Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

..... προυποθετει ΚΑΙ την ρευματοδοτηση ........

 

Ο Νόμος τακτοποιεί είτε αυθαίρετη κατασκευή είτε αυθαίρετη χρήση, εκεί νομίζω πηγαίνει το "και".

Γι' αυτό σε κάθε παράγραφο σχεδόν αναφέρει "αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλά τι γίνεται τώρα με ρύθμιση πισίνας σε ζώνη Β Αρχαιολογίας , όταν απαγορεύεται απο την διυπουργική απόφαση που ορίζει ειδικούς όρους δόμησης στη ζώνη??(βέβαια εδώ μπαίνει άλλου είδους θέμα, κατά πόσον μια διυπουργική απόφαση μπορεί να κατισχύσει του ΠΔ της εκτός σχεδίου δόμησης).Μπορείς να την νομιμοποιήσεις ??

 

αυτό τώρα είναι θέμα λογικά δεν μπορείς αλλά μιας και τα νησιά και τα ξενοδοχεία εκεί είναι φουλ στις παράνομες πισίνες (μιας και εκεί απαγορεύονται λόγω λειψυδρίας) θα βγάλουν καμιά διευκρινιστική για να μην χάσουν τα φράγκα

Link to comment
Share on other sites

Ο Νόμος τακτοποιεί είτε αυθαίρετη κατασκευή είτε αυθαίρετη χρήση, εκεί νομίζω πηγαίνει το "και".

Γι' αυτό σε κάθε παράγραφο σχεδόν αναφέρει "αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης".

 

+1 κι εγώ αυτό καταλαβαίνω.

 

 

Αλλά λύστε μου μια απορία... Αν εγώ έχω τον Φ.Ο. έτοιμο, τότε μπορώ να κάνω μετά όλες τις άλλες αυθαιρεσίες; Δηλαδή αφού έριξα κολώνες στη σοφίτα, μπορώ να κάνω και τους τοίχους, τις στέγες, να κλείσω ότι θέλω... όπως το είχα σκεφτεί δηλαδή... και να τακτοποιήσω, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή έριξα μπετά;;;

 

Αν είναι έτσι, να ρίξουμε τα μπετά και να κάτσουμε... μή ζορίζουμε τους πελάτες να τελειώσουν!!!

 

Αν πάλι, στο δεύτερο σκέλος της πρότασης περί χρήσεων... εννοεί να έχουν εγκατασταθεί οι χρήσεις, τότε πρέπει να έχω μετακομίσει και τα έπιπλα στο υπόγειο, να έχω κάνει τον Η/Χ κρεβατοκάμαρα κλπ...

 

ΑΡΑ, δεν είναι αντίφαση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

 

ανάλογα με την κατηγορίαπαράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011

 

και συνεχίζει....

 

και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις

 

Τί τελικά ισχύει; Αν υπερβώ την άδεια και αν υπερβώ την επιτρεπόμενη δόμηση είναι το ίδιο πράγμα;;;

Γιατί στο έντυπο υπολογισμού προστίμου γράφει μόνο για επιτρεπόμενη δόμηση...

Τί εννοεί; και τα δύο;;;

Και γιατί να είναι ισοδύναμα;

Αν υπερβώ την άδεια αλλά όχι τα επιτρεπόμενα των όρων δόμησης, δεν παρανομώ ως προς το ακίνητο, αλλά ως προς αυτά που δήλωσα στην άδεια οπότε... θα έπρεπε να υπάρχει και ένας μειωτικός συντελεστής εκεί, ή ένας αυξητικός για τη δεύτερη περίπτωση... (επιτρ. δόμηση).

Link to comment
Share on other sites

............

Τί τελικά ισχύει; Αν υπερβώ την άδεια και αν υπερβώ την επιτρεπόμενη δόμηση είναι το ίδιο πράγμα;;;

.......

 

Ενώ ξεκίνησες καλά στην πορεία κάπου μπερδεύτηκες.

 

Υπέρβαση της άδειας σημαίνει να μην ξεφύγεις σε τίποτα από αυτά που εκκρίθηκαν από την οικοδομική άδεια.

 

Ενώ, υπέρβαση όρων και περιορισμών δόμησης σημαίνει να μην ξεφύγεις από αυτά που ισχύουν γενικά στην περιοχή που έγινε η οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσων αφορά ένα κατάστημα υγειονομικου ενδιαφέροντος. Βρίσκεται σε ισόγειο πολυκατοικίας και βγάζει καπναγωγό (καμινάδα που φεύγουν οι καπνοί) στο πλάι της πολυκατοικίας (υπάρχει σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών-ενοικιαστών της βάσει καταστατικού για τοποθέτησή της εκεί) και καταλήγει προς τα πάνω στην ταράτσα της και 5μ πάνω απο το πιο ψηλό όμορο κτιριο. Δεν ακουμπάει πουθενά την διπλανή πολυκατοικία. Δεν υπάρχει οικοδομική άδεια γι'αυτήν. Τώρα με το νέο νόμο 4014/2011 τακτοποιείται με κάποιο τρόπο? Αν ναι τι πρόστιμο υπάρχει? Η εδώ πολεοδομία δεν μου ξεκαθαρίζει το θέμα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

........ Τώρα με το νέο νόμο 4014/2011 τακτοποιείται με κάποιο τρόπο? .......

 

Ανήκεις στην περίπτωση του άρθ. 26 παρ. 2., δηλαδή πληρώνεις τώρα 500€ για το παράβολο και μέσα σε 3 χρόνια πρέπει να βγάλεις άδεια.

 

Αν βέβαια δεν σου έχει γίνει καταγγελία, γιατί να μην βγάλεις τώρα μία άδεια "Προσθήκη Καμινάδας στο Ισόγειο Κατάστημα" και να ξεμπερδέψεις για μια ζωή και να γλιτώσεις και το παράβολο;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη εάν έχουνε συζητηθεί προηγουμένως αλλά οι πρώτες μεγάλες απορίες που μου δημιουργήθηκαν μετά από δύο αναγνώσεις είναι:

 

1) εκτός σχεδίου έτσι όπως είναι ο Νόμος θα πρέπει να περνάμε Δασαρχείο για να είμαστε σίγουροι (βεβαιώσεις κτλ.) αυτό μπορεί να σημαίνει 6μηνα καθυστέρησης

 

2) Αντίγραφο του Ε9 στο οποίο αναφέρεται το ακίνητο (για όλες τις περιπτώσεις) ?

 

3) Σε αυτό με τις πρόχειρες κατασκευές πρέπει να οριστούν απόλυτα και με σαφήνεια γιατί θα προκύψουνε ευτράπελα ακόμα και μεταξύ συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Ανήκεις στην περίπτωση του άρθ. 26 παρ. 2., δηλαδή πληρώνεις τώρα 500€ για το παράβολο και μέσα σε 3 χρόνια πρέπει να βγάλεις άδεια.

 

Αν βέβαια δεν σου έχει γίνει καταγγελία, γιατί να μην βγάλεις τώρα μία άδεια "Προσθήκη Καμινάδας στο Ισόγειο Κατάστημα" και να ξεμπερδέψεις για μια ζωή και να γλιτώσεις και το παράβολο;

 

Καλημέρα και πάλι λοιπόν. Ψάχνω να βρω και γι αυτό ρωτάω, τον τρόπο με τον οποίο θα νομιμοποίησω μια και καλή την καμινάδα για πάντα. Καταγγελία έκανε πριν μερικούς μήνες ο διπλανός ιδιοκτήτης οτι και καλά " του κόβει την θέα". Το θέμα είναι οτι κατασκευαστικά ο αγωγός πληρεί όλες τις προϋποθέσεις και δεν ακουμπάει πουθενά στην ξένη πολυκατοικία. Όταν είχα ρωτήσει στην εδώ πολεοδομία μου είχαν πει αόριστα οτι η άδεια να την νομιμοποιήσω κάνει 2-3 μήνες!!! να εγκριθεί. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω τώρα για να τακτοποιηθώ μια για πάντα?

Link to comment
Share on other sites

βγαζεις αδεια σιγουρα....και για μενα δηλωση 4014 να ξεμπερδευεις με τα προστιμα που τρεχουν με 500 ευρω......

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν το έχω ξεκαθαρίσει :

Σε περίπτωση που υπάρχει 2-όροφο κτίριο (1 κατοικία ανα όροφο) εκ των οποίων το ισόγειο είναι νομιμόταστο (με οικοδομική άδεια), ο α' όροφος όμως είναι εντελώς αυθαίρετος, σε αυτή την περίπτωση επιλέγουμε στα "κουτάκια" ότι το αυθαίρετο μας δεν έχει οικοδομική άδεια.... σωστά???

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.