Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι,θέλω την άποψη σας πανω στο εξής ερώτημα.

Σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα(ΣΚ,ΣΔ,ΣΟ,Υψος),που όμως εχει τοποθετηθεί κατα τρόπο ώστε ενα τμήμα του να είναι εντος του Δ,πώς υπολογίζω το πρόστιμο;

Θεωρώ όλο το τμήμα (x εμβαδού)εντος του Δ αυθαίρετο ή το θεωρώ σαν μία πολεοδομικη παράβαση (παρ.13);Διότι στην μεν πρώτη περίπτωση το πρόστομο είναι αρκετά μεγάλο στην δε δεύτερη περίπτωση ειναι 500,0 Ευρώ.

Ευχαριστώ (σε όποιον γνωρίζει υπεύθυνα και απαντήσει).

 

Οι υπερβάσεις σου είναι δύο,μία υπέρβασή είναι το εμβαδό του κτιρίου που είναι μέσα στο Δ και μία υπέρβαση η λάθος τοποθέτηση/ μετατόπιση της θέσης του κτιρίου ως σύνολο.

Η πρώτη ρυθμίζεται βάζοντας το εμβαδό που βρίσκεται εντός Δ ως παραβίαση πλάγιων αποστάσεων μόνο, μιας και δεν υπερβαίνεις άλλους συντελεστές της άδειας (ποσοτικά).

Η δεύτερη περίπτωση περιμένουμε να αποσαφηνιστεί, εαν σε καλύπτει το 500 μιας ερωταπάντησης για την μεταόπιση του κτιρίου ή πρέπει να καλυφθείς κάπως άλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραθέτω σχετικές με την μετακίνηση κτιρίου απαντήσεις της Λεμπέση, καθώς το συγκεκριμένο θέμα πράγματι μας αφορά σχεδόν όλους που

 

προσπαθούμε να αυτοσχεδιάσουμε, αφού το Υπουργείο κωφεύει στο να δώσει απαντήσεις !!!

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΙΕΚΕΜ 2.doc

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αφού έσπασαν τα νεύρα μου εδώ και καμιά ώρα προσπαθώντας να βρω τι κάνω λάθος, καταλήγω πάλι εδώ που ό,τι κι αν έχω ρωτήσει, μου'χετε απαντήσει άμεσα.

Έχει πάθει κάτι ο κοινωνικός συντελεστής; Τσεκάρω το κουτάκι και το πρόστιμο δεν αλλάζει. Δοκίμασα να αλλάξω τα πάντα, τετραγωνικά μέτρα, κύρια χρήση, βοηθητική, άλλη κατοικία, κύρια και κοναδική, άλλαξα τα πάντα να δω αν θα υπάρξει αλλαγή στο πρόστιμο όταν επιλέξω τον κοινωνικό συντελεστή αλλά τίποτα. Τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε να το εχεις τσεκαρει και επανω (στα "στοιχεια υπολογισμου") αλλα και σε ολα τα φυλλα καταγραφης ξεχωριστα...

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα τόση ώρα και ΑΠΛΑ δεν είχα τσεκάρει την επιλογή και στα φύλλα καταγραφής. Ντροπή μου.

 

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε παντελώς αυθαίρετη κατασκευή, που έχει ένα μπαλκόνι 1*2, το ίδιο το μπαλκόνι, το 4 μέτρων κιγκλίδωμα,το 2 τετραγωνικών μωσαϊκό τα πάω με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

To αυτό φαντάζομαι και για τοποθέτηση κιγκλιδώματος σε μέρος του προσώπου του δώματος? Το παράλογο έγκειται και στο ότι θα πλήρωνε 500Ε για παράβαση που ο αναλυτικός δίνει 120Ε...Σε ευχαριστώ Μανώλη!

Link to comment
Share on other sites

Οι υπερβάσεις σου είναι δύο,μία υπέρβασή είναι το εμβαδό του κτιρίου που είναι μέσα στο Δ και μία υπέρβαση η λάθος τοποθέτηση/ μετατόπιση της θέσης του κτιρίου ως σύνολο.

Η πρώτη ρυθμίζεται βάζοντας το εμβαδό που βρίσκεται εντός Δ ως παραβίαση πλάγιων αποστάσεων μόνο, μιας και δεν υπερβαίνεις άλλους συντελεστές της άδειας (ποσοτικά).

Η δεύτερη περίπτωση περιμένουμε να αποσαφηνιστεί, εαν σε καλύπτει το 500 μιας ερωταπάντησης για την μεταόπιση του κτιρίου ή πρέπει να καλυφθείς κάπως άλλιώς.

Συνάδελφε Θοδωρή μία ερώτηση πάνω στο κοκκινισμένο κείμενο : Πώς ακριβώς θα δηλώσεις ποσοτικά ένα τμήμα του κτιρίου στο συστημα του ΤΕΕ το οποίο δεν αποτελεί υπέρβαση δόμησης???? δηλαδή πώς ακριβώς θα βάλεις τα τετραγωνικά που βρισκονται εντός Δ ώστε να "πάρουν" μονάχα επιβάρυνση Δ???? και μή μου πείς ότι θα επιλέξεις από το κυλιόμενο μενού "χωρίς υπέρβαση δόμησης" διότι αυτό μας είπαν (αν κατάλαβα καλά βέβαια...) να το χρησιμοποιούμε μόνο στις υπερβάσεις ύψους νομίμων κατ τα άλλα κτισμάτων για να ενεργοποιούντε οι συντελεστές 0,2 και 0,4...

Γενικώς πάντως νομίζω ότι για τέτοιες ειδικές περιπτώσεις, προκύπτει από τα μέχρις στιγμής δεδομένα, ότι οι παραβάσεις που δεν μπορούν να αποδωθούν για διάφορους λόγους στις κατηγορίες 1 εως 12 πηγαίνουν με αναλυτικό...

 

Υ.Γ. Εκ των υστέρων διάβασα αυτό που λέει η Λεμπέση στις παραπάνω ερωτοαπαντήσεις όσον αφορά την μετακίνηση της θέσης και έχει δίκιο ότι άν βάλουμε υπέρβαση δόμησης <50% έχουμε συντελεστή 1, αλλά τίθεται το θέμα με το παράβολο, δεν γίνεται να μήν έχεις υπέρβαση δόμησης και για μετακινήσεις να πληρώνεις παράβολο χιλιάρικα... αφού για το σύστημα τα μέτρα που βάζουμε στο συγκεκριμένο κουτάκι κατευθείαν θεωρούνται υπέρβαση δόμησης...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Σε παντελώς αυθαίρετη κατασκευή, που έχει ένα μπαλκόνι 1*2, το ίδιο το μπαλκόνι, το 4 μέτρων κιγκλίδωμα,το 2 τετραγωνικών μωσαϊκό τα πάω με αναλυτικό?

Οχι βέβαια.Ο συντελεστής 2 που παίρνει λόγω μη ύπαρξης ΟΑ φτάνει.

 

 

Σε παρόμοια ερώτησή μου στο ΤΕΕ (2103291206) όχι για μπαλκόνι, αλλά απλά για πρόβολο οροφής, χωρίς υποστηλώματα ή στηρίγματα , δύο υπάλληλοι μου έδωσαν την ίδια απάντηση ότι υπάγεται στις λοιπές παραβάσεις και πρέπει να υπολογιστεί με αναλυτικό. Πού αναφέρεται ότι καλύπτεται από το συντελεστή 2;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.