Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο Νόμος τακτοποιεί είτε αυθαίρετη κατασκευή είτε αυθαίρετη χρήση, εκεί νομίζω πηγαίνει το "και".

Γι' αυτό σε κάθε παράγραφο σχεδόν αναφέρει "αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης".

 

Δηλαδή σε οικοδομές υπο ανέγερση όπου έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός αλλά όχι π.χ ο περιβάλλοντας χώρος, και δεν έχει κλείσει η άδεια, μπορείς να αρχίσεις να δηλώνεις αυθαιρεσίες? Πριν μπουν τελικές υπογραφές επίβλεψης και αυτοψίας?

Link to comment
Share on other sites

ναι οπως 3843 με η/χ αντιστοιχα....καλο ειναι παντως να ενημερωνεται ο συναδελφος που υπογραφει τελικη να ξερει τι εχει τακτοποιηθει

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ευχαριστω για την διευκρινιση περι κυριως και βοηθητικων χωρων!εχω εναν πελατη με μια αποθηκη 400τ.μ σε εκτος σχεδιου περιοχη ο οποιος θελει να νομιμοποιησει το χωρο.Σε ποια κατηγορια θα το βαλω?βιοτεχνιες βιομηχανιες?υπηρεσιες?διοτι εγκεφαλικο απο εγκεφαλικο εχει διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι θελει να το κανει.....επισης θα χρειαστει στατικη μελετη ......

 

 

οσο για τα προστιμα ολοι τα βλεπουν μεγαλα επειδη ειναι ΠΟΛΛΑ τα ΤΜ......οταν με 3843 το 90% ηταν μεχρι 25 τ.μ με 4014 τα 50 τ.μ ειναι η βαση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, σε περίπτωση αυθαιρεσίας σε δώμα πολυκατοικίας, όπου είναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ χώρος, πώς μπορούμε να το τακτοποιήσουμε? Πρόκειται απλά για ένα στέγαστρο με ξύλινο φ.ο. και στέγη με κεραμίδια. Εγώ λέω ότι θα πάει 500€ ως απλή παράβαση, αλλά σε ποιόν ιδιοκτήτη?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αποφαση ιδιοκτητων ......επεισης εγω νομιζω θα παει 2000 αν ειναι κατω απο 20 τ.μ.....δνε πιστευω υπερβασεις υψους να πανε με 500

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντησή σου! Όταν λες "απόφαση ιδιοκτητών"? Προς το παρόν όλοι οι ιδιοκτήτες πληρώνουν το πρόστιμο διατήρησης, έπειτα από καταγγελία. Άρα ως ιδιοκτήτης στην αίτηση θα μπουν όλοι? Επίσης, υπέρβαση ύψους δεν υπάρχει, καθώς με μία αύξηση συντελεστή που είχε γίνει, δικαιούνται κάπου ακόμη έναν όροφο! ...ή υπάρχει υπέρβαση ύψους?

 

(Είναι αυτό που συζητάμε νομίζω, τι εννοείται ως υπέρβαση ύψους... της ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ άδειας του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ακινήτου ή του επιτρεπόμενου ύψους δόμησης? )

Link to comment
Share on other sites

 

1) εκτός σχεδίου έτσι όπως είναι ο Νόμος θα πρέπει να περνάμε Δασαρχείο για να είμαστε σίγουροι (βεβαιώσεις κτλ.) αυτό μπορεί να σημαίνει 6μηνα καθυστέρησης

 

 

Είναι και δικιά μου απορία -μεταξύ άλλων- τί κάνουμε σε αυτή την περίπτωση..

Επίσης το ΥΠΕΚΑ απέσυρε σήμερα από το site το ενημερωτικό έντυπο με τη διαδικασία...Αλλά δεν ανάρτησε κάτι άλλο στη θέση του. Το Σάββατο υποτίθεται ξεκινάει η υποβολή των αιτήσεων και εμείς δεν ξέρουμε καλά καλά τί να πούμε στους πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι θελει να το κανει.....επισης θα χρειαστει στατικη μελετη ......

 

 

οσο για τα προστιμα ολοι τα βλεπουν μεγαλα επειδη ειναι ΠΟΛΛΑ τα ΤΜ......οταν με 3843 το 90% ηταν μεχρι 25 τ.μ με 4014 τα 50 τ.μ ειναι η βαση

 

ΒΑσικα θα παραμεινει αποθηκη διοτι θελει να το πουλησει ως εμπορικη αποθηκη.Στατικα οκ θα τα κανω στην πορεια απλα δεν ξερω τι προστιμο να του πω μαζι με τα ταβορ...:razz:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.