Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

σε μια διώροφη οικοδομή το ισόγειο έχει άδεια και ο όροφος αυθαίρετος.

η οικοδομή είναι προ του 2003.

το 2008 βγήκε σε ΦΕΚ ΓΠΣ το οποίο χαρακτηρίζει την περιοχή γεωργική γη

και θέτει περιορισμούς στην δόμηση εώς 120τμ και στο ύψος 4μ.

υπολογίζω την υπέρβαση δόμησης και ύψους σύμφωνα με τους περιορισμούς που

θέτει το ΓΠΣ ή με το καθεστώς που επικρατούσε την εποχή που κτίστηκε η οικοδομή?

ποιες είναι οι απόψεις σας?

εγώ πιστεύω σύμφωνα με τους περιορισμούς που θέτει το ΓΠΣ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Αυθαίρετη κατοικία 65 τ.μ εκτός σχεδίου σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο πριν το 1983. Μετά την ένταξη στο σχέδιο πόλης ( πληρεί όλες τις προϋποθέσεις ) τμήμα 15 τ.μ βγαίνει εκτός οικοδομικής γραμμής. Θα μπορεί να ενταχθεί στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη κατοικία 65 τ.μ εκτός σχεδίου σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο πριν το 1983. Μετά την ένταξη στο σχέδιο πόλης ( πληρεί όλες τις προϋποθέσεις ) τμήμα 15 τ.μ βγαίνει εκτός οικοδομικής γραμμής. Θα μπορεί να ενταχθεί στον 4014?

 

μετά την ένταξη στο σχέδιο πόλης και αφού πληρούσε προδιαγραφές, βγήκε άδεια? λογικά όχι από ότι καταλαβαίνω...άρα μιλάμε για τακτοποίηση και των 65τ.μ.από τα οποία, τα 15 τ.μ εκτός της οικοδομικής γραμμής , μάλλον δεν θα τακτοποιούνται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς θα εξασφαλίζεται η ημερομηνία κατασκευής του αυθαιρέτου? Ο νόμος νομίζω αναφέρει καταληκτική ημερομηνία 28/7/2011. Ωραία, πώς εξακριβώνεται αυτό? Με τιμολόγια και αποδείξεις? Ή μήπως με υπεύθυνη δήλωση? Γιατί στη δεύτερη περίπτωση θεωρητικά μπορείς να ''αυθαιρετήσεις'' μέχρι και 30/11/2011.Αν και νομίζω ότι και στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν παραθυράκια με τιμολόγια προηγουμένων ημερομηνιών. Γνωρίζει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μήπως γνωρίζει κάποιος πώς θα εξασφαλίζεται η ημερομηνία κατασκευής του αυθαιρέτου? Ο νόμος νομίζω αναφέρει καταληκτική ημερομηνία 28/7/2011. Ωραία, πώς εξακριβώνεται αυτό? Με τιμολόγια και αποδείξεις? Ή μήπως με υπεύθυνη δήλωση? Γιατί στη δεύτερη περίπτωση θεωρητικά μπορείς να ''αυθαιρετήσεις'' μέχρι και 30/11/2011.Αν και νομίζω ότι και στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν παραθυράκια με τιμολόγια προηγουμένων ημερομηνιών. Γνωρίζει κάποιος?

 

Ν.4014, άρθρο 24,2 παρ. πριν την παρ2γ. "Στο σώμα της αίτησης και της υπεύθυνης δήλωσης πρέπει να βεβαιώνεται από δημόσια αρχή η γνησιότητα

της υπογραφής του αιτούντος. Η υπεύθυνη δήλωση θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες, από τα οποία θα αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης."

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα αποδείξεις ότι έκλεισες την οπή μεταξύ ισογείου και 1ου ορόφου προ 28/7/11;

Ή ότι έκλεισες την pilotis ή τον Η/Χ;

Αεροφωτογραφίες; πότε είναι οι πιο πρόσφατες; Και που;

Link to comment
Share on other sites

μετά την ένταξη στο σχέδιο πόλης.... μάλλον δεν θα τακτοποιούνται

 

Ευχαριστώ ΑΕΚΤΖΙΣ

Όχι, δεν είχε βγάλει άδεια. Και 'γώ αυτής της άποψης ήμουν, αν και με συνάδελφο που μίλησα μου είπε πως θα μπορούσαν να ενταχθούν και τα 15 τ.μ εκτός οικοδομικής, γι' αυτό ζήτησα και μια γνώμη των φίλων του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Υπαρχει κάτι νεότερο όσον αφορά την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε (έντυπα που πρέπει να συμπληρώσουμε) για την τακτοποίηση των αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση αυθαιρέτου πριν από θεώρηση άδειας για ρευματοδότηση.

 

Με τον νόμο των ημιυπαιθρίων μπορούσες να τακτοποιήσεις κάποιο χώρο προτού ακόμη γίνει η θεώρηση της άδειας για ρευματοδότηση.

 

Ισχύει η ίδια λογική και με τον παρόντα νόμο;

 

Το ρωτάω διότι σύμφωνα με την παρ. 6α, ως προϋπόθεση αναφέρει τουλάχιστον την ολοκλήρωση του φέροντα οργανισμού έως 28/07/2011.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο ολοκληρωση του φεροντα οργανισμου....

Εγω οπως το αντιλαμβανομαι προυποθετει ΚΑΙ την ρευματοδοτηση του ακινητου, διοτι λεει οτι πρεπει να εχουν ολοκληρωθει και οι χρησεις αυτου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.