Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Είμαι εδώ και 13 χρόνια στο εξωτερικό,δούλευα ακόμα και ως φοιτητής 12 'ωρες καθημερινά,αυτό με έσωσε(προς το παρών) το αντίθετο σας καταστρέφει(προς το παρών).Το 200κάτι έκανα erasmus sto EMΠ και την άνοιξη της ίδιας χρονιάς διακοπές στην Μυκονο με 30 ευρώ σύλολικά έξοδα όλα τα υπόλοιπα πληρωμένα από την Δαπ σε 4αστερο ξενοδοχείο με πισίνα και το πρςινό στο δωμάτιο.Διέκοψα τις φοιτητικές ελληνικές μου διακοπές για να πάω στην έκθεση με τα μεταλλικά οι υπόλοιποι όμως συνέχισαν τα παταπομ-παταπομ!Αν σου χρειάζεται επεξήγηση και για το παταπομ-παταπομ των ελλήνων φοιτητών στην Μύκονο και στα καλάβρυτα(ΠΑΣΠ-εκεί δεν κατάφερα να πάω αλλα' κόστιζε 40 ευρώ και τα πέδιλα του σκι δώρο) δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω,πάντως σάπιζε επί σειρά ετών και με πλήρη γνώση εκ των έσω ένα πολυτεχνείο που αρχικά ήταν ανώτερο από το δικό μου.Λίγοι από εσάς εκμεταλεύτηκαν ένα πολυτεχνείο πραγματικό στολίδι και δυστυχώς οι πολλοί ήταν αυτοί που κυριάρχησαν μετά την αποφοίτηση τους στις άφθονες δουλιές της χρυσής δεκαετίας.

Εχουν όλοι, προδότες πολιτικούς αλλά δεν τους ξαναψηφίζουν για να βάλουν στο δημόσιο την κόρη τους επειδή πέρσι κατάφεραν να βάλουν μόνο τον ανηψιό τους.Δεν ήθελαν βλέπεις το καμάρι τους να ρισκάρει ήταν προτιμότερο να έχει τα σίγουρα χωρίς ιδρώτα και αυτά φυσικά να μην του φτάνουν και να τα τσεπώνει και με άλλους γνωστούς σε όλους σας τρόπους μετά.

Οι ξένοι που γνωρίζω εγώ ήρθαν για δουλιές και ήταν μεγάλη η μίζα και η γραφειοκρατεία,έφυγαν βρίζοντας.

Είσαι αρχιτέκτων και σχεδιάζεις και προσπαθείς να προβλέψεις και υπογράφεις αναλαμβάνοντας ευθύνη,είσαι ένας "έξυπνος" άνθρωπος και αν τόσα χρόνια δεν κατάλαβες τι γίνονταν ειλικρινά λυπάμαι για εσένα και για τον τομέα που εκπροσωπείς.Πιστεύω όμως οτι η συντριπτική πλειοψηφία εδώ μέσα και ακόμα χειρότερα σε ολόκληρη την χώρα και ήξερε και έκανε και το αγγελούδι παριστάνει κιόλας σήμερα.

Δεν φοβάμαι τίποτα,έμαθα να το παλεύω μόνος σε ξένες χώρες χωρίς βοήθεια,έμαθα να νικάω αλλά και να χάνω συχνά και από αυτό έμαθα ακόμα περισσότερα...Εξήγησα σε αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται τι να κάνουν στο εξωτερικό.

Ημουν Ελλάδα την πρωτοχρονιά και τίποτα δεν είχε αλλάξει και είμαι σίγουρος οτι τώρα δεν κατάλαβες για τι ακριβώς μιλάω.

Πηγα και έξω σε νοσοκομείο ΔΩΡΕΑΝ

Πήγα και έξω σε μουσείο ΔΩΡΕΑΝ

Πήγα και έξω σε παραλία ΔΩΡΕΑΝ.

Δεν ζεις στο κέντρο του κόσμου Μυρι,ζεις στην τρίτη απο το τελος πιο επικίνδυνη για χρεωκοπία χώρα και τα ζώα μου αργά.Ήταν το κέντρο του κόσμου η Ελλάδα όταν γίνονταν διαγωνισμός για το ποιος θα πληρώσει τους φόρους και ήταν περήφανος για αυτό και το όνομα του ακούγονταν παντού.Δεν σε συλλάμβαναν για φοροδιαφυγή τότε με μια μέρα στο αυτόφορο και την επόμενη στα μπουζούκια και τα λεφτά μισά στην Κύπρο και τα υπόλοιπα μοιρασμένα σε Ελβετία και Τουρκία.

Δεν θύμωσα και δεν ξέσπασα ακόμα και είμαι αληθινά ο λάθος άνθρωπος.

 

@Ροδόπουλος

Αν δεν χρειάστηκε να υπερασπίσεις την χώρα σου προφανώς πήγες πολύ μακριά και μάλιστα μίλαγες σε κατώτερο σου ιεραρχικά και ίσως δεν ήταν και πελάτης.

 

@Ηoward

Eμένα με νοιάζει παρά πολύ ποιος φταίει και τώρα δεν πληρώνει.

Με νοιάζει πάρα ,μα πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

@ "neadertal" (sic)

1. Απεναντιας ειναι πολυ πολυ δυσκολο, για τους λογους που εσυ αναφερεις οτι ειναι ευκολο. εισαι, κατα τη γνωμη μου, συναδελφε, ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος.

 

2. επι προσωπικου συγγνωμη αν σε προσεβαλλαν οι εκφρασεις μου περι παραμυθιων κλπ αλλα δεν μπορω να ανακαλεσω, γιατι οταν γραφεις οτι ο ελληνας τα καταλαβαινει τα γραμματα πιο γρηγορα απο τον αγγλο ή τον σουηδο, δεν εισαι μονο ο νικος πιλαβιος σε νεες περιπετειες, εισαι και ολιγον ρατσιστης

 

3. γιατι απλα δεν σε γνωριζω..

 

4. ας διαβαζουμε τα κατεβατα του Ροδοπουλου, που τα λεει πιο ομορφα, πιο εμπεριστατωμενα, πιο ουσιαστικα και πιο ευγενικα απο μενα. Και εγω αυτον διαβαζω.

 

1. Δικό σου λάθος συμπέρασμα,και εκεί στήριξες όλη την επιχειρηματολογία σου, δεν ανέφερε κανείς οτι είναι εύκολο ή δύσκολο. Δεν θα σου εξηγήσω πάλι τα ίδια πράγματα.

2. Ρατσιστής είσαι και φαίνεσαι (από τον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα, μονόπλευρα και απόλυτα). Εγώ παρέθεσα μια άλλη άποψη με σχετικότητα, οτι δηλαδή ο Έλληνας δεν είναι σκουπίδι έξω και οτι ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΕΨΕΙ-Πραγματικά τι δεν έχεις καταλάβει; απορώ συνάδελφε. Εκτός αν θεωρείς οτι όσο ήσουν έξω ως HRM σου έκαναν χάρη. Το πιστεύεις αυτό για τον εαυτό σου;

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.Τελικά ζητάς συγνώμη ή δεν ανακαλείς; Όταν ζητάς συγνώμη αυτομάτως εννοείται πως ανακαλείς.

3. Καλά που το κατάλαβες.

4. Με τον Ροδόπουλο αλληλοσυμφωνήσαμε, αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις θα το διαπίστωσες. Συνεχίζεις και αδικείς άλλους συναδέλφους που έγραψαν επίσης διάφορα σωστά, δεν είμαστε εδώ για να δώσουμε βαθμολογία στο σχολιασμό του καθενός. Εγώ συμφωνώ με τον Ροδόπουλο και εκείνος κατάλαβε πολύ καλά τι εννοούσα με τα ποστ μου. Απ' ότι φαίνεται ο οπαδισμός της συζήτησης προήλθε από εσένα.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

..κάποιοι πίστεψαν ότι ξέφυγε από το στάδιο του χιμπατζή-νέαντερταλ -συνδικαλιστή.

μιλάμε για μιζέρια έτσι όχι αστεία..

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Σιδεράς

 

κοίταξε σαν άνθρωπος πάντα διατηρώ μια ψυχραιμία και δεν μπαίνω σε συζητήσεις με άτομα που ψωνισμένα. Οι πελάτες μας εαν έτρωγαν τον χρόνο τους σε τέτοιες συζητήσεις μάλλον είναι time wasters. Δούλευα σε εταιρία πολυεθνική με κόσμο σχεδόν απο παντού. Εαν με ρωτούσαν για την οικονομία της χώρας θα έλεγα απλά from another planet full stop. Οταν με ρώτησαν για να πάρουν ενα Ελληνα απο το HR τους είπα να επικεντρωθούν στο psychology διότι εκει ξέρω οτι πονάνε. Αντίθετα είχα συνάδελφο Ελληνίδα που η γυναίκα μπορούσε να κατεβάσει το κόστος 5% απο το πουθενά όταν το τμήμα έλεγε εδώ είναι ο πάτος.

 

Η πολιτική της εταιρίας είναι να κρατάς το πελάτη στο επίπεδο του συνεργάτη κατα την διάρκεια της δουλειάς. Μιλάμε για έργα σε Ρωσία, Ανάπολις, Χιλή, Βραζιλία, Βοστόνη, Κόλπος Μεξικού, ΝΥ, Αγγλία, Γερμανία, Τουρκία και Hong Kong. Λόγω μόνιμης θέσης στο Παν/μιο ήμουνα Head Consultant και σε 2 έργα Head Scientist αλλα πολύ μέσα στα πράγματα απο τα αρχικά στάδια των προσφορών. Δούλεψα σε έργα που ήταν της μορφής βρείτε λύση με τόσα. Χωρίς επιμετρήσεις κλπ βλακείες, χωρίς να σου πουλήσω την λύση αλλά το τελικό αποτέλεσμα. Το πώς θα το κάνω, τι θα κερδίσω εαν είναι πολύ ή λίγο ήταν θέμα της εταιρίας.

 

Θα σου φέρω ενα παράδειγμα πραγματικό αλλα κρύβω τοποθεσία. Εχουμε ένα dry dock με καρέ προένταση ανα 14 μέτρα. Συνολικό μήκος 192 μέτρα, πλάτος 72, ύψος 30. Κατασκευής του 1951. Η προένταση λόγω διάβρωσης έχει αστοχήσει και τα κομμάτια έχουν μετατοπιστεί περίπου 1 μέτρο. Προϋπολογισμός 120Μ το νούμερο βγήκε απο προσφορές και το γεγονός οτι ένα νέο μαζί με το γήπεδο, κλπ θα κοστίσει πάνω απο 400Μ. Νεα ωφέλιμη ζωή 125 χρόνια. Το παίρνεις με 120Μ πρέπει να παραδώσεις το έργο σε 1 χρόνο. Βρίσκεις τις λύσεις, κοστολογείς κάνεις χρονοδιάγραμμα. Το παραδίδω σε 6 μήνες με κόστος 72Μ. Αρα κερδίζω 48Μ και 4 Μ bonus λόγω χρόνου. Στους 4 μήνες θα ξανακάνω κοστολόγηση βάσης και μπορεί να πάω στο +-5%. Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι η λύση θα πρέπει να διασφαλιστεί απο τον ανταγωνισμό. πατάω στο γεγονός οτι μπορώ να λύσω 120Μ elements σε 1 ωρα επειδή έχω το computational power και το ανθρώπινο δυναμικό. Το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι ο ανταγωνισμός κυνηγάει να πάρει τον κόσμο μου. Αρα θα πρέπει να μοιράσω τουλάχιστον 20Μ σε μπόνους. Οι δικηγόροι για πατέντες θα πάρουν άλλα 10Μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το μπανιο συγνώμη αλλα οι παραλίες σε αντίθεση με την Ελλαδα δεν έχουν φράχτες

πάντως στην Ιταλία έχουν

 

Τα 20Ε της Ακρόπολης γιατί το βάζεις σαν θέμα.

όταν οι αρχαιολογικοί χώροι δοθουν σε ιδιωτικές εταιρίες θα το ξανασυζητήσουμε

 

Η αγορα που μου λες οτι εγω αποζητουσα, οπως εχει διαμορφωθει σημερα δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με ελευθερη αγορα - μαλλον με βορεια κορεα κανει πιο κοντα.

εμ ..... γι' αυτό γκρίνιαζα γιατί ήξερα πως είμαστε βορειοκορεάτες

 

εγω δεν εκφραζω ουτε εκπροσωπω ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ εκτος απο τον εαυτο μου.

Το διαβατηριο μου ειναι ελληνικο, η καρδια μου μπορει να ειναι μιση ελληνικη, αλλα νιωθω απλα οτι ζω στον πλανητη Γη. Την Ελλαδιτσα την υπηρετησα 24 μηνες παρακαλω σε ενα σαπιοκαραβο με αποτελεσμα να εχω προβλημα υγειας για ολη μου τη ζωη, και πληρωνω φορους κανονικοτατα εδω και καμμια 20αρια χρονακια. Δεν της χρωσταω ΤΙΠΟΤΑ, και ΔΕΝ ΖΗΤΑΩ τιποτα. Ο λογος που κοιταω λοξα προς τα εξω ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ.

βρε παιδιά δεν κατηγορεί κανένας αυτους που πάνε έξω .... αν και μπορεί μερικοί να γκρινιάζουν

.... ομως και εσείς (που φύγατε πάλι γκρινάριδες είστε :) )

 

Επί τουτου όμως θέλω να σου πω τα εξής:

Καταρχάς μην μπερδύεις το κράτος με την πατρίδα, δεν είναι ακριβως το ιδιο (και είναι πολύ μεγάλη κουβέντα)

 

Εξώ εκεί που εισαι, δεν λέει κανείς πως δεν είσαι με την αξία σου.

Όμως για να σε πάρουν στη δουλειά, στη σχολή κλπ έκριναν από την αξία ενός άλλου Ελληνα που ούτε τον ξέρεις ούτε και θα τον μάθεις.

Και τους Έλληνες που θα πάρουν μελλοντικά για μια δουλειά ή για σπουδές από εσένα θα κρίνουν.

 

Και πιο πολύ το λέω διότι βλέπω πως κάποιοι που ειναι στο εξωτερικό είναι εξοργισμένοι με το 'κράτος' (δικάιως) και συγχαίουν κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Myri

 

μα σου απάντησα. Δεν ειναι τα 20Ε αλλά οτι πετάμε χρήματα στον βρόντο και πάλι δεν φτάνουν. Το θέμα είναι οτι η οργάνωση είναι δράμα και οτι δουλεύουν άνθρωποι άσχετοι με το θέμα. Το να τελειώσεις Αρχαιολόγος, Ιστορικός, Φιλοσοφική δεν σε κάνει curator. Εφόσον λοιπόν το κράτος δεν έχει χρήματα και δεν ξέρει να δουλεύει τότε να το δώσει σε ιδιώτες που έχουν εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως αυτό είναι το πρόβλημα

 

και με 100ευρώ είσοδο θα έβγαζαν τα έξοδα και θα ήταν και πιο 'άνετα' για τους επισκεπτες

όμως αυτό ειναι το νόημα; πως θα κάνουμε αρπαχτή;

 

Εχουν όλοι, προδότες πολιτικούς αλλά δεν τους ξαναψηφίζουν για να βάλουν στο δημόσιο την κόρη τους επειδή πέρσι κατάφεραν να βάλουν μόνο τον ανηψιό τους

τώρα λοιπόν καταλαβαίνεις γιατί πρέπει να πέσει παγκοσίμως το βιωτικό επίδεδο

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, το θέμα έχει μετατραπεί σε HOT για εντελώς άλλους λόγους απο την ουσία του νήματος

συνεχίζετε να διαξιφίζεστε για ανούσιους λόγους (όχι πως είναι ανούσιες οι απόψεις και οι εμπειρίες σας, προς θεού, ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το εννοώ).

ακόμα και εσύ myri που μεχρι πρότινως κρατούσες τις ισορροπίες του thread έχεις παρασυρθεί

 

εδώ και 5-6 σελίδες δεν υπάρχει καποια χρήσιμη πληροφορία για την εργασιακή μετανάστευση.

σε άλλα θέματα βρίσκουμε κοινό πεδίο και αλληλουποστηριζόμαστε, πληροφορούμε αυτούς που θέτουν ερωτήσεις, αναρτούμε ενημερώσεις κ.λ.π.

σε αυτό το συγκεκριμένο thread, τι στο καλο πάει στραβά και ο καθένας την έχει δει κολοφώνας της πραγματικότητας.

 

όλοι μας έχουμε τις εμπειρίες μας, περισσότερες ή λιγότερες, σε διαφορετικούς τόπους και σε διαφορετικά οικονομικά καθεστώτα. full stop.

όμως, τα συγκεκριμένα στοιχεία είναι αυτά που αφορούν τους αναγνώστες αυτού του νήματος

 

αν είναι να το κρατάμε πανω πανω το θεμα στην κατηγορία των ειδήσεων για την χαρά του αντίλογου και μόνο, η επειδή δεν έχουμε δουλειά troll-άρουμε όλη μέρα, ε τότε ας το κλείσουμε και ας ασχοληθούμε με το νέο ασφαλιστικό που θα μας καίει πιο πολύ φέτος.

Μπας και συμφωνήσουμε και σε κάτι

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι γερμανοί και βρετανοί ξεφυλίζουν τα μάνιουαλ εμείς έχουμε φτάσει στο επόμενο πρόβλημα...

Edited by howard_roark
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.