Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Βρε συνάδερφε... τι "χωρίς άδεια" ? Αφού η κατοικία έχει άδεια, τότε και η αποθήκη θεωρείται ότι έχει άδεια!

Είσαι:

25*650*0.15*1.0*1.0*0.5*1.0*τυχόν ΥΔ*ΥΥ*ΥΚ*πλάγιες αποστάσεις*Προκήπιο

 

Ξαναρίξε μία ματιά...

 

ΥΠάρχει ένα ερώτημα εδώ γιατι το τι θεωρείται ότι έχει άδεια και τι όχι...

 

Για παράδειγμα αν υπάρχει μια άδεια κτηρίου σε ενα γηπεδο και έχουν κτιστεί 3 ξεχωριστές κατοικίες θεωρούμε ό,τι υπάρχει άδεια. ?

 

Η δική μου ερμηνεία είναι ότι όποια υπέρβαση υπάρχει κατ'επεκταση ή καθ'υψος του κτηριακού περιγράμματος της αδείας, θεωρείται ότι έχει άδεια.

 

Όποιο αυθαίρετο κτίσμα δεν είναι σε επαφή θεωρώ ότι δεν έχει άδεια.

 

Δική μου ερμηνεία, αυθαίρετη, περιμένω όπως ένα πλήθος άλλων ερωτημάτων, να μας ξεκαθαρίσει το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το επεξηγηματικό ερμηνευτικό υπόμνημα:

1. Αφορά την ύπαρξη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο / οικόπεδο, όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Από το επεξηγηματικό ερμηνευτικό υπόμνημα:

1. Αφορά την ύπαρξη οικοδομικής άδειας στο γήπεδο / οικόπεδο, όπου υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

 

Όπως ανέφερα και προηγουμένως πρόκειται για προσωπική ερμηνεία.

Δεν με πείθει η αναφορά, αφού δημιουργείται πληθώρα ανισοτήτων στην αντιμετώπιση των αυθαιρέτων. Προσωπικά θα περιμένω διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο νομος αναφερει: Για αυθαίρετη κατασκευή ή χρήση καθ’ υπέρ- βαση οικοδομικής αδείας, συνολικής επιφάνειας μέχρι είκοσι (20) τ.μ. και εφόσον το μέγεθος αυτό δεν υπερβαίνει το ποσοστό 20% της επιτρεπόμενης επιφανείας κάθε ιδιοκτησίας.

 

 

Σε περίπτωση που έχουμε διαμέρισμα πολυκατοικίας, η επιτρεπόμενη επιφάνεια αναφέρεται στο σύνολο του κτιρίου ή στην επιφάνεια του διαμερίσματος που υπάρχει η αυθαίρετη κατασκευή?

 

και στην περίπτωση που το υπερβαίνει το 20%, δεν τακτοποιείται ?

Link to comment
Share on other sites

#792(ελ.80)

Το σύστημα δε σου ζητάει συνολικά τετραγωνικά διαμερίσματος ή ιδιοκτησίας. Οπότε αυτό το 20% είναι άκυρο και δεν το λαμβάνει υπόψη.

 

δεν το έχω τσεκάρει. Δηλαδή αν έχω μια γκαρσονιέρα 40 τ.μ. κ έκλεισε και 15 τ.μ. μπαλκόνι που είναι >20% θα είμαι στην κατηγορία του κατ αποκοπή; αφού σύμφωνα με το νόμο δεν είμαι. Μάλλον το σύστημα θέλει update...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

γνωρίζει κανείς τα εξής :

 

α)Σε ακίνητο που έχω υποβάλει ηλεκτρονικά δήλωση ρύθμισης με τον Ν4014/11, και θέλουν να κάνουν τώρα μεταβίβαση,

η βεβαίωση μηχανικού περί νομιμότητας κτιρίου γίνεται χειρόγραφα( αν ναι τι πρέπει να αναφέρει ? ) ή ηλεκτρονικά ( αν ναι πώς, σε ποιο σημείο του προγράμματος ?)

 

β)σε ακίνητο για το οποίο μας ζητάνε να δώσουμε βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές, προκειμένου να μεταβιβαστεί,

αλλά τα σχέδια της οικοδομικής αδείας δεν τα έχει ο ιδιοκτήτης και η πολεοδομία έχει δώσει βεβαίωση ότι έχει χαθεί ο φάκελος ,

πως ελέγχουμε την νομιμότητα του κτιρίου ?

 

γ)οι μηχανολόγοι μηχανικοί μπορούν να αναλαμβάνουν ρυθμίσεις αυθαιρέτων με τον Ν4014/11?

Link to comment
Share on other sites

Και όλο επί 0,8 (ξέχασες την παλαιότητα)! ;)

 

Δεν θα πρέπει να θεωρηθεί (ως αποθήκη) και β. χώρος με 50 % ?

 

Και μια άλλη ερώτηση : Παράνομη βεράντα με παράνομη κεραμοσκεπή ως σκέπαστρο (όχι κλειστός χωρος), πως υπολογίζεται ? Δύο 500 αρικα ?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα... Όταν ελέγχουμε υπερβάσεις Δ, κάλυψης κλπ., τα ελέγχουμε με βάση σημερνό ΓΟΚ και όρους δόμησης, ή ό,τι ίσχυε όταν έγινε η αυθαιρεσία ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για το οποίο δεν υπάρχει ακόμα συγκεκριμένη απάντηση είναι αν πρέπει να ελέγχουμε ολη τήν ιδιοκτησία του πελάτη (αποθήκη υπογείου, κλειστή θέση στάθμευσης, διαρρύθμιση οροφου οπως στα σχέδια) η' αν μπορούμε να περιοριστούμε στην αυθαιρεσία πού ενδιαφέρεται να τακτοποιήσει.

Σε τηλέφωνο στο ΤΕΕ έχω πάρει και τις 2 απαντήσεις.

 

FICO Μου εχουν πεί με τους σημερινούς, με τους οποίους θα γινει και το διαγραμμα Καλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξαναρωτήσει...μήπως γνωρίζει κάποιος?

για την ρυθμιση ενος υπογειου...το οποιο υπάρχει στην άδεια αλλα τώρα έχει γινει κατοικια...

αδεια:ναι

τα τετραγωνικα μπαινουν σαν κυρια χρηση? ετσι δεν ειναι?

αλλαγή χρήσης : ναι

πλαγιες αποστασεις και τετοια δεν εχω...( στην περίπτωση μου..)

με υπερβαση καθυψος ...? κανονικά δεν έχω αλλά όπως αναφέρω και κάτω...ο περιβάλλον χώρος έχει...

αρα πρέπει να βάλω + μια παράβαση στην οποία 8α προσ8ε8εί και ο αναλυτικός για αλλαγή του περιβάλλοντος χώρου? αφου το υπόγειο μπορεί να έχει το σωστο ύψος αλλά δεν βρίσκεται και όσο βα8εια 8α έπρεπε...

ΔΕΝ μπορω να το ρυθμισω με τον 3843....

 

ελπιζω να μην σας μπερδεψα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.