Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Όχι όχι... παρανόηση... :razz:

Είναι ισόγειο προκάτ σπιτάκι 60 τ.μ. !

 

Ναι, τώρα είναι εκτός σχεδίου και οικισμού, αλλά θα πρέπει γι αυτό το λόγο να αποκτήσει 3.800 τ.μ. οικόπεδο μέσα σε 10 χρόνια αν δε μπει σε σχέδιο?

 

Και τότε πρέπει να βγάλει και ο.α. ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν ολα αυτα ειναι στην ιδια ιδιοκτησια αθροιζεις τ.μ παρανομιας / τ.μ σ.δ και βρισκεις συντελεστη 5 που τον χρησιμοποιεις καθε φορα στους 3 υπολογισμους σου

 

Αφού λέει στο φύλλο καταγραφής ότι ''κάθε κατασκευή υπολογίζεται ξεχωριστά και το τελικό πρόστιμο είναι το άθροισμα των επιμέρους -ανα ιδιοκτησία-''

Εγώ νομίζω ότι δεν προσθέτεις για εννιαίο 5. Μπάχαλο μας έχουνε κάνει...

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν εχεις 30 τ.μ απο η/χ σε κυρια χρηση.......25 τ.μ αιθριο σε κυρια χρηση......και 25 τ.μ δωμα σε κυρια χρηση σε διαμερισμα που εχει σ.δ 62 τ.μ (πραγματικη περιπτωση) τοτε αν ΔΕΝ αθροισεις και τα 3 ειναι κατω απο 50% υπερβαση και υπολογιζεις ξεχωριστα τετραγωνιδιο 5..........εννοειται οτι αν αθροισεις 30+25+25=75 ξεπερνας το 100% και μεγαλωνει το προστιμο...

 

 

ενω καποιος που εχει 62 τ.μ σ.δ και εκλεισε το αιθριο αλλα 65 τ.μ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ξεπερνα το 100% και επομενως θα πληρωσει περισσοτερα απο τονα λλο που εχει τμηματικες στην ιδια ιδιοκτησια...

 

λιγο παραλογο μου φαινεται αλλακραταω μια επιφυλαξη

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στα παραδείγματα που αναρτήσανε μάλλον όπως λέω πάει όπως και υπόγειος χώρος σε κατοικία παίρνει 0,5.

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν εχεις 30 τ.μ απο η/χ σε κυρια χρηση.......25 τ.μ αιθριο σε κυρια χρηση......και 25 τ.μ δωμα σε κυρια χρηση σε διαμερισμα που εχει σ.δ 62 τ.μ (πραγματικη περιπτωση) τοτε αν ΔΕΝ αθροισεις και τα 3 ειναι κατω απο 50% υπερβαση και υπολογιζεις ξεχωριστα τετραγωνιδιο 5..........εννοειται οτι αν αθροισεις 30+25+25=75 ξεπερνας το 100% και μεγαλωνει το προστιμο...

 

 

ενω καποιος που εχει 62 τ.μ σ.δ και εκλεισε το αιθριο αλλα 65 τ.μ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ξεπερνα το 100% και επομενως θα πληρωσει περισσοτερα απο τονα λλο που εχει τμηματικες στην ιδια ιδιοκτησια...

 

λιγο παραλογο μου φαινεται αλλακραταω μια επιφυλαξη

 

1. Aν έχεις Η/Χ και αίθριο, γιατί δεν τα πας με τον 3843?

2. Η κάθε αυθαιρεσία στην πρώτη περίπτωση (από τις τρεις) θα περάσει ξεχωριστά γιατί έχει και διαφορετικούς συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

Για τους εξώστες και τις ασκεπείς βεράντες μάθαμε.

Οι σκεπασμένες βεράντες (δλδ οι Η/Χ) θα πάνε με 0.5 τα μέτρα τους;

Το κιόσκι θα πάει με 0.50 τα μέτρα του ή με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

ssouanis

[Για τους εξώστες και τις ασκεπείς βεράντες μάθαμε.]

Τι μαθαμε; Διαβαζω εδω και μερες και δεν εχω δει την καταληξη. 500ευρω ο καθε εξωστης - η αναλογα αν το συνολο τους ειναι μεγαλυτερο η μικροτερο των 20μ2;

 

Μαλλον αναφερεσαι στα παραδειγματα.

 

Στο πρωτο παραδειγμα δεν εχει βαλει τα 40 μ2 της βεραντας ενω στο δευτερο παραδειγμα υπολογιζει τα 50μ2. Ειναι λογω της επιπλεον δομησης στο πρωτο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.