Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς θα τακτοποιούνται τα αυθαίρετα


Recommended Posts

εδω και 4 περιπου χρονια πληρωνουμε προστυμο απο καταγγελεια τα στοιχεια του ακινητου θεορουντε δεδομενα η ξανα απ την αρχη αναφερω εκτος σχεδιου περιοχη εξοχικη κατοικ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 720
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η δικη μου ερωτηση ειναι......αν εχεις 15 τ.μ αυθαιρετη κατασκευη.....18 τ.μ αλλαγη χρησης....13 τ.μ εξωστη παραπανω και 19 τ.μ σοφιτα παραπανω.......θα πληρωσεις επειδη ειανι ολα κατω απο 20 τ.μ και γινονται ξεχωριστα.....4 φορες επι 2000 κατα αποκοπη δλδ 8000 η θα υπολογισεις καθε ενα και θα αθροιστουν...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μία απορία και από εμένα.

Πως θα αποδεικνύεται η παλαιότητα ενός κτιρίου?

-π.χ. κάποιος που έχει μία ισόγεια μονοκατοικία με άδεια του '76 και το '06 έχει προσθέσει έναν όροφο επιπλέον (υπέρβαση καθ' ύψος , σ.δ. , κτλ) ποια κριτήρια θα αποδεικνύουν την πραγματική ημερομηνία της κατασκευής? Γιατί πολλοί θα είναι εκείνοι που θα επιμείνουν να δηλωθούν σε κάποια από τις ημερομηνίες που υπάρχει συντελεστής παλαιότητας είτε πριν της 31/12/2003 είτε ακόμη οι πιο θρασύς πριν της 31/01/1983

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω την αλλαγή χρήσης σε αυτόν το νόμο

δηλαδή ρυθμίζεις την αλλαγή χρήσης για τα καθ' υπερβαση τμ και για τα νόμιμα συγχρόνως?

 

εχω μια αδεια επι παραδειγματι εκτος σχεδιου για γραφεια 100τμ και εχω χτίσει 150 και το έχω κατοικία. ρυθμίζω 150τμ με 50τμ υπέρβαση δόμησης και 150 τμ αλλαγή χρησης

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει πανικός. Έβγαλαν έναν αλγόριθμο και νομίζουν πως έλυσαν το θέμα...

Κούνια που τους κούναγε...

Link to comment
Share on other sites

το δωμα εκτος απο υπερβαση υψους εχει και αλλαγη χρησης......

 

 

βασικα επρεπε να κανουν 5-7 παραδειγματα......ηθελα ναξερα αυτοι που γραφουν τον νομο κανα μηχανικο της αγορας ναξερει τι παιζει δνε ρωτησαν πηγαν και πηραν τους μηχανικους με 40 πτυχια στο γραφειο τους που δνε βγηκανα ποτε απο τις αιθουσες του πολυτεχνειου ?

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, αν στην ιδια ιδιοκτησια δεν υπολογιστουν τα προστιμα χωριστα αναλογα σε ποιους συντελεστες εντασσεται το καθε αυθαιρετο τμημα τα προστιμα θα ειναι σε καποιες περιπτωσεις τεραστια και αδικα με το πνευμα του νομου. πχ μεζονετα με 10τμ υπερβαση καλυψης ενος χωρου που μπαινει και λιγο στο Δ και αλλα 10 μετρα σοφιτα που σε ενα μερος της εχει και υπερβαση υψους πανω απο 20% του επιτρεπομενου θα πληρωσει για 20τμ με ολους τους αυξητικους συντελεστες. ακουστε και μια αλλη περιπτωση... ενα τμημα του αυθαιρετου να ειναι αποδεδειγμενα παλιο και ενα αλλο αποδεδειγμενα προσφατο (πχ με καταγγελια) τοτε δε θα διαχωριστουν τα προστιμα? Θελω να καταληξω οτι πιθανοτατα θα χωριζονται οι χωροι σε μικροτερους χωρους και αρα θα απαιτειται ενα μινι διαγραμμα καλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο νόμο που ψηφίστηκε ζητούν διάγραμμα κάλυψης.

Λόγω μικρής εμπειρίας σε θέματα αυθαιρέτων για μια συγγενική περίπτωση θα ήθελα τα φώτα σας.

Υπόγειο 44,6 τ.μ. εξοχικής κατοικίας εκτός σχεδίου εντός περιγράμματος κτηρίου δηλώθηκε στο νόμο Μπιρμπίλη για αλλαγή χρήσης σε κατοικία. Υπάρχει και επιπλέον τμήμα 20 τ.μ. κάτω από τη βεράντα του κανονικού ισογείου το οποίο είναι εκτός περιγράμματος και θα δηλωθεί για υπέρβαση δόμησης και κάλυψης με το νέο νόμο.

Το οικόπεδο είναι εκτός σχεδίου και έχει κλίσεις, το δε νόμιμο κτήριο πάνω από το υπόγειο είναι διώροφο. Μέγιστο ύψος κτηρίου 7,5 μ. Το ύψος οροφής υπογείου βάσει Ο.Α. είναι 0,80 μ. πάνω από τη στάθμη του διαμορφωμένου εδάφους, αλλά είναι στην πραγματικότητα ξεχωμένο όχι μόνο στο τμήμα της μιας όψης του στο επίπεδο της εισόδου προς το γκαράζ βάσει αδείας, αλλά και στο υπόλοιπο τμήμα της όψης του, έτσι ώστε στην ουσία είναι ισόγειο. Η πίσω του πλευρά έχει ανοίγματα προς μια μεγάλη κουρ-ανγκλαίζ από την οποία με εξωτερική σκάλα ανεβαίνεις στην πάνω πλευρά του οικοπέδου, από όπου είναι και η κύρια είσοδος του νόμιμου δίπατου διαμερίσματος. Τα μεικτά ύψη υπογείου, ισογείου και υπογείου είναι σύμφωνα με την άδεια, όμως το κτήριο από διώροφο έγινε τριώροφο στη μία όψη του, ενώ στην άλλη είναι επίσης ξεχωμένο αλλά βλέπει σε μεγάλη εκσκαφή /κουρ ανγλαίζ κάτω από τη στάθμη του φυσικού εδάφους.

Απορίες

Πρέπει να δηλωθεί υπέρβαση ύψους κτηρίου λόγω ξεχώματος υπογείου; Πώς υπολογίζεται το πρόστιμο στην περίπτωση αυτή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.