Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

και αν χρειάζεται μετάφραση ποια ειναι η διαδικασία ρε παιδιά?άλλοι μου λένε ότι πήγαν σε αναγνωρισμένο μεταφραστή ή δικηγόρο και τους τα μετέφρασε

 

Για τα πτυχια απο πανεπιστημια δεν ισχυει πια, πρεπει να πας στην μεταφραστικη υπηρεσια με την σφραγιδα που σου ανεφερα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει ο συνάδελφος Aragorn να μας πει (μιας και είναι Αυστραλία):

1) Σε ποια περιοχή/πόλη?

2) Πως πήγε? (μέσω συγγενή? ανεξάρτητος? βρήκε εταιρεία μέσω Internet?)

3) Πως είναι τα πράγματα εκεί? Υπάρχουν δουλειές? Πόσο είναι οι μισθοί?

και γενικά ότι πολύτιμη πληροφορία μπορεί να μας δώσει...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως. :)

 

Είμαι στη Μελβούρη, εδώ και 4 εβδομάδες πλέον. Έψαχνα δουλειά αρκετό καιρό πριν, αλλά όχι στην ΑΥστραλία, κυρίως ΗΠΑ + Καναδά. Ωστόσο τελικά ότι προχώρησε (2-3 interviews που έγιναν) προήλθαν από το linkedin, όχι από σάιτ εύρεσης εργασίας κλπ. Με βρήκαν λοιπόν από το linkedin, υπήρξε μια θέση που μου ταίριαζε και νάμαι. Η λεπτομέρεια εδώ έιναι ότι η εταιρεία που με προσέλαβε είναι η ίδια στη θυγατρική της οποίας δούλευα για πολλά χρόνια στην Ελλάδα - οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί μεν, αλλά ίσως έπαιξε ρόλο αυτό.

 

Γενικά πάντως στο χώρο μου (GIS) εδώ υπάρχει μια σχετική έκρηξη, ζητάνε συνέχεια κόσμο, από προγραμματιστές μέχρι ψηλές θέσεις διαχείρισης. Γενικότερα τα πράγματα είναι αρκετά καλά, ο κόσμος έχει δουλειές, η ανεργία είναι πολύ χαμηλά, οι μισθοί είναι αρκετά καλοί - αλλά η χώρα είναι εκπληκτικά ακριβή, σχεδόν στα πάντα. Από τα ενοίκια μέχρι το φαγητό και τα ρούχα, οι τιμές είναι πολύ πάνω από αυτές της Αθήνας (η οποία δεν είναι και ακριβώς φτηνή). Αλλά και πάλι ο λόγος των μισθών προς το κόστος ζωής μάλλον είναι καλύτερος από ευρώπη+αμερική.

 

Η συμβουλή μου σε όποιους θέλουν να δοκιμάσουν εδώ είναι να δικτυωθούν όσο μπορούν μέσω linkedin, με πιο προσωπικές επαφές, μηνύματα απευθείας σε Headhunters ή recruiters εταιρειών που τους ενδιαφέρουν, και να αφήσουν τα σάιτ εύρεσης εργασίας, τα πράγματα είναι πολύ απρόσωπα εκεί.

 

Ότι άλλο θέλετε ρωτάτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Η λεπτομέρεια εδώ έιναι ότι η εταιρεία που με προσέλαβε είναι η ίδια στη θυγατρική της οποίας δούλευα για πολλά χρόνια στην Ελλάδα - οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί μεν, αλλά ίσως έπαιξε ρόλο αυτό.

Αυτή η λεπτομέρεια πιστεύω πως ήταν το κλειδί στην περίπτωσή σου (αν δεν υπήρχε άλλη σύνδεση με Αυστραλία - συγγενείς κλπ).

Προσωπικά, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη και δείχνει δυνατούς δρόμους...

 

Μερικές ακόμα ερωτήσεις αν σου είναι εύκολο :mrgreen: :

Η διαδικασία για visa σου πήρε πολύ χρόνο? Σου έγινε πρόσκληση? Τι είδους visa έβγαλες? Σε περίμενε η εταιρεία μέχρι να κάνεις αναγνώριση κλπ κλπ???

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ναι έπαιξε ρόλο αλλά αν κρίνω από το υπόλοιπο προσωπικό (όλοι σχεδόν είναι ξένοι, από ινδούς και γιαπωνέζους, μέχρι βραζιλιάνους και ιταλούς έχει) όχι και τόσο μεγάλο. Άλλη σύνδεση με τη χώρα δεν είχα καμία, δεν έχω εδώ ούτε οικογένεια ούτε φίλους/γνωστούς κλπ.

 

Η visa ήταν παιχνιδάκι, την ανέλαβε εξ'ολοκλήρου η εταιρεία και βγήκε μέσα σε 10 μέρες από τη μέρα που η εταιρεία κατέθεσε την αίτηση. Για την άιτηση από μένα χρειάστηκαν μόνο κάτι φόρμες να συμπληρώσω και να τους στείλω με μέιλ κάποια χαρτιά (επαγγελματικά πιστοποιητικά, ληξιαρχικές πράξεις γάμου κλπ). Η visa που βγήκε είναι η 457, και καλύπτει και τη γυναίκα και τα παιδιά μου.

Edited by aragorn
Link to comment
Share on other sites

Η visa ήταν παιχνιδάκι, την ανέλαβε εξ'ολοκλήρου η εταιρεία και βγήκε μέσα σε 10 μέρες από τη μέρα που η εταιρεία κατέθεσε την αίτηση.

 

Απίστευτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη νομίζω ότι η διαδικασία είναι εντελώς διαφορετική αν πας μόνος σου για τη visa, από το αν το αναλάβει η εταιρεία που θα σε προσλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.