Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

ερωτοαπάντηση 19 Γ' μερος.Με εσωτερικές διαρρυθμίσεις δεν ασχολείσαι.

 

Συμφωνώ αλλά αυτό μας το λενε για τις μεταβιβάσεις!Αυτό δε σημαίνει ότι είναι νόμιμο!Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να είναι οκ έτσι και αλλιώς και σε περίπτωση αυτοψίας από πολεοδομία (καρφωτή) δε θα πρέπει να τακτοποιήσει και την εσωτερική διαρρύθμιση?Αφού εκ πολεοδομικής άποψης είναι παράνομο!Άλλο το ότι δεν μετράει στις βεβαιώσεις για μεταβιβάσεις!Αυτό δεν το κάνιε και ταυτόχρονα έννομο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελω την γνώμη σας σε μία ψιλοσύνθετη περίπτωση που μου έτυχε σήμερα, πιθανότατα έχει ξανασυζητηθεί...

 

Εστω ότι σε εκτός σχεδιου (οικοδομήσιμο με μέγιστη κάλυψη και δόμηση 200τ.μ., ισόγεια κατοικία με άδεια 150τ.μ.) έχω τις εξής παραβάσεις :

-Αποθήκη 60τ.μ. ανεξάρτητη από το κυρίως κτίριο εντός Δ (σε απόσταση που το παραβιάζει>20%)

-Ξεμπαζωμένο μπαλκόνι και δημιουργημένη αποθήκη απο κάτω εμβαδού 20τ.μ.εντός Δ (σε απόσταση που το παραβιάζει<20%)

-Σοφίτα 30τ.μ.εντός στέγης η οποία έχει υπερυψωθεί κατα 1μ σε σχέση με την άδεια (χωρίς όμως να παραβιάζει το επιτρεπόμενο της περιοχής).

 

Βάζω καταρχήν 1 λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα και κάνω 3 φύλλα καταγραφής, 1 για κάθε παράβαση, διότι παρόλο που όλες μπαίνουν ως Υ.Β.Χ. παίρνουν διαφορετικούς επι μέρους συντελεστές

1) Αποθήκη 60τ.μ.

α) 50 έως 100% της επιτρεπόμενης δόμησης, με βάση το σύνολο των παραβάσεων στο οικόπεδο που παραβιάζουν την δόμηση (110τ.μ.>100τμ=50% επιτρ.δομ.)

β) Δ>20% αφού η αποθήκη αυτή παραβιάζει τοσο το Δ

γ) Κ>20% υπέρβαση κάλυψης με βάση το σύνολο των παραβάσεων που παραβιάζουν την κάλυψη (80τμ>40τμ=20% επιτρ.καλυψ.)

 

2) Αποθήκη 20τμ

α) 50 έως 100% της επιτρεπόμενης δόμησης, με βάση το σύνολο των παραβάσεων στο οικόπεδο που παραβιάζουν την δόμηση (110τ.μ.>100τμ=50% επιτρ.δομ.)

β) Δ<20% αφού η αποθήκη αυτή παραβιάζει τοσο το Δ

γ) Κ>20% υπέρβαση κάλυψης με βάση το σύνολο των παραβάσεων που παραβιάζουν την κάλυψη (80τμ>40τμ=20% επιτρ.καλυψ.)

 

3) Σοφίτα 30τμ

α) 50 έως 100% της επιτρεπόμενης δόμησης, με βάση το σύνολο των παραβάσεων στο οικόπεδο που παραβιάζουν την δόμηση (110τ.μ.>100τμ=50% επιτρ.δομ.)

β) Δ=ΟΧΙ, αφού η σοφίτα δεν έχει παραβίαση πλαγίων αποστάσεων

γ) Υπέρβαση Κάλυψης=ΟΧΙ, δεν βάζω αφού η σοφίτα δεν παραβιάζει την κάλυψη

δ) Υπέρβαση Ύψους=ΟΧΙ

 

τι νομίζετε?? υπάρχει κάποια ένσταση??

 

συγγνώμη για την επαναδημοσίευση αλλά καμιά απάντηση ρε συνάδελφοι.... έχω μπλοκάρει

 

Επίσης άλλη μία, άσχετη με τα παραπάνω, ερώτηση :

όταν σε ένα διώροφο έχω ως παράβαση μόνο υπέρβαση ύψους η οποία ποσοστιαίως είναι κατω από 20% (από το δηλωθέν της άδειας), βέβαια δεν ξεπερνω το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Χρειάζεται να δηλώσω αυτή την υπέρβαση???? και αν ναι, πώς ακριβώς την υπολογίζω?? βάζω τους διάφορους συντελεστές, τα τ.μ. του ορφόφου και αντί για συντελεστή 1,00 βάζω 0,20 στην κατηγορία 5α σύμφωνα με την ερωτοπάντηση ΣΤ.1, --- ή--- με αναλυτικό που έχει ακουστεί σε διάφορα threads εδώ μέσα??? αν κάποιος το έχει ξεκαθαρίσει παρακαλώ ας με διαφωτίσει και μενα...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Επίσης άλλη μία, άσχετη με τα παραπάνω, ερώτηση :

όταν σε ένα διώροφο έχω ως παράβαση μόνο υπέρβαση ύψους η οποία ποσοστιαίως είναι κατω από 20% (από το δηλωθέν της άδειας), βέβαια δεν ξεπερνω το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Χρειάζεται να δηλώσω αυτή την υπέρβαση???? και αν ναι, πώς ακριβώς την υπολογίζω?? βάζω τους διάφορους συντελεστές, τα τ.μ. του ορφόφου και αντί για συντελεστή 1,00 βάζω 0,20 στην κατηγορία 5α σύμφωνα με την ερωτοπάντηση ΣΤ.1, --- ή--- με αναλυτικό που έχει ακουστεί σε διάφορα threads εδώ μέσα??? αν κάποιος το έχει ξεκαθαρίσει παρακαλώ ας με διαφωτίσει και μενα...

 

Δεν έχεις υπέρβαση ύψους.

Καταλαβαίνω ότι εχεις υπέρβαση ύψους σε σχέση με την άδεια,οπότε πάει με αναλυτικό /5000 =αριθμ. παραβάσεων

Link to comment
Share on other sites

@ jimmaros 288. Θεωρώ ότι σύμφωνα με την συγκεκριμένη ερωτοαπάντηση, δεν είναι αντικείμενο αυτού του νόμου η αλλαγή στη διαρρύθμιση.Το λέει καθαρά.Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι παρανομία. Θα έβγαζα εκ των υστέρων μία άδεια μικρής κλίμακας για την αλλαγή της διαρρύθμισης και θα είναι για πάντα νόμιμο.Το μειονέκτημα είναι το επιπλέον κόστος για τον πελάτη σου (αμοιβή για έκδοση αδείας μικρής κλίμακας) .

Link to comment
Share on other sites

kontegr: συμφωνω με το τροπο υπολογισμου του προστιμου εκτος απο την καλυψη. εγω θα εβαζα <20%.

υ.κ. 80τ.μ. εχω πραγματοποιουμενη 150τ.μ.και υπολοιπο 50τ.μ.Αρα (80-50)=30<20%200=40τ.μ.

ετσι, το εχω καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Θα ήθελα να μου πείτε αν στην περίπτωση μου έχω υπολογίσει σωστά το πρόστιμο. Πρόκειται για μια μονοκατοικία η οποία έχει δύο θέματα. Αρχικά έχει μια βεράντα η οποία έχει κλειστεί με γυψοσανίδα. Επίσης από πανω στην ταράτσα της έχει κατασκευασθεί μία αποθήκη. Έβαλα στα στοιχεία του ακινήτου τα επιπλέον τετραγωνικά των κύριων χώρων (βεράντα) και τα επιπλέον των βοηθητικών (αποθήκη). Έκανα δύο φύλλα καταγραφής. Στο ένα της βεράντας έβαλα υπέρβαση δόμησης <50% και στο άλλο για την αποθήκη υπέρβαση ύψους <20% και εκεί που ζητάει το ακριβές ύψος της αποθήκης. Πως το βλέπετε? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία με υπόγειο στην οικοδομική άδεια που μετατρέπεται σε χώρο κυρίας χρήσης και γίνεται ισόγειο (ξεμπάζωμα) εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 στον υπολογισμό του προστίμου λόγω του ότι στην άδεια ήταν υπόγειο και βάζουμε και αλλαγή χρήσης και ξεμπάζωμα ή δεν παίρνει συντελεστή και βάζουμε μόνο αλλαγή χρήσης;

Αυτό είναι ένα ερώτημα που αφορά στις περισσότερες ίσως των καθ υπέρβαση οικοδομών, για το οποίο δυστυχώς μόνο συρραφές από αλληλοαναιρούμενες, αμφιλεγόμενες και προχειρογραμμένες ρετσέτες του υπεκα έχουν δοθεί (βλ.σχετικά: εγκ.13/2011 παρ.2, παρ.3, εισήγηση Ελ. Λεμπέση (21),(39) 17/10/2011, Η΄ (4) ερωτο-απαντήσεις). Προσωπικά έχω καταλήξει για την Υ.Δ (μ2) του υπογείου:

  • στην επιλογή του μειωτικού συντελεστή 0,5 έστω και που δεν είναι πλέον υπόγειο διότι αφ ενός την υπέρβαση του ξεμπαζώματος και επαναδιαμόρφωσης την λαμβάνω υπ΄οψη ως κατηγορία 13 με αναλυτικό, αφ εταίρου διότι σαν χώρος το υπόγειο υφίσταται στη άδεια , βάσει δε του προυπολογισμού αδείας έχει ήδη υπολογιστεί κατά το άλλο 50% ως υπόγειο, ενώ η αγνόηση του συντ. 0,5 θα εξίσωνε το πρόστιμο του υπογείου με προσθήκη ενός εντελώς νέου αυθαίρετου Κ.Χ χώρου και θα παραβιάζετο η αρχή της αναλογικότητας μεταξύ υπέρβασης και προστίμου.
  • δεν επιλέγεται ο συντ. 1,4 αλλαγής χρήσης μετά και την αντίστοιχη απάντηση της ενότητας Η΄ (4)
  • Το ξεμπάζωμα και η επαναδιαμόρφωση του ακαλύπτου υπολογίζεται με αναλυτικό προυπ/μό και χρεώνεται πρόστιμο 500 € για κάθε κλιμάκιο των 5000 €
  • Οι εξωτερικές επεμβάσεις στις όψεις του ξεμπαζωμένου υπογείου (κατάργηση παραθύρων, νέες πόρτες και μπαλκονόπορτες κ.λ.π) υπολογίζονται ξέχωρα με αναλυτικό προυπ/μό και χρεώνεται πρόστιμο 500 € για κάθε κλιμάκιο των 5000 €.

Φυσικά δεν ξεχνάμε και τούς συντελεστές 5α,β,γ,δ

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος όλων των παραβάσεων που πάνε με αναλυτικό σε ένα διαμερισμα, αθροίζονται και για κάθε 5000, βάζουμε μια παράβαση των 500 ευρώ?

Έχω στο ίδιο διαμερισμα 2 ημιυπαιθριους και μια ξύλινη πέργκολα. Βγάζω το κόστος με αναλυτικό προυπολογισμο και είναι συνολικά κάτω από 5000.Αρα έχω πρόστιμο 500 ευρώ ή πάει ξεχωριστα την κάθε μια οπότε έχω πρόστιμο 3*500=1500 ευρώ. Από τα παραδείγματα του ΥΠΕΚΑ, καταλαβαίνω ότι πάει κάθε παραβαση ξεχωριστά...Για τις παραβάσεις αυτές, δεν χρησιμοποιούμε φύλλα καταγραφής, σωστά? Απλά γραφουμε αριθμός λοιπόν παραβάσεων 1 ή 3 (ανάλογα ποιο είναι το σωστό)

Link to comment
Share on other sites

Το 0,5 δεν εχει να κανει με την κατασκευη βοηθητικων χωρων.

Το 0,5 στον 4014 χρησιμοποιείται σε υπογειες σταθμες, παταρια, σοφιτες επειδη ειναι εκ των πραγματων μειονεκτικοί χώροι. Το ίδιο κι ενας βοηθητικος στο ισόγειο.

Εφόσον πλέον δεν ειναι μειονεκτικοί χώροι διότι λειτουργεί ως ισόγειο το παλιο υπόγειο τότε δεν υπολογίζεις το 0,5 πια.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα ερώτημα που αφορά στις περισσότερες ίσως των καθ υπέρβαση οικοδομών, για το οποίο δυστυχώς μόνο συρραφές από αλληλοαναιρούμενες, αμφιλεγόμενες και προχειρογραμμένες ρετσέτες του υπεκα έχουν δοθεί (βλ.σχετικά: εγκ.13/2011 παρ.2, παρ.3, εισήγηση Ελ. Λεμπέση (21),(39) 17/10/2011, Η΄ (4) ερωτο-απαντήσεις). Προσωπικά έχω καταλήξει για την Υ.Δ (μ2) του υπογείου:

  • στην επιλογή του μειωτικού συντελεστή 0,5 έστω και που δεν είναι πλέον υπόγειο διότι αφ ενός την υπέρβαση του ξεμπαζώματος και επαναδιαμόρφωσης την λαμβάνω υπ΄οψη ως κατηγορία 13 με αναλυτικό, αφ εταίρου διότι σαν χώρος το υπόγειο υφίσταται στη άδεια , βάσει δε του προυπολογισμού αδείας έχει ήδη υπολογιστεί κατά το άλλο 50% ως υπόγειο, ενώ η αγνόηση του συντ. 0,5 θα εξίσωνε το πρόστιμο του υπογείου με προσθήκη ενός εντελώς νέου αυθαίρετου Κ.Χ χώρου και θα παραβιάζετο η αρχή της αναλογικότητας μεταξύ υπέρβασης και προστίμου.
  • δεν επιλέγεται ο συντ. 1,4 αλλαγής χρήσης μετά και την αντίστοιχη απάντηση της ενότητας Η΄ (4)
  • Το ξεμπάζωμα και η επαναδιαμόρφωση του ακαλύπτου υπολογίζεται με αναλυτικό προυπ/μό και χρεώνεται πρόστιμο 500 € για κάθε κλιμάκιο των 5000 €
  • Οι εξωτερικές επεμβάσεις στις όψεις του ξεμπαζωμένου υπογείου (κατάργηση παραθύρων, νέες πόρτες και μπαλκονόπορτες κ.λ.π) υπολογίζονται ξέχωρα με αναλυτικό προυπ/μό και χρεώνεται πρόστιμο 500 € για κάθε κλιμάκιο των 5000 €.

Φυσικά δεν ξεχνάμε και τούς συντελεστές 5α,β,γ,δ

 

Το ότι χρησιμοποιείς ενα υπόγειο ως κατοικία δεν ισχύει μόνο από το ξεμπάζωμα. Και μπαζωμένο υπόγειο αν το κανεις κατοικία πάλι μετράει στη δόμηση. Επομένως το ξεμπαζωμα υπολογιζεται με αναλυιτκο γιατι αφορα αυθαίρετες εργασίες κι όχι αυθαίρετες κατασκευες βαση τμ.

 

Επειδή ενα υπόγειο φαινότανε στην αδεια υπόγειο και ξεμπαζώθηκε κι έγινε βιλάρα εσύ μπορείς να πας να βαλεις και το 0,5 για να πέσει το πρόστιμο γιατί υπήρχε στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.