Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι κάποιος μένει με το αυθαιρετάκι του ενώ η μηχανικός του κοπανιόνταν πριν 3 χρόνια και του έλεγε βγάλε άδεια κι ας πάει η οικοδομή λιγο πιο κάτω στο οικοπέδο.δεν χάθηκε ο κόσμος να μην έχεις από παντού θέα...αλλά κανείς δεν μας ακούει .....

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό είναι το ΔΕΛΤΙΟ ΠΡΟΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ που απαιτεί δύο πολιτικούς μηχανικούς όμως...

Link to comment
Share on other sites

...

απαιτεί δύο πολιτικούς μηχανικούς όμως...

 

 

Δυο δυο… στην μπανιέρα δυο δυο….

 

 

Αν ισχύει αυτό που λέει το ΔΕΛΤΙΟ ΠΡΟΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

 

Ο έλεγχος των κτιρίων γίνεται από διμελείς επιτροπές μηχανικών, εκ των οποίων ο ένας τουλάχιστον πρέπει να είναι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός (απόφοιτος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), ενώ ο δεύτερος μπορεί να είναι Διπλωματούχος Μηχανικός (απόφοιτος Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), κατά προτίμηση Αρχιτέκτων ή Αγρονόμος - Τοπογράφος Μηχανικός, ή Πτυχιούχος Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, κατεύθυνσης Δομικών Έργων ή Έργων Υποδομής. Επίσης, οι διμελείς επιτροπές μηχανικών μπορούν να αποτελούνται και από απόφοιτους μηχανικούς Στρατιωτικών Σχολών, οι οποίες ωστόσο επιτρέπεται να διενεργούν έλεγχο μόνο σε κτίρια της δικαιοδοσίας τους μετά από γραπτή επώνυμη εντολή της αρμόδιας στρατιωτικής αρχής.

 

 

Τότε η σωστή ερμηνεία (αν κατάλαβα καλά) είναι δυο μηχανικοί εκ των οποίων ο ένας υποχρεωτικά Πολιτικός Μηχανικός.

Όχι δυο πολιτικοί μηχανικοί υποχρεωτικά.

Εκτός κι αν ισχύει κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για το οφτοπικ αλλα δε βρισκω το καταλληλο θεμα για να ρωτησω αυτο που θελω. Ειμαι νεος μηχανικος και θα γραφτω στο ΤΕΕ τον επομενο μηνα(αν ολα πανε καλα) αλλα το ΤΕΕ θα μου αποστειλει τα σχετικα εγγραφα με την αδεια ασκησεως επαγγελματος 2 μηνες αργοτερα(τουλαχιστον ετσι ενημερωθηκα) δηλαδη το Δεκεμβριο. Μπορω να ασχοληθω με τα αυθαιρετα απο τωρα η δε θα μπορεσω καθολου αφου η καταληκτικη ημερομηνια για την πρωτη φαση ληγει στις 31/11;

Link to comment
Share on other sites

Και τα χαρτιά της άδειας άσκησης επαγγέλματος να σου έρθουν, πρέπει να περιμένεις κάνα μήνα ακόμα μέχρι να σου έρθει και το χαρτί του ΤΣΜΕΔΕ για να πας να πληρώσεις την εισφορά και να πάρεις ενημερώτητα, την οποία θα χρειαστείς για να μπορέσεις να κάνεις έναρξη στην εφορία ώστε να μπορείς να κόβεις ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για την απαντηση σου. Να ρωτησω και κατι ακομα. Απο τις πληροφοριες που υπαρχουν μεχρι τωρα ειναι απαραιτητη η υπογραφη του μηχανικου στην πρωτη φαση των δικαιολογητικων; Γιατι ο νομος αναφερει οτι ο μηχανικος βεβαιωνει τα β΄δικαιολογητικα ( τεχνικες εκθεσεθς, φωτογραφιες κτλ) που η καταθεση τους ληγει στις 30/3.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φάση από ό,τι έχω καταλάβει δε χρειάζεται κάπου υπογραφή μηχανικού αλλά λογικά ο πελάτης που θα αναθέσει σε κάποιον μηχανικό να του κάνει τα χαρτιά της πρώτης φάσης, σε αυτόν θα αναθέσει και τη δεύτερη φάση. Μάλλον λοιπόν μπορείς από τώρα να εξυπηρετείς πελάτες σε πρώτη φάση και μετά που θα αποκτήσεις ενημερότητα, σφραγίδα κλπ να κάνεις και τα υπόλοιπα. Και λέω "μάλλον" γιατί κι εγώ φρέσκος είμαι στο επάγγελμα και δεν είμαι απόλυτα βέβαιος αν υπάρχει και κάποιο άλλο εμπόδιο που δεν το έχω σκεφτεί. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι τακτοποιημενοι με τον 3843 ημιυπαιθριοι πως θα υπολογιζονται στην τακτοποιηση αυθαιτετων; Σαν Η/χ η σαν δομηση;

 

Σωστά και όταν αναφέρεται στην αυθαιρεσία σε ποσοστό της δόμησης θα συμπεριλαμβάνονται τακτοποιημένα υπόγεια του Ν. 3843;

 

Δε μπορώ με τίποτα να φανταστώ τι θα γίνει σε εκτός σχεδίου κάθετες ιδιοκτησίες στο ίδιο οικόπεδο;

Αν είναι 3 κατοικίες θεωρεί ότι αντιστοιχεί στον καθένα πχ αν έκτιζε 200 τμ το 1/3 από τα 200; Το ίδιο και για την κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.