Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Σε εκτός σχέδιου χωρίς άδεια ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός πριν τις 28/7. Στο σύστημα του ΤΕΕ το οποίο χρησιμοποιεί χάρτες του Κτηματολογίου ΑΕ δεν φαίνεται το ακίνητο (άραγε από ποιά ημερομηνία είναι αυτοί οι χάρτες;). Τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση; Δεν νομίζω ότι οι αεροφωτογραφίες βγαίνουν τόσο συχνά ώστε να βρεθεί κάποια για τον Ιούνιο-Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι χαρτες επειδη εψαξα το σπιτι μου ειναι πανω απο 4 χρονια.....στα μπετα του υπογειου το δειχνει....

 

επισης μια οικοδομη που ειμαι επιβλεπων δειχνει ακομα χωραφι.....

Link to comment
Share on other sites

Λάθος διορώνω. . . . . . . . . . . Για τα προ του '83 σίγουρα ναι με 4014! Τα μεταξύ '83 έως 2003 το πρόστιμο μπορεί να βγαίνει λίγο μικρότερο με τον 4014, αλλά για 30 χρόνια. Μπορούμε να πούμε περίπου το ίδιο έρχεται.

 

Όμως αν όντως ισχύει το 50% συμφέρει με 4014 σε κάθε περίπτωση ακόμα και για τα 2003 και μετά.

 

Εγώ έχω επιφυλάξεις αν ισχύει ή θα ισχύσει κάτι τέτοιο. Ο ποιητής λέει 50% για την περίπτωση βοηθητικών χώρων. Δε λέει που άλλαξαν χρήση σε κύρια. Δεν το ξεκαθαρίζει. Και αυτό αναφέρεται μόνο στο φύλλο καταγραφής όπου δεν διευκρινίζεται! Εγώ λέω πως το αφήσαν μετέωρο και θα δουν. Από τα παραδείγματα μόνο ξεκαθαρίζεται αυτό. Αλλά δε λέει τίποτα αυτό. Χασικλήδες και κοκαϊνοπότες, νυκτόβιοι, μπαρόβιοι υπάλληλοι κοπρόσκυλα του υπεκα αν συνέταξαν τα παραδείγματα μετά από ξενύχτι στα μπαρ των Αθηνών, εεε, λογικό έιναι να γίναν και λάθη. Ποιος μας λέει ότι αύριο δε θα τα αποσύρουν από το site και θα αναρτήσουν άλλα παραδείγματα κάποια άλλα κοπρόσκυλα-κομματόσκυλα.

 

Το συγκεκριμένο θέμα έχει να κάνει με μεσοπάτωμα (πατάρι) καταστήματος το οποίο έχει γίνει κατοικία σε οικοδομή πρό του 83.

Οσο για τα κομματοσκυλοκοπροσκυλα που αναφαίρεις δεν χρειάζεται σχολιασμός απο εμένα.... Νασαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Σε εκτός σχέδιου χωρίς άδεια ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός πριν τις 28/7. Στο σύστημα του ΤΕΕ το οποίο χρησιμοποιεί χάρτες του Κτηματολογίου ΑΕ δεν φαίνεται το ακίνητο (άραγε από ποιά ημερομηνία είναι αυτοί οι χάρτες;). Τι γίνεται σ'αυτήν την περίπτωση; Δεν νομίζω ότι οι αεροφωτογραφίες βγαίνουν τόσο συχνά ώστε να βρεθεί κάποια για τον Ιούνιο-Ιούλιο.

 

οι χαρτες επειδη εψαξα το σπιτι μου ειναι πανω απο 4 χρονια.....στα μπετα του υπογειου το δειχνει....

 

επισης μια οικοδομη που ειμαι επιβλεπων δειχνει ακομα χωραφι.....

 

Οπότε τι κάνουμε σ'αυτήν την περίπτωση; Δεν θα είναι και λίγα τα αυθαίρετα που έχουν αποπερατωθεί λίγους μήνες πριν..Ξέρει κανείς έαν υπάρχουν πρόσφατες αεροφωτογραφίες ώστε να φαίνεται μία κατασκευή που έχει τελειώσει για παράδειγμα τον Ιούλιο; Διαφορετικά πως αλλιώς μπορεί να αποδειχθεί; Υπεύθυνη δήλωση γείτονα μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος, μάλλον ΑΤΜ, να μου απαντήσει σε αυτά?

 

1.

Τώρα ξαναδιαβάζω για τα του μηχανικού και λέει για "Τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων". Αυτό είναι απαραίτητο για οποιαδήποτε κατασκευή ή μόνο για "εκτός σχεδίου και σε οικισμούς χωρίς σχέδιο (τι σχέδιο εννοεί?)", όπως αναφέρει?

 

2.

"Απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου, για περιοχές με εγκεκριμένα σχέδια, όπου υπάρχει ο.α.".

Μπορεί κάποιος συνάδερφος να μου το επεξηγήσει λίγο παραπάνω?

 

3.

"Διάγραμμα κάλυψης υποβάλλεται για κάθε οικοδομήσιμο οικόπεδο ή γήπεδο".

Να φανταστώ θέλει να πει οικοδομημένο οικόπεδο. Που έχει το κτίσμα. Διότι αν έχω αυθαίρετο σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο (όπως το αναφέρει δλδ), δεν απαιτεί διάγραμμα κάλυψης?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!!

 

1) Εξαρτημένο τοπογραφικό σε προβολή ΕΓΣΑ87 σε όλα τα εκτός σχεδίου ακίνητα προς ρύθμιση και σε οικισμούς π.χ. προυφιστάμενους του 1923 ΠΟΥ ΔΕΝ εχουν ρυμοτομικό σχέδιο

2)Οταν έχεις αυθαίρετο εντός σχδίου πόλεως υποβάλλεις απόσπασμα ρυμοτομικού σχεδίου και υποθέτω 'οτι το συσχετίζεις με το αυθαίρετο.

3) οπως υποθέτεις...

 

ΥΠΟΘΕΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση αν και ακόμα δεν ξέρω αν θα τη ΔΙΑΒΆΣΕΙ κάνεις. Διώροφο με ημιυπαιθριους έναν στον κάθε όροφο που δεν μπορει να νομιμοποιήσει με τον προηγούμενο νόμο θέλει να νομιμοποιήσει με τον 4014/2011 .τι θεωρείται αλλαγή χρήσης ,υπέρβαση δόμησης η επειδή είναι κάτω απο 20 τετραγωνικά το εκλαμβανω γενικά σαν λοιπές παραβάσεις 2 ας πούμε

Link to comment
Share on other sites

στο φύλλο καταγραφής, στις οδηγίες προς μηχανικούς στο 3 λέει για μία και μοναδική μη νόμιμη κατασκευή κάτω από 20 τμ οπότε υποθέτω πως δεν πάει έτσι...

λογικά παίρνεις αλλαγή χρήσης, υπέρβαση δόμησης και βοηθητικό χώρο όπως το κάνει κ το παράδειγμα του τεε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλό κουράγιο! Μια περίπτωση που θα μας απασχολήσει όλους είναι τα αγροτεμάχια άνω των 4 στρεμάτων, στα οποία υπάρχουν πολλοί εξ αδιαρέτου συνιδιοκτήτες με αποκλειστική χρήση κάποιου τμήματος, και οι οποίοι όλοι έχουν κάνει την αυθαιρεσία τους. Οι προβληματισμοί που θέτω για συζήτηση είναι οι εξής:

1) Χρειάζεται υπογραφή από όλους για κάθε υπόθεση?

2) Υπέρβαση δόμησης ως προς την δόμηση που έχει ο καθένας σύμφωνα με την άδεια του ή ως προς την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση του αγροτεμαχίου? (π.χ. 200τ.μ.)

3) Ομοίως για την υπερβαση κάλυψης

4) Στον γεωγραφικό προσδιορισμό σχεδιάζουμε το πολύγωνο ολόκληρου του αγροτεμαχίου ή του τμήματος αποκλειστικής χρήσης του καθενός εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτη?

5) Σε ισόγεια κατοικία που έχει άδεια αν έχει προστεθεί αυθαίρετος όροφος, για τον υπολογισμό του προστίμου αυτού βάζουμε ναι ή όχι στο ερώτημα αν έχει οικοδομική άδεια?

6) Με τον αναλυτικό προυπολογισμό τί γίνεται?

7) Υπέρβαση ύψους βάζουμε σε κάθε όροφο ή μόνο στον τελευταίο που έχει περάσει το μέγιστο της περιοχής?

8-) Το πολύγωνο το σχεδιάζουμε στο περίπου στην αρχή και μετά όταν υποβάλουμε τοπογραφικό για τα εκτός σχεδίου προσδιορίζουμε τις συντεταγμένες των κορυφών του αγροτεμαχίου?

Καλές δουλειές συνάδελφοι και καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.