Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

3. Οι σκεπαστές βεράντες υπερβαίνουν κατά 10τ.μ. τις επιτρεπόμενες. Αφού δεν είναι μία και μοναδική αυθαιρεσία πάει πάλι με τον πολλαπλασιασμό και όχι με αποκοπή 1500Ευρώ (εκτός σχεδίου). ;Έτσι λέω.

Μήπως πηγαίνει ως βοηθητικός χώρος?

 

5. O H/X του υπογείου 17 τ.μ. ...

Μα δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Διάβασε τον ΓΟΚ!

7.Ένα γκαράζ με ξύλινες δοκούς σκεπασμένο με ελενίτ περί τα 36τ.μ. Αυτό ως τι πάει;Αναλυτικό; Με 500Ευρώ;

Μήπως ως πρόχειρη κατασκευή και με βοηθητική χρήση?

 

Ερώτημα:

Ο μηχανικός έχει την υποχρέωση να δείξει όλες τις παρανομίες που υπάρχουν σε μία ιδιοκτησία ή μόνο αυτές για τις οποίες είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο ιδιοκτήτης?

Θα έχει επιπτώσεις μετά από κάποια αυτοψία ή

σε περίπτωση που δεν θα μεταβιβάζεται μετά το ακίνητο?

 

 

13 .εχεις σ.δ 100 και εχεις αυθαιρετα 125....τι ακνεις τακτοποιεις τα 25 και πας τα 100 για αδεια?

 

14. και αν εχεις σ.δ που επαρκει δεν μπορεις αν πληρωσεις αν τελειωνεις?

Τις ίδιες απορίες έχω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτημα:

Ο μηχανικός έχει την υποχρέωση να δείξει όλες τις παρανομίες που υπάρχουν σε μία ιδιοκτησία ή μόνο αυτές για τις οποίες είναι διατεθειμένος να πληρώσει ο ιδιοκτήτης?

Αφού η βεβαίωση που θα χορηγούμε αφορά σε μη διαπίστωση αυθαίρετων κατασκευών (που επηρεάζουν δόμηση, κάλυψη και ύψος) και χρήσεων, πρέπει να τις περιλαμβάνει όλες και όχι όσες θέλει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με τη δήλωση για νομιμοποίηση ο ιδιοκτήτης θα παίρνει και τη βεβαίωση άσχετα αν σκοπεύει να μεταβιβάσει/πουλήσει ή όχι.

 

Παραθέτω απόσπασμα από τις διευκρινήσεις του ΥΠΕΚΑ:

Παράλληλα συγκεντρώνονται ή συντάσσονται τα απαιτούμενα σχέδια και άλλα στοιχεία τα οποία θα πρέπει να υποβληθούν μέχρι την 31η Μαρτίου 2012 και βάσει αυτών γίνεται ο υπολογισμός του «τελικού προστίμου» και ο επαναπροσδιορισμός του ποσού των δόσεων από το σύστημα. Ο μηχανικός υποβάλλει στο σύστημα το σύνολο των απαιτούμενων στοιχείων και σχεδίων. Με τη διαπίστωση της πληρότητας αυτών, εκδίδεται αυτόματα από το σύστημα «ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ», στην οποία θα αναφέρονται όλα τα στοιχεία του ενταγμένου στη ρύθμιση αυθαιρέτου. Η βεβαίωση είναι απαραίτητη για τη μεταβίβαση του αυθαιρέτου.
Άρα παίρνεις βεβαίωση θες δεν θες οπότε οφείλεις να κάνεις πλήρη νομιμοποίηση (ή καθόλου)!
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι βεβαιωση ρυθμισης....κατι σαν περαιωση σε 3843 !!!!

 

δεν ειναι βεβαιωση μηχανικου ......αυτη ειναι βεβαιωση συστηματος

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και εγώ ένα ερώτημα , μην τυχόν και κανένας από το υπεκα μπαίνει και μας διαβάζει και βγάλει κανένα πακέτο με απαντημένες ερωτήσεις( δε νομίζω να είναι τόσο μπροστά αλλά η ελπίδα πεθαίνει στο τέλος):

 

1. Στα ξεμπαζωμένα υπόγεια που έγιναν ισόγειες κατοικίες και γέμισαν οι τοίχοι με κουφώματα (πόρτες , παράθυρα) κάνουμε τουμπεκιού ή δηλώνονται κάπως? ε? (ΥΠΕΚΑ ακούει?)

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon πριν λιγο εγραψα στο εμαιλ του ΤΕΕ....ενα πολυ ευγενικο μνμ με ερωτησεις που μαζεψα απο φορουμ.....θα σας ενημερωσω ποτε θα μου απαντησουν και αν μεσα στο 2011......η ελπιδα πεθαινει τελευταια γιαυτο προσοχη αν την πεθερα σας την λενε ΕΛΠΙΔΑ.....;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως την αναφέρει ως "βεβαίωση ρύθμισης" αλλά μήπως την ταυτίζει και με τη "βεβαίωση μηχανικού"? Επειδή στο τέλος λέει ότι είναι απαραίτητη για τη μεταβίβαση. Αν λοιπόν δεν γίνει πλήρης νομιμοποίηση, τι αξία θα έχει για τη μεταβίβαση του ακινήτου μια τέτοια βεβαίωση (μερικής) ρύθμισης? :confused:

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη εσυ περιμενεις να δηλωσουν τα μπαρμπεκιου τα πλακοστρωτα τα παραπανω......γενικα οτι μπορει ανα πασα στιγμη με μια μικρης κλιμακας να το μαζεψεις?

 

εχω να δωσω μια βεβαιωση για πωληση.....ολα καλα στην οικια ......αλλα μετα τα παραδειγματα του υπεκα θυμηθηκα οτι εχει ενα μπαρμπεκιου στο μπαλκονι......σκεφτομαι να το υπογραψω η οχι....

 

εχουμε γινει τραγικοι.........

 

αν η αρχικη αδεια εδειχνε και τις @@@ που κανανε παλια για τα λουλουδια τις ζαρτινιερες απο μπετο που τα @@@@ ολα με τις υγρασιες τους και καποια στιγμη οι ιδιοκτητες τις κοψανε και ΚΑΛΑ ΚΑΝΑΝΕ...να υπογραψω η οχι?

 

 

παραεχουμε γινει τραγικοι.......οταν λεμε πιασαμε πατο ο πατος δεν ειναι τιποτα......ΑΝΥΠΟΛΗΨΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Όντως την αναφέρει ως "βεβαίωση ρύθμισης" αλλά μήπως την ταυτίζει και με τη "βεβαίωση μηχανικού"? Επειδή στο τέλος λέει ότι είναι απαραίτητη για τη μεταβίβαση. Αν λοιπόν δεν γίνει πλήρης νομιμοποίηση, τι αξία θα έχει για τη μεταβίβαση του ακινήτου μια τέτοια βεβαίωση (μερικής) ρύθμισης? :confused:

 

Τη βεβαίωση για τη μεταβίβαση θα την εκδίδουμε μετά από αυτοψία και αμοιβή (νομίζω 300€). Μία "μερική" ρύθμιση-δήλωση αυθαιρεσιών θα έχει αξία για τις καταγγελίες και τα υπάρχοντα πρόστιμα. Δλδ: Έχω 2 αυθαιρεσίες από τις οποίες η 1 είναι εμφανής και πληρώνω ήδη πρόστιμο. Ε, δηλώνω μόνο τη μία και την άλλη όχι. Και όσο για τη μεταβίβαση, την αφήνω μετά θάνατο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.