Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

οι μονοι ελληνες μηχανικοι που διαπρεπουν εξω ειναι αυτοι που α) σπουδασαν εξω, ή/και β) ζουνε εξω τουλαχιστον 15 χρονια. ενας ελληνας απο το ΕΜΠ με εμπειρια 10 ετων, σε 10 χωρες που σκεφτομαι τωρα εγω, ειναι απλα UNEMPLOYABLE. Δεν τον χρειαζεται κανεις. Γιατι απλα ΝΤΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΝΤΙ....Μπορει εγω να ειμαι ο τιτανομεγιστος πολεοδομακιας/μελετητης μεζονετων/βαλε-οτι-θες, αλλα εξω θα με βαλουνε στο 10 υπο το μηδεν, ΑΝ εχουν καλη διαθεση. Γιατι εξω ζητανε μηχανικους να κανουν πολυ καλα το 1% ο καθενας. Κ εδω η αγορα δεν ενθαρυνε ουτε ανταμοιβε αυτη τη νοοτροπια.

μην κανετε συγκρισεις εθνικοπατριωτικες/συναισθηματικες, τυπου "ο αγγλος κολλαει στο μανιουαλ κ ο ελληνας τρεχει" γιατι απλα ειναι παραμυθακια χωρις δρακους.

την κοινωνια και τις συνθηκες κλπ εμεις οι ιδιοι τις δημιουργησαμε/ανεχτηκαμε/εκμεταλλευτηκαμε. παλι αδικημενοι? εγω το παραμυθακι αυτο δεν το μασαω.

 

1ον. Μην είσαι απόλυτος ξέρω περιπτώσεις μηχανικών που με 1 χρόνο μάστερ έξω, ή και καθόλου, διέπρεψαν

 

2ον. Μίλησα για σχετικότητα μάλλον βιάζεσαι να απαντάς και μπήκες με διάθεση να τα χώσεις.

Φυσικά και πρέπει να κάνεις συγκρίσεις- όλων των ειδών,έτσι αποκτιέται η γνώση, η εμπειρία και βγάζεις τα συμπεράσματα σου. Μιλάμε για συναδέλφους διαφορετικών εθνικοτήτων με ίδιες αρμοδιότητες και ίδιο περιβάλλον εργασίας...

θα προτιμούσα να είσαι πιο προσεκτικός στις εκφράσεις σου σχετικά με τις απόψεις που διατυπώνει ο καθένας μας εδώ μέσα...Άποψη σου και άποψη μου, μιλάω για τα παραμυθάκια που αρέσκεσαι να κάθεσαι και να διαβάζεις.

 

3ον. ''1% ο καθένας''..δεν νομίζω συνάδελφε, σε πολλά γραφεία του εξωτερικού χρειάζεται να είσαι 100% σε πολλά θέματα και μόνος σου.

 

4ον. Το παραμύθι οτι μόνο εμείς φταίμε που γίναμε έτσι το 'χεις μασήσει μια χαρά πάντως, αυτά έλεγε και ο Πάγκαλος...Μαζί τα φάγαμε, εμείς φταίμε, ο λαός-Έλληνας είναι τεμπέλης,μ*******, λαμόγιο, όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τα ξύνουν, δεν έχουμε λεφτά ,είμαστε φτωχή χώρα κλπ. Αυτή η συνθηματολογία τους βολεύει να ακούγεται συνεχώς...αυτά θέλουνε να σου πούνε, τίποτε άλλο.ΦΤΑΝΕΙ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ. Τα ίδια (λιγότερο ή περισσότερο) λένε όλοι οι Ευρωπαίοι μεταξύ τους για τις χώρες τους.

Εγώ αναφέρθηκα στην κοινωνια μας, βάζοντας όλους μέσα..μάλλον το έχασες και αυτό μες στη βιασύνη σου..

 

Δεν μπορούμε να στηρίζουμε τα επιχειρήματα μας σε ΠΕΡΙΠΤΩΣΙΟΛΟΓΊΑ και γενικεύσεις γιαυτό και μίλησα για σχετικότητα, ισχύουν ΟΛΑ τα περισσότερα που έγραψαν οι συνάδελφοι μέχρι στιγμής σε ποσοστό και κατά περιπτώσεις..

 

Η αίσθηση της αντικειμενικότητας συνάδελφε είναι βασική προυπόθεση υγιούς σκέψης σε όλα τα θέματα.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

neadertal μάλλον εσύ δεν δουλεύεις Ελλάδα με τις μελέτες να δίνονται με το μέτρο και να σφραγίζει ο καθένας ότι ναναι. Το τεύχος μηχανολογικών ανάθεμα αν το ανοίγει κανείς. Μόνο τους ξυλότου[πους κοιτάει ο μπετατζής και τα αρχιτεκτονικά. Η υπόλοιπη μελέτη της άδειας είναι για να είναι.

 

Φυσικά και είμαστε λίγο από όλα γιατί πολύ απλά δεν έχουμε μεγάλες εταιρείες αλλά είμαστε πολλοί ελ. επαγγελματίες. Νομίζεις ότι 35 χρονών θα πας στην εταιρεία στο Χ πόστο και θα κάτσεις να διαβάσεις ότι σου βάλουνε να κάνεις ? Μόνο νέοι θα τα καταφέρουν. Π.χ. πας σε στατικό γραφείο και σου βάζει πεπερασμένα, προσομοιώσεις, ευρωκώδικες...Θα πρέπει να ρίξεις κάνα μήνα διάβασμα για να προσαρμοστείς. Μετά πες ότι πας για εργοδηγός, ξέρεις από διαχείριση έργου, κανόνες ασφάλειας ?΅Μιλάω για Ευρώπη τώρα. Πως θα πας από την οικοδομή της Ελλάδας στον ουρανοξύστη ???

 

Εγώ πιστεύω ότι ο 30-40άρης μηχανικός έχει κάψει τόση φαιά ουσία στην γραφειοκρατία που καταντάει μη ανταγωνιστικός για το εξωτερικό.

 

Συν το ότι ο ξένος που είναι στην εταιρεία επιμορφώνεται μέσα σε αυτήν . Εμείς που είμαστε ο καθένας μόνος του πάμε σε ημερίδες και δεν κάνουμε τίποτα.

 

Εν τέλει η ισχύς εν την ενώσει. Αλήθεια αναρωτιέται κανείς εάν ο Έλληνας ελ. επαγγ. μηχανικός πέρα από ικανότητες είναι ικανός να συνεργαστεί, να δουλέψει ομαδικά στα πλαίσια μίας εταιρείας ?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, το θέμα οδεύει προς εκφυλισμό

ξεκίνησε με την προσφορά πληροφοριών όσον αφορά την μετανάστευση στην αυστραλία

και κατέληξε να λογομαχεί το 90% των συναδέλφων για το ποιός είναι ο πιο γνώστης της πραγματικότητας του εξωτερικού.

και για το αν καλά κάνει ή όχι, όποιος σκέφτεται να φύγει

οι συζητήσεις ρέπουν σε ντέρμπι ολυμπιακού-παναθηναικού

 

πως είναι δυνατόν να αλληλοβοηθηθούμε σε αυτή την περίοδο κρίσης με τέτοια στάση μεταξύ μας?

Link to comment
Share on other sites

Δίνω κάποιες προσωπικές συμβουλές που διέπονται απο τις προσωπικές μου εμπειρίες.

 

Εξειδικεύσεις Μηχανικών με Δυνατότητα ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό

 

Seismic Isolation

Durabilty Engineering

Oil and Gas System Analysis

Welding Engineering

Wind Engineering

Lighting Engineering

Value Engineering if you got an MBA

Process Engineering

Sport Engineering

Fire Dynamics

Piping System

Acoustic Engineering

Corrosion Engineering

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού προσυπογράψω ΟΛΑ όσα γράφει ο howard θα σας πώ μια ιστορία για να καταλάβουμε ποιοί είναι υπεύθυνοι για την διεθνή μας ανυποληψία (θα παρακαλέσω την προσοχή του Neadertal).

 

To Engineering Council UK είναι το συμβούλιο-μητρώο όλων των CEng που ανήκουν στα διάφορα Αγγλικά Επιμελητήρια (π.χ ICE, CIOB κλπ) από επαγγελματίες μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων. Όποιος είναι CEng είναι γραμμένος εκεί.

Έχει καταφέρει, λοιπόν, το συμβούλιο αυτό να πετύχει την άμεση επαγγελματική αναγνώριση των CΕng σε όλα τα Ευρωπαικά κράτη, με λίγα λόγια έχεις το δικαίωμα να ασκείς το επάγγελμα απρόσκοπτα.

Η μόνη χώρα λοιπόν στην οποία δεν το έχουν καταφέρει είναι....μαντέψτε... η Ελλάδα.

Έτσι λοιπόν ξεκίνησαν ένα γύρο επαφών στην Ελλάδα με παράγοντες του υπουργείου Παιδείας και τελικά κατάλαβαν ότι ο συνομιλητής τους στην ουσία είναι το ΤΕΕ.

 

Λοιπόν ξέρετε τί κατάληξη είχε το θέμα? Ο Σπίρτζης κρυβόταν στα τηλέφωνα, έβγαινε η γραμματέας του και έλεγε ότι δεν είναι εκεί κλπ, δεν απαντούσε σε επίσημες γραπτές επιστολές, μέχρι που οι Άγγλοι αποφάσισαν να το πάνε το θέμα στην Ευρωπαική διαιτησία γιατί δεν έπαιρναν απάντηση από κανέναν..

 

Λοιπόν τί θέλω να πώ? Όταν είσαι πρόεδρος του ΤΕΕ, εκπροσωπείς κάποιες χιλιάδες Ελλήνων μηχανικών, έρχεται το αντίστοιχο Αγγλικό μητρώο (μιλάω για CEng όχι για απλούς αποφοίτους, επαναλαμβάνω) και σου ζητάει να κάνετε διερευνητικές επαφές και να διαπραγματευτείτε αμοιβαία συνεργασία και αναγνώριση και εσύ τους γράφεις στα αρχ@δια σου, δεν απαντάς σε επιστολές, τηλέφωνα κλπ Ε ΤΟΤΕ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΡΕ ΓΚΑΣΜΑ?????? Αυτομάτως μπαίνεις στο περιθώριο, και οι άνθρωποι προφανώς θεωρούν πως έχουν να κάνουν με ΜΑΟ-ΜΑΟ.

 

Αυτό νομίζετε δεν μας βάζει σε ανυποληψία? Είναι που είναι τα ελληνικά πανεπιστήμια εκτός παγκόσμιας αγοράς (στην ουσία), έχεις και επαγγελματική συλλογική εκπροσώπηση παιδαριώδη, μας βγήκε και το όνομα με τον προδότη ΓΑΠ (με την συστήμική μας διαφθορά ως λαού), εεεε τί ψάχνουμε να βρούμε..

Edited by agrafiot
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

neadertal μάλλον εσύ δεν δουλεύεις Ελλάδα με τις μελέτες να δίνονται με το μέτρο και να σφραγίζει ο καθένας ότι ναναι.

Συνάδελφε ούτε αυτό που περιγράφεις συμβαίνει αποκλειστικά στην Ελλάδα. Και έξω υπάρχει αυτό.

 

(θα παρακαλέσω την προσοχή του Neadertal).

 

Συνάδελφοι ήμουν ξεκάθαρος και βασίστηκα στον εύστοχο χαρακτηρισμό του Ροδόπουλου περί ελβετικού σουγιά και του έδωσα μία προέκταση.

Δεν αναφέρθηκα εδώ ούτε για να παραπληροφορήσω ούτε για να κάνω μόστρα το οτι δούλεψα έξω και σε ποιές και σε πόσες εταιρίες. Είναι πολύ σημαντικό όταν εκφέρουμε άποψη να δεχόμαστε πως αυτή βασίζεται σε δικές μας προσωπικές εμπειρίες και οτι ο Έλληνας μηχανικός στο εξωτερικό μπορεί να τύχει καλών και κακών συνθηκών, μπορεί να γίνει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες ένας κορυφαίος επαγγελματίας ή ένα ξύλο απελέκητο. Γι'αυτό γίνεται αυτή η συζήτηση όχι για το κόπλεξ του καθενός ότι σπόυδασε και δούλεψε στην Αγγλία και βλέπει τώρα όλους τους υπόλοιπους υπεροπτικά ως χυμπατζίδες ενώ εκείνος είναι ο πολιτισμένος.

 

Από εκεί και έπειτα δεν ανέχομαι τον χρόνο μου να τον εκμεταλλεύεται ο κάθε τυχαίος και να με προσβάλει χαρακτηρίζοντας τις απόψεις μου και τα συμπεράσμα τα μου ως παραμυθάκια, νομίζω πως μπορεί να γίνει αντιληπτό αυτό.

Κάποιοι κατεύθυναν την συζήτηση και την έκαναν οπαδική.

''Εμείς πιστεύουμε πως ο Έλληνας μηχανικός @αμάει Εσείς πως σέρνεται''. Αυτό από μόνο του κάνει το μεγαλύτερο κακό στον συνάδελφο που ετοιμάζεται να βρει ένα καλύτερο μέλλον σε μια ξένη χώρα.

Αυτό λέγεται πολύ απλά παραπληροφόρηση.

Μίλησα για ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται αναγνώσιμο, και ερμηνεύονται οι απόψεις μου αποσπασματικά;

Μήπως βολεύει την Επιχειρηματολογία κάποιων;

 

Διακρίνω στον φίλο μου agafiot μια εμπάθεια-ειρωνία και έμφυτο γηπεδισμό, θα τον καληνυχτίσω λοιπόν, και θα πάω να πιω κανένα ποτάκι στην υγειά του..

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

και εγω μιλωντας για τον εαυτο μου κ εχοντας κανει καθηκοντα human resources manager για εταιρεια που τζιραρε κατι δισεκατομμυριακια, σου λεω οτι αν το ακουγα αυτο σαν απαντηση σε ερωτηση "υδραυλικα ξερετε?" θα ελεγα μεσα μου, "αντε γεια"¨κ θα εκανα ΤΣΕΚ το βιογραφικο σου για ανακυκλωση.

 

Άλλο λέω εγώ, άλλο απαντάς εσύ. Εγώ σου λέω ότι γενικά οι μηχανικοί στην Ελλάδα έχουν την γενική γνώση και το θεωρητικό υπόβαθρο. Τώρα το τι @ρχίδι@ έχει ο καθένας για να ανταπεξέλθει σε μια νέα δουλειά είναι όντως σχετικό. Αλλά ο Έλληνας έχει "εκπαιδευτεί" σε πολύ δύσκολες συνθήκες και όταν τον τοποθετήσουν σε ιδανικές συνθήκες, πιθανόν να τα πάει καλύτερα.

 

Ας μην συγκρίνει ο καθένας από την δικιά του εμπειρία. Υπάρχει μια ολόκληρη γη και χιλιάδες δρόμοι που ανοίγονται μπροστά μας. Κάποιος έχει περισσότερους δρόμους γιατί έχει κάνει καλύτερες επιλογές μέχρι τώρα στην ζωή του ή ήταν πιο τυχερός, κάποιος λιγότερες. Η επιλογή είναι σίγουρα δύσκολη. Εδώ μέσα όσοι έχουν εμπειρίες από διάφορες χώρες (συγκεκριμένα για Αυστραλία που είναι το νήμα) είναι χρήσιμοι. κάθε άποψη σεβαστή. Ας μην γενικεύουμε όμως όταν δεν ξέρουμε.

 

Για μένα το πιο δύσκολο είναι η προσωπική απόφαση (αν θέλω) να πάω έξω και όχι αν "με παίρνουν". Δεύτερο έρχεται το ΠΟΥ θέλω και ΠΟΥ με παίρνουν πιο εύκολα και με καλύτερους όρους για μένα και την οικογένειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ εγώ για Ελβετικό σουγιά. Αντίθετα, πιστεύω οτι ο Ελληνας έχει δυνατότητες αλλα οτι το παγκόσμιο σκηνικό έχει αλλάξει στο μηχανιλικι. Σήμερα για να βρείς δουλειά εκτός Ελλάδος απο Ελλάδα θα πρέπει να είσαι πιο συγκεκριμένος. Μην ξεχνάτε οτι ο ανταγωνισμός δεν είναι μεταξύ μηχανικών μόνο. Στο εξωτερικό θα βρείτε φυσικούς να κάνουν acoustic engineering, fire dynamics, θα βρείτε οικονομολόγους να κάνουν Value Engineering, χημικούς να κάνουν corrosion engineering, μαθηματικούς να κάνουν Process engineering κλπ. Θα βρείτε σε μεγάλες κατασκευαστικές ειδικότητες όπως software engineering ειδικά στο Oil&Gas.

 

Προσωπικά δεν με νοιάζει που πήρε κάποιος πτυχίο αρκεί να μπορεί να πουλήσει γνώση. Απλά το πτυχίο στην Ελλάδα δεν δίνει την δυνατότητα εύκολης αναγνώρισης όπως σε ορισμένα καλά παν/μια στο Εξωτερικό. Δεν μιλάμε μόνο για Αγγλία, Αμερική. Ακόμα και στην Αμερική γνωρίζουν το LMU Munich, Aachen, Braunschweig, Delft, Pisa, Padova, ENS Paris, EPPT, Madrid, Porto, ETH, EPFL, UCL Belgium και πολλές φορές τα έχουν σε καλύτερη μοίρα απο τα Βρετανικά Manchester, Sheffield, Imperial, Cambridge, Warwick. Βέβαια κάποια Αμερικάνικα παραμένουν στην κορυφή όπως MIT, Cornell, UCB Berkley, NorthWestern, Duke, Columbia, Princeton, Georgia Tech, Stanford, κλπ. Θα μου πείτε οτι είναι πάντα οι απόφοιτοί τους καλύτεροι απο τους Ελληνες? ΟΧΙ αλλα οταν αυτοί θα πάνε σε 100 interviews ο Ελληνας θα πάει σε 5. Αρα η παράμετρος τύχη είναι με το μέρος τους.

 

Θα μου πείτε φταίει ο Ελληνας μηχανικός που σπούδασε στην Ελλάδα και λόγω αγοράς ξέρει μόνο αδειες? ΟΧΙ βέβαια αλλα δεν κρίνουμε το ποιός φταίει αλλα την πραγματικότητα. Αυτό που θέλουν να δούνε έξω στους 0-5 χρόνια εμπειρία είναι οτι μπορείς να γίνεις μέλος της ομάδας οτι έχεις όνειρα και οτι σου αρέσει αυτό που κάνεις. Big Head Engineering δεν δικαιολογείτε σε αυτή την κατηγορία. 5-10 χρονια ψάχνουν για ανθρώπους που μπορούν σε 1 μήνα να παράγουν έργο και οτι μπορούν να μάθουν την πολιτική της εταιρίας στις πωλήσεις. 10-20 τα παραπάνω αλλα σε θέση Senior Engineering εκει θα πρέπει να μπορείς να διοικήσεις μια ομάδα 5-10 μηχανικών άρα κοιτάμε και managerial skills, communication skills. 20-30 εδώ μιλάμε για Big Head Engineering και είσαι solution maker. Μπορείς να είσαι είτε μόνος είτε Senior Partner με καθήκοντα public exposure και καμιά 50 άτομα. Εδώ δεν λύνεις αλλα βρίσκεις το concept της λύσης.

 

Μια δυσκολία που θα αντιμετωπίσουν Ελληνες μηχανικοί είναι με το λογισμικό κάθε εταιρίας. Συνήθως χρησιμοποιούν πακέτα που δεν είναι γνωστά στην Ελλάδα καθαρά λόγω κόστους και έλειψης τεχνικής υποστήριξης. Αλλες έχουν costum made πακέτα. Θα μου πείτε τα μαθαίνεις αλλα εδώ πάλι υπάρχει πρόβλημα εφόσον υπάρχει ανταγωνισμός που ήδη τα ξέρει. Memberships μετράνε αρκετά αλλα μόνο τα εξειδικευμένα. Costumer service skills είναι σοβαρότατα και θα πρέπει να το έχετε μέσα σας. Δεν είναι τόσο απλά όπως να πείς οτι στην Ελλάδα για να επιβιώσεις κάνεις πάντα αυτό που θέλει ο πελάτης άρα ξέρω διότι απλά δεν θα ακουστεί καλά σε interview. Χρειαζεσε να μπορείς να έχεις μια πολύ ξεκάθαρη άποψη για τη πολυπλοκότητα, το συμβόλαιο, τις ρήτρες και να ισσοροπήσεις το κέρδος της εταιρίας με τον πελάτη. Συνήθως θα σας ρωτήσουν αρκετά δύσκολα πράγματα ακόμα και εαν είστε νέοι μηχανικοί (0-5). Θυμάμε οτι κάποτε ρώτησα έναν Ισπανό να μου πεί τρόπο επισκευής προέντασης εν λειτουργία χωρίς την χρήση εξωτερικής. Το παλικάρι κόλλησε και μετά απο κανένα λεπτό μου απάντησε ποιό είναι το budget. Αυτή ήταν η σωστή απάντηση για μένα αφού την λύση την ξέρω και προφανώς το ήξερε οτι την ξέρω αλλα ήθελα να δώ εαν καταλαβαίνει οτι πάντα σκέφτεσε στο όριο του budget.

 

Στην ιδια εταιρία θυμάμε τους έδωσαν ενα call of interest και τους είπαν σε 10 λεπτά να υπολογίσουν το κόστος προσφοράς με απόκλιση 10%. Εδώ μιλάμε για Senior position. Απο τους 8 μόνο 3 έπεσαν κοντά. Στους 3 αυτόυς τους έδωσαν να 1 ώρα να γράψουν ενα cost breakdown. 2 έγραψαν κατεβατά, ένας έγραψε 1 σειρά.

 

It depends on how much money we are allowed to make. Προφανώς τον πήραν.

 

Ολα αυτά τα γράφω για να εξηγήσω οτι στο Εξωτερικό μετράνε και άλλα πράγματα εκτόε των γνώσεων. Κάτι που έμαθα πολύ καλά είναι οτι There is always someone better than you, the question is where is he? and how much money he wants?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο δύσκολο είναι η προσωπική απόφαση (αν θέλω) να πάω έξω και όχι αν "με παίρνουν". Δεύτερο έρχεται το ΠΟΥ θέλω και ΠΟΥ με παίρνουν πιο εύκολα και με καλύτερους όρους για μένα και την οικογένειά μου.

 

Όλα παίζουν το ρόλο τους και δεν υπάρχει ότι αυτό έρχεται δεύτερο στην σειρά και το άλλο πρώτο .Το που θα πάει κάποιος και με τι θα ασχοληθεί ακόμα και εάν γνωρίζει εάν έχει τις πιθανότητες να τον πάρουν εκεί ή όχι και αυτά ακόμα θα επηρεάσουν την απόφαση για το εάν κάποιος θα φύγει έξω ή θα μείνει στην Ελλάδα . Είδη αυτά τα έχει σκεφτεί και τον έχουν κατευθύνει προς τα που θα πάει και εάν πρέπει να φύγει ή όχι από την χώρα του ακόμα και εάν μείνει και έχει σκοπό να απασχοληθεί και με κάτι διαφορετικό από αυτό που σπούδασε .

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι θα πρέπει να καταλάβουμε οτι μιλάμε για πιθανότητες αφού η ζωή είναι πολύ πολύπλοκη για να μπορούμε να προδιαγράψουμε το μέλλον της. Μην ξεχνάτε οτι θα χρειαστεί πολλές φορές να αλλάξετε project, εταιρία, πόλη ακόμα και κράτος εαν ψάχνετε να ανεβείτε σε γνώση και χρήματα. Κάθε εταιρία έχει ταβάνια εξέλιξης. Κάθε πόλη έχει ταβάνια εξέλιξης, κλπ. Μπορεί να ερωτευτείτε και να αλλάξετε επάγγελμα, πόλη. Μπορεί να πάθετε ατύχημα και αλλάξετε, μπορεί να βαρεθείτε το μηχανιλικι αφού το χορτάσετε και να γίνετε ψαράδες. Πότε χορταίνει ο καθένας διαφέρει. Μπορεί να είστε παντρεμένος με 3 παιδιά και να γνωρίζετε μια καταπληκτική Λιβανέζα και να πάτε στο Λίβανο. Τα πράγματα αλλάζουν, οι άνθρωποι αλλάζουν. Ξεκολλήστε απο κατεστημένες νοοτροπίες που ανήκουν μόνο στο Ελληνικό Δημόσιο. Σήμερα στον 21ο αιώνα τα πράγματα απαιτούν μετακίνηση και ανοικτό μυαλό.

 

Επειδή νιώθω οτι οι περισσότεροι είστε νέοι άνθρωποι επιτρέψτε μου να πώ κάτι. Οταν δεν έχεις λεφτά το σκέφτεσαι καθημερινά, οταν καλύπτεις αυτή την ανάγκη θα βρεις την διάθεση και το χρόνο να ανακαλύψεις το εαυτό σου, πράγματα που ποτέ δεν πέρασαν απο το μυαλό σου, νέες ιδέες, νέα πράγματα, κλπ. Σε αντίθεση με το γεγονός οτι οταν δεν έχεις χρήματα ή δουλειά νιώθεις οτι αυτό μοιάζει σαν να είναι για μια ζωή, όταν τα βρείς θα το ξεχάσεις σε 6 μήνες. Αυτή είναι η φύση του ανθρώπου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.