Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Kαλησπερα σας! Μήπως καμία γνώμη και για το δικό μου ερώτημα γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν βρίσκω ακρη....Ευχαριστώ

 

Συνάδελφε, καλησπέρα

Εφόσον πιστεύεις ότι θα έχεις πρόβλημα να περάσεις τα στατικά σε περίπτωση έκδοσης αδείας τότε ένταξέ το όλο στον 4014.

Νομίζω ότι έχεις αυτή τη δυνατότητα, επιφυλάσομαι όμως για να το ψάξω πιο καλά.

Κάνε δύο φυλλα καταγραφής, ένα για την πρασιά και ένα για τα 60τμ (εφόσον σ' αυτά --τα 60τμ-- έχεις ακριβώς τις ίδιες αυθαιρεσίες).

Δηλαδή "φύλλο καταγραφής"="χώρος με ομοειδής αυθαιρεσίες"

Ελπίζω να βοήθησα

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ georgegaleos ετσι θα το κάνω. Στα 60 τ.μ. δεν υπάρχουν ουσιαστικά παραβάσεις. Είναι εντός νομίμου περιγράμματος κ.τ.λ. Αρα για το τμήμα αυτο της κατοικίας θα δηλωθεί μόνο ως Υ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω την περίπτωσή μου :

Μεζονέτα που στην άδεια είναι δυόροφη με υπόγειο (με εσωτερικές σκάλες όλες), ενώ στην πραξη το υπόγειο ανεξάρτητο λειτουργικά (όχι ιδιοκτησιακά - όλο ανήκει σε έναν) και ισόγειο-όροφος με εξωτερική σκάλα (υπόγειο ξεμπαζωμένο), και μεταξύ τους έχουν εσωτερική.

Επιτρεπόμενη δόμηση : 35, επιτρ. κάλυψη 40. Και έχουμε τις παραβάσεις :

1) υπέρβαση δόμησης και κάλυψης στο υπόγειο 10 τμ

2) Υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και Δ στο υπόγειο 10 τμ.

3) Υπέρβαση δόμησης σε ισόγειο όροφο 5 τμ

Έχω 3 φύλλα καταγραφής. Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης ή κάλυψης τελικά υπολογίζεται :

α)ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ?

β)ΟΧΙ ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΊΑ?

γ)ΌΧΙ ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ΟΥΤΕ ΑΝΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ???

Το λογικό είναι το γ). Τότε γιατί αν διαβάσει κανείς το νόμο και όλες τις διευκρινίσεις μία μία δεν το βλέπει πουθενά ξεκάθαρα, και οι επεξηγήσεις για το τί σημαίνει "κατηγορία αυθαιρέτου" οδηγούν στο συμπερασμα ότι κατηγορία=φύλλο καταγραφής??? Και το ΤΕΕ-ΤΚΜ το εξηγεί ως ποσοστό υπέρβασης ΑΝΑ ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗς???

 

Έχετε καταλήξει οριστικά στο πώς υπολογίζετε αυτά τα ποσοστά όταν δεν έχουμε την περίπτωση πολυκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανείς πως υπολογίζονται οι pilotes που έγιναν κατοικία?

και αν τοιχον βγουν άδειες....σε ένα κτίσμα...τι χρεώνουμε? εννοω πώς υπολογίζεται η ελάχιστη αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα,

α) pilotis=κοινόχρηστος χώρος=συναίνεση ΟΛΩΝ των ιδιοκτητών

β) κατ' αρχήν μην αυθαδιάζεις. Τις ελάχιστες αμοιβές. Τις "κάναμε" νόμιμες :smile:

Οι νόμιμες αμοιβές που αντιστοιχούν σε παραβάσεις του 4014 , κατα τα γνωστά :shock: (????) και όταν έρθει η ώρα της έκδοσης αδείας για το τμήμα που μπορεί να εκδοθεί, αυτή κατά τα γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Με το δώμα που κλείστηκε και κάποιο τμήμα του χώρου που δημιουργήθηκε μπαίνει μέσα στο ιδεατό στερεό, ξέρει τελικά κανείς τι κάνουμε? Υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα.

 

Εχω μια περιπτωση αποθηκης μονοκατοικιας σε εκτος σχεδιου περιοχη. Η αποθηκη ειναι εκτος του περιγραμματος της κατοικιας (ανεξαρτητο κτισμα) και αποτελειται απο δυο μερη: ενα τμημα ειναι κλειστο (τοιχοι και σκεπη, 50 τμ) και ενα τμημα εχει μονο σκεπη και ξυλινα υποστηλωματα (~40 τμ). Το "ανοικτο" τμημα θα παει με αναλυτικο προϋπολογισμο και το υπολοιπο κανονικα με συντελεστες, ετσι? Υπαρχει ο.α. και υπαρχει υπολοιπο καλυψης αλλα οχι δομησης. Επισης υπαρχει υπερβαση πλαγιων αποστασεων.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μήν μπορούμε?

 

Γιατί (λέω εγώ τώρα...) στο φύλλο υπολογισμού δεν επιλέγεται το 5 όπου μπορούμε να υπολογίσουμε κύριους/βοηθητικούς χώρους. Επίσης αν εδώ http://www.meleth.gr/2011.html επιλέξουμε χωρίς άδεια δεν υπάρχει επιλογή για βοηθητικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.