ νομίζω το (1) αλλά...

 

υ.γ. Το 2 είναι τελείως εκτός βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όταν λέει μία και μοναδική αυθαιρεσία και μετά αναφέρει συνολική επιφάνεια, τότε αυτό σημαίνει πχ ότι ως υπέρβαση δόμησης σε μία ιδιοκτησία αθροίζονται όλες οι υπερβάσεις δόμησης της ιδιοκτησίας (ανεξαρτήτς θέσης) και αν το συνολικό άθροισμα είναι κάτω των 20 τμ τότε πάει κατ' αποκοπή. Αν όμως έχεις και μία άλλη αυθαιρεσία πχ ένα ΒΒQ που γράψανε και ποιο πάνω τότε δεν είναι μοναδική αυθαιρεσία.

Δηαδλή το συνολικής κολλάει στο ότι αθροίζονται τα εμβαδά του ίδιου είδους αυθαιρεσίας της ιδιοκτησίας.

 

Ξέρετε ποιο το πρόστιμο σε εκτός σχεδίου εκτός ορίου οικισμού εφόσον δεν μπει μετά δεκα χρόνια σε ΓΠΣ και δεν αγοράσει γη; Νομίζω το λέει στο άρθρο 24 παρ. 1β αλλά μου φαίνεται δυσθεώρατο

 

εντιτ: Για τη μία και μοναδική αυθαιρεσία που λέει σημειώνει τίποτα ότι δεν πρέπει να υπάρχει υπέρβαση στην κάλυψη; Πχ ισόγειο εκτός περιγράμματος;

 

Νομίζω ότι αν δεν ξέρει κανείς με βεβαιότητα(?!) οτι το εκτός σχεδίου γεωταμάχιο του ΘΑ υπαχθεί στο σχέδιο πόλης μέσα στην δεκαετία,δεν μπορεί να το ρισκάρει και να το αφήσει αρύθμιστο,γιατί μετά θα πρέπει ή να αγοράσει κι άλλο αγροτεμάχιο για να συμπληρώσει τα τμ ώστε να έχει συνολικά 4000τμ,ή να πληρώσει αντίστοιχη αξία σε γή,κλπ κλπ Αρθρο 24,παρ γi, ii, iii.Βράσε όρυζα...Καλύτερα να ρυθμίσει με τον 4014 και τα προβλεπόμενα τετραγωνίδια για τα εκτός σχεδίου.Διαφορετικα,τι θέλει να πεί ο ποιητής?Οτι για εκτός σχεδίου θα πρέπει πρώτα να ελεγξουμε το αν προτείθενται να τα βάλλουν στο σχέδιο?Οπότε τότε αυτές όλες οι περιπτώσεις θα πάνε μόνο με ένα παράβολο,γιά την ώρα,και μετα στο περίμενε?..Διορθώστε με εαν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχετε σκεφτεί;; Θα υπολογίζουμε το «προσωρινό» πρόστιμο και μετά από το 2012 θα αυξήσουν όλες τις τιμές ζώνης και το «οριστικό» προστιμό θα πάει στο Θεό. Να με θυμάστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση.Σε εντος σχεδίου με ΟΑ εχει γίνει υπερβαση δομησης.Μέρος της οποίας ειναι κλείσιμο Η/Υ χώρου και μέρος είναι υπέρβαση νομίμου περιγραμματος.Στα τετραγωνίδια θα επιλέξω και "αλλαγή χρήσης"?οπότε ανεβαίνει το πρόστιμο..ή θα το πάρω όλο το εμβαδόν σαν υπέρβαση δόμησης γενικά, Χτμ,και τελειώνω?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχετε σκεφτεί;; Θα υπολογίζουμε το «προσωρινό» πρόστιμο και μετά από το 2012 θα αυξήσουν όλες τις τιμές ζώνης και το «οριστικό» προστιμό θα πάει στο Θεό. Να με θυμάστε!!!

 

Νόμίζω Γιώργο (συγχωριανέ) έχεις δίκιο..Μάλλον πρέπει να ρυθμιστούν τώρα όσα μπορούν αξιόπιστα να ρυθμιστούν, γιατι ποτέ δεν ξέρεις,μεσούσης και της κρίσης και η οποία θα "τραβήξει"για χρόνια,τυχόν εκκρεμότητες, πόσο θα κοστίσουν στο πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Στην υπέρβαση δόμησης, πρέπει να ελεγχθεί αν η αυθαίρετη κατασκευή είναι π.χ. μέχρι 50% της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης ή αν με την αυθαίρετη κατασκευή έχουμε υπερβεί την μέγιστη δόμηση μέχρι το 50% αυτής;

Δηλαδή παράδειγμα.

Υπάρχον 100μ² με άδεια σε οικόπεδο με μεγιστη δόμηση 240μ²

Αυθαίρετη κατασκευή που προσθέτει δόμηση 125μ²

Θα τσεκάρουμε κάποιο τετραγωνάκι με ποια λογική;

1. Υπέρβαση δόμησης 125/240 --> >50%

2. 225/240 --> >50%

3. Δεν έχουμε αύξηση της δόμησης πάνω απο την μέγιστη --> κανένα τετραγωνάκι

 

Εγώ νομίζω το (1) αλλά...

 

υ.γ. Το 2 είναι τελείως εκτός βέβαια...

 

Μην παιδεύεσαι φίλε. Είναι απλό. Η μέγιστη δόμηση είναι 240 και ο πελάτης σου έχτισε 225τμ. Οπότε ΔΕΝ υπάρχει υπέρβαση δόμησης.

Θα πληρώσει παράβολο 2.000 ευρώ και μέσα σε 3 χρόνια θα πρέπει να του το νομιμοποιήσεις με οικοδομική άδεια. Απλά.

 

Β) Δική μου ερώτηση τώρα.

Λογικά τα κλεισμένα μπαλκόνια που δεν μπορούσαν να τακτοποιηθούν με τον νόμο των Η/Χ, θα μπορούν τώρα.

Κλειστό μπαλκόνι 18,5 τμ βγάζει πρόστιμο:

18,5 χ 1050 (ΤΖ) χ 0,15 χ 1 (άδεια) χ 1 (εντός) χ 0,4 (α' κατ) χ 1 (μικρή υπέρβαση δόμησης) χ (δεν έγινε υπέρβαση κάλυψης αφού τα μπαλκόνια δεν μετράνε στην κάλυψη) χ 1,4 (αλλαγή χρήσης??? από μπαλκόνι => κατοικία??)

= 1.631,70 ευρώ.

 

Αν όμως δούμε παρακάτω, για κατ' αποκοπή πρόστιμο για αυθαίρετες κατασκευές<20 τμ το πρόστιμο είναι 2.000 ευρώ (εντός σχεδίου). Τι από τα δύο ισχύει;;;

 

Γ) Για μικρή αύξηση πάνω από τα όρια ανοχής, πχ 10 τμ θα πληρώσει ο ιδιοκτήτης το κατ' αποκοπή, πχ 2,000 εντός σχεδίου ή 1,500 εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε μένα αλλά κάθε μέρα μου τυχαίνει και μια περιπτωσάρα αυθαιρέτου:

μου βγαίνει βάσει υπολογισμών ανα υπερογκο πρόστιμο λογικό θα πεί κανεις με τασυνολικά τετραγωνικά αυθαιρεσιών (1660 αλλαγές χρήσης και κατασκευή νέων αποθηκών). χωρίς να υπολογίσω ακόμα πρόστιμα λόγω υπερβασης Δ ή ύψους...

 

 

Πρόκειται για κατάστημα εκτός σχεδίου με τιμή ζώνης 700ευρώ.

 

Όπως φαίνονται και στα επισυνναπτόμενα σχέδια έχουν γίνει τα εξής:

 

Στο ισόγειο: αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε κατάστημα σε όλο το εμβαδό του ισογείου,

κατασκευή η/χ μπροστά και στην αριστερή πλευρα του καταστήματος,

κατασκευή αποθηκών στην πίσω πλευρά και στο πίσω τμήμα του οικοπέδου ανεξάρτητες αποθήκες.

δεξιά άλλη αποθήκη και παρτέρι που αποτελείται απο τοιχείο μπετόν.

 

Όλες οι αποθήκες του ισογείου βρίσκονται οι μέν αριστερή και δεξία έντος του Δ και η πίσω εξ ολοκλήρου μέσα στο Δ.

 

Κατασκευή παταριού που δεν υπήρχε στην αρχική άδεια και δεν έχει δηλωθέι με τον 3843/2010

 

Στο υπόγειο: στην άδεια υπήρχε τμήμα του υπογείου(1/4 του εμβαδού του ισογείου περίπου) ώς αποθήκη, αυτό το τμήμα έγινε κατάστημα. Τα υπόλοιπα 3/4 ξεμπαζώθηκαν και έχουν γίνει κατάστημα κατά το 2/4 και αποθήκη κατά το 1/4 (άλλο τεταρτό απο της αρχικής αδείας)

 

Στο δώμα κατασκευή αποθήκης και απόληξης κλιμακοστασίου και επέκταση της πλάκας σε 2 εξώστες των 2 μέτρων δεξιά και αριστερά.

 

Επιπλέον!

 

Το αρχικό οικόπεδο φαίνεται στην άδεια επίπεδο όμως το πίσω τμήμα έχει ξεμπαζωθεί κατά 3,40 μέτρα και έτσι αντί για 7,50 μ & 1,2 στεγης για τα εκτός σχεδίου έχει και υπέρβαση ύψους κατα 2-3 μέτρα.

 

Το ερώτημα μου είναι πόσα φύλλα καταγραφής θα πρέπει να κατατεθούν και με τι στοιχεία το κάθένα και αν σε κάθε φύλλο μπαίνουν τα τμ της εκάστοτε αυθαιρεσίας με συμπληρωμενο το ποσοστό της υπερβασης δόμησης καλυψής ή ύψους ή αν μπαίνουν στην γενική σελίδα τα συνολικά τμ του ίδιου τύπου αυθαιρεσίας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!

gia upeka.pdf

Link to comment
Share on other sites

Διαμέρισμα 6ου ορόφου 7x8 μέτρα έχει εξώστη 7x1.5 μέτρα. 'Εχει κλείσει το μισό εξώστη 3.5x1.5 μέτρα σύνολο 5,25 τ.μ. με τζάμια στην πλευρά των 3.5 μ. και με μπαλκονόπορτα στην πλευρά των 1.5 μ. Δεν έχει άλλη παράβαση.

 

Θεωρώ πως εντάσσεται στην περίπτωση των 2000€, ως μοναδική παράβαση, <20% δόμησης, <20% ύψους και έχει και Ο.Α. Το σκέφτομαι σωστά ή μου ξεφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.