Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

@Athanaselos

 

Φίλε αν σε αυτή τη ζωή περιμένεις να σου λύσει κάποιος καλοθελητής το πρόβλημά σου, μαύρο φίδι που σε έφαγε.

 

Δεν πολυκατάλαβα, ρωτάς εμάς τί περιμένουμε από σένα, ή μήπως απευθύνεσαι στην κοινωνία? Αν ρωτάς εμάς, τότε εγώ προσωπικά σου λέω ότι δεν είναι δική μου δουλειά το τί θα κάνεις. Κάτσε κ σκέψου μόνος σου, κοτζάμ Αρχιτεκτονική τελείωσες, δεν είσαι κουτός, αποδεδειγμένα. Δουλειά δεν είναι μόνο το μηχανιλίκι.

 

Γενικά μόνο μία δικαιολογία υπάρχει: ότι είμαστε σε κατάσταση πτώχευσης. Κατά τα άλλα, υπήρχαν πολλοί συνάδελφοι, κ εγώ μαζί, που την έψαχναν για εξωτερικό τον καιρό των παχιών αγελάδων, και όχι μόνο τώρα που είναι της μόδας.

 

Και για να αιτολογήσω το υφάκι μου, ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ να ακούω τις ίδιες κακομοιριές που λέει ο κάθε καταπονημένος μεροκαματιάρης συνέλληνας από το στόμα ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ. Αν μη τι άλλο, σίγουρα η χώρα περιμένει προτάσεις και προσωπικές ενέργειες του καθενός μας από τον κλάδο μας, αντί για μύξες και κλάμματα. Και πίστεψέ με, δεν μιλάω εκ του ασφαλούς....

 

Διάβασε τα προηγούμενα 200 ποστς, και θα βρεις τον κάθε τυχάρπαστο να λέει ''κ εγώ Αυστραλία''.....Ρε μάγκες αν δεν γουστάρετε τη χώρα μας, με γεια σας με χαρά σας, πιστέψτε με, ΚΑΝΕΙΣ δεν τη γουστάρει στην κατάσταση που είναι.Είναι όμως οργανωμένο σχέδιο αυτό, το να λέει κάποιος ''όλοι trendy, κ εγώ trendy'' και μάλιστα όντας έξυπνος άνθρωπος???

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ολοι να εχουμε καταλαβει ποια ειναι η δουλεια του μηχανικου στην Ελληνικη κοινωνια...Συνηθως η διεκπαιρεωτης απλος, ή πωλητης.

 

Hans Landa εχεις δικιο οτι δουλεια δεν ειναι μονο το μηχανιλικι, αλλα σε ενα νεο ανθρωπο που του αρεσει κ οχι απλως να ζησει απο αυτο αλλα να μαθει και να κανει οπως λες την διαφορα πιστευεις οτι η Ελληνικες εταιριες προσφερουν αυτη τη δυνατοτητα?? Συμπληρωνοντας εχεις δικιο, με προσωπικες συνομιλιες που εχω με αλλους νεους μηχανικους ελαχιστοι θελουν να ζοριστουν κ να δουλεψουν/να μαθουν ως μηχανικοι οι περισσοτεροι απλα πηγαν για το τιτλο κ τιποτε αλλο, οπως καταλαβαινεις η λυση το εξωτερικου δεν ειναι για ολους αλλα μοναχα για αυτους που πραγματικα θελουν να δουλεψουν ως μηχανικοι ανεξαρτητα εαν ή οχι τα λεφτα ειναι καλα.

 

Φυσικα τωρα πια η μοδα ειναι το εξωτερικο, αλλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι που στελνουν CV εξω δεν εχουν ιδεα σε τι θελουν να δουλεψουν, νομιζουν οτι στο εξωτερικο θα μπορεσουν να πιαστουν με λιγο απο ολα και οτι κατσει

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

φίλε zavi,

οι μίξες και τα κλάματα μου προκαλούν και εμένα το αίσθημα της αηδίας.

Όμως υπάρχουν κάποιες πραγματικότητες που δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε.

α) Ακόμα και αν διαλέξεις άλλη δουλειά, όπως λές - και μαζί σου σε αυτό - το ΤΣΜΕΔΕ θα σου χτυπάει την πόρτα κάθε μήνα για το ενοίκιο (500άρικο).

Αυτό απότι είδαμε δεν το γλιτώνεις παρά μόνο πεθαμένος.

β) Σε μια οικονομία που με βάση τους αριθμούς - όχι με το τι λέει ο κάθε ασχετίδης - έχει πεθάνει οι επιλογές έχουν λιγοστέψει, εκτός αν μιλάμε για παραοικονομία, μαστρωπεία και τζόγο που κάνει πάταγο.

γ) Κάποιος που έχει δίψα για μηχανιλίκι, έχει αφιερώσει ήδη 10-15 χρόνια σε αυτό, δεν το παρατάει για να ασχοληθεί με σαλιγκάρια, αλόη και τρούφα

 

Ξεκινώντας - ένας μηχανικός 10ετίας τον μήνα του θέλει 500 ευρά για το ΤΣΜΕΔΕ, 500 για το ενοίκιο, οπότε γ@μ@ τα. Αυτό δεν είναι κλάψα μίξα, είναι η σκληρή πραγματικότητα.

Edited by agrafiot
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Athanaselos

 

Φίλε αν σε αυτή τη ζωή περιμένεις να σου λύσει κάποιος καλοθελητής το πρόβλημά σου, μαύρο φίδι που σε έφαγε.

 

Δεν πολυκατάλαβα, ρωτάς εμάς τί περιμένουμε από σένα, ή μήπως απευθύνεσαι στην κοινωνία? Αν ρωτάς εμάς, τότε εγώ προσωπικά σου λέω ότι δεν είναι δική μου δουλειά το τί θα κάνεις. Κάτσε κ σκέψου μόνος σου, κοτζάμ Αρχιτεκτονική τελείωσες, δεν είσαι κουτός, αποδεδειγμένα. Δουλειά δεν είναι μόνο το μηχανιλίκι.

 

Γενικά μόνο μία δικαιολογία υπάρχει: ότι είμαστε σε κατάσταση πτώχευσης. Κατά τα άλλα, υπήρχαν πολλοί συνάδελφοι, κ εγώ μαζί, που την έψαχναν για εξωτερικό τον καιρό των παχιών αγελάδων, και όχι μόνο τώρα που είναι της μόδας.

 

Και για να αιτολογήσω το υφάκι μου, ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ να ακούω τις ίδιες κακομοιριές που λέει ο κάθε καταπονημένος μεροκαματιάρης συνέλληνας από το στόμα ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ. Αν μη τι άλλο, σίγουρα η χώρα περιμένει προτάσεις και προσωπικές ενέργειες του καθενός μας από τον κλάδο μας, αντί για μύξες και κλάμματα. Και πίστεψέ με, δεν μιλάω εκ του ασφαλούς....

 

Διάβασε τα προηγούμενα 200 ποστς, και θα βρεις τον κάθε τυχάρπαστο να λέει ''κ εγώ Αυστραλία''.....Ρε μάγκες αν δεν γουστάρετε τη χώρα μας, με γεια σας με χαρά σας, πιστέψτε με, ΚΑΝΕΙΣ δεν τη γουστάρει στην κατάσταση που είναι.Είναι όμως οργανωμένο σχέδιο αυτό, το να λέει κάποιος ''όλοι trendy, κ εγώ trendy'' και μάλιστα όντας έξυπνος άνθρωπος???

 

η ερώτηση μου ήταν καθαρά ρητορική (του στιλ, δεν υπάρχουν προοπτικές),

και δεν λέω ότι είναι ντροπή να απασχοληθεί κανείς με καποια άλλη δουλειά. η δουλεια δεν είναι ντροπή. αλλα θα την κάνω μόνο όταν εξαντλήσω τις άλλες εναλλακτικές.

εσύ όμως αναλογίστηκες εαν εγώ θέλω να εντριφύσω στο επάγγελμα μου και να αποκομίσω εμπειρία απο εξειδικευμένη τεχνογνωσία του εξωτερικού?

σίγουρα όχι! με κατέταξες σε μία λίστα ανωνύμων που έχεις στο μυαλό σου μόνο και μόνο για να τα χώνεις.

 

και κάτι τελευταίο...

Δεν νομίζω να απασχολεί αυτο το φόρουμ το εαν εσυ ΕΝΟΧΛΕΙΣΑΙ με κάποιες απόψεις που δεν συνάδουν με τις δικές σου.

συγνώμη που σε ταράξαμε κιόλας :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις που αφορούν το άτομό του και μόνο. Ελεύθερη βούληση, για τον καθένα λοιπόν. Υποδείξεις μπορεί να γίνονται γι'αυτό άλλωστε υπάρχει το θέμα και το συζητάμε. Η τελική απόφαση όμως αφορά τον καθένα ξεχωριστά.

Για να μην κάνω τον μάγκα θα μιλήσω και για μένα. Εχω αποφασίσει για τον α, β λόγω να μην πάω έξω. Είτε γιατί δεν μπορώ να ανταπεξέλθω, είτε γιατί έχω σχέση και είμαι κολλημάς, είτε....Θα κάτσω και θα το παλέψω μέχρις εσχάτων. Δεν με ενδιαφέρει το καθαρό μηχανιλίκι, ούτε καν το μηχανιλίκι. Αν βρω να πιαστώ από κάπου καλύτερα θα το κάνω και δεν με εμποδίζει τίποτα ούτε το ΤΣΜΕΔΕ, ούτε οι άδειες, ούτε τα τσάμπα πτυχία. Θα κοιτάξω πάνω από όλα το συμφέρον μου πως θα ζήσω καλύτερα. Αν λάβω τα προς το ζην σαν πωλητής, σαν μπογιατζής, σαν τουριστικός υπάλληλος θα το κάνω...Δον κιχώτης μηχανικός δεν πρόκειται να γίνω...Δεν με ενδιαφέρει βρε αδερφέ.

Φυσικά όλα όσα έγραψα αποτελούν προσωπική επιλογή να μην παρεξηγηθώ έτσι? Από κει και πέρα εσείς ξέρετε για τον εαυτό σας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κατευθυνόμενη διαφήμιση όπως λέτε μερικοί. Ποιός την κάνει και με ποιό όφελος?

Αν και συνάδελφε agrafiot έχεις δείξει δείγματα οτι αποφεύγεις το διάλογο και επιλέγεις σε ποιόν και σε τι θα απαντήσεις, θα σου απαντήσω και θα σου παραθέσω την άποψη μου ως ένδειξη συναδελφικότητας.

 

Δεν το ξέρω ούτε το λέω με σιγουριά, και κανείς μας δεν ξέρει...αλλά

1. Τι καλύτερο δώρο για μια κυβέρνηση που τότε εφάρμοζε τα πρώτα σκληρά μέτρα, με την ανεργία στα ύψη, να παρουσιάσει στον κόσμο μια εναλλακτική; Δεν θα ήταν ένας ακόμα ιδανικός λαϊκός αποσβεστήρας; Αυτή δεν είναι η δουλειά των Μίντια; ΤΡΕΧΑΤΕ ΚΟΣΜΕ ΒΡΗΚΑΜΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!

Η πολιτική κρίνεται εκ του αποτελέσματος.

 

2. Οι αυστραλοί μπορεί να ήρθαν μόνο για να προσφέρουν ψίχουλα σε ορισμένα -πολύ λίγα- μυαλά της χώρας.. υπήρχαν και άλλοι τρόποι να το κάνουν αυτό. Στοχευμένες αγγελίες σε έντυπα κ.α..

 

3. Όταν κάνεις βούκινο ότι είσαι η γη της επαγγελίας μόνο οφέλη μπορεί να σου αποδώσει- όταν φυσικά διαχειρίζεσαι σωστά τη μετανάστευση και δεν θα γίνεσαι δέκτης χιλιάδων λαθρομεταναστών- προσελκύεις επενδυτές και τραβάς όλα τα βλέμματα πάνω σου, κερδίζεις χρόνο κόντρα στην κρίση. Είναι γνωστό οτι μεγάλες εταιρίες στην Αγγλία πριν αρχίσουν τις μαζικές περικοπές άφηναν να διαρρέουν φήμες οτι χέζονται στη δουλειά για να κρατηθούν στον ανταγωνισμό. Το όνομα είναι το παν στην ελεύθερη αγορα- δεν το γνωρίζεις αυτό; Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με τις χώρες. Ένα event σε Αθήνα και Βερολίνο είναι ότι καλύτερο.

 

Είσαι πολύ απόλυτος, αυτό που λες περί σαλιγκαριών μυξών και λοιπών ξέρεις καλά πως δεν ισχύει, και προσβάλεις έτσι τους συναδέλφους που αδυνατούν να μεταβούν στο εξωτερικό και δεν είχαν τη δική μας τύχη να δουλέψουν έξω. Όπως γράφτηκε και παλιότερα οι συνθήκες που οδηγούν κάποιον στο να ασχοληθεί με πράγματα εκτός του επαγγέλματος ποικίλουν. Ο οικονομικά ευκατάστατος πάει άνετα παντού και ρισκάρει λιγότερο.

 

Αν όμως είσαι πατριώτης και αγαπάς τη χώρα σου περισσότερο από τη δουλειά σου και τις απολαβές σου θα παραμείνεις να το παλέψεις. Αν το ΤΣΜΕΔΕ σου ζητάει 500 Ε το μήνα η Λύση δεν είναι να φύγεις η ΛΥΣΗ είναι να μείνεις και να παλέψεις για να μην στα ζητάει ή να σου ζητήσει λιγότερα..έστω και αν δουλεύεις οικοδομή.

 

Το χω ξαναπεί μπορείς να είσαι περισσότερο καριερίστας ή μπορείς να είσαι περισσότερο πατριώτης. Η ιστορία επαναλαμβάνεται.Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και κρίνεται για αυτές.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Neadertal τώρα που δεν μιλάς εριστικά, με χαρά να σου απαντήσω και να κάνουμε διάλογο.

Θα ξεκινήσω από το τέλος.

 

--Πατριώτης. Το να μείνω στην Ελλάδα για να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ (θεωρώντας ότι έτσι βοηθώ την πατρίδα) είναι γελοίο. Διότι πληρώνοντας τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ, δεν βοηθώ την πατρίδα αλλά συντηρώ τους μεγαλοσυνταξιούχους του παρελθόντος, την διαχειριστική σπατάλη της διοίκησης του ταμείου και την Attica Bank. Υποχρέωση δεν έχω στο ΤΣΜΕΔΕ. Υποχρέωση έχω στον εαυτό μου, την γυναίκα μου και το παιδί μου.

 

--Σαλιγκάρια κλπ. Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν. Εκτίμηση μου είναι ότι το αντικείμενο του μηχανικού στην Ελλάδα έχει εξαντληθεί δεδομένης της οικονομικής κατάστασης της Ελλάδας, των αγκυλώσεων που μετά από 2 χρόνια κοσμογονίας δεν λένε να αρθούν, της ανοργανωσιάς κλπ. Δημόσια έργα τέλος, ιδιωτική οικονομία νεκρή, χωροταξικά, κτηματολόγια, Καλλικράτηδες σε απόλυτη ανοργανωσιά, δεν πρόκειται να καρφωθεί ούτε πρόκα στην Ελλάδα τα επόμενα χρόνια. Έχω πληροφορία καρατσεκαρισμένη ότι μεγάλος όμιλος θα βγεί και από το ταμπλώ το '13 εγκαταλείποντας την Ελλαδα. Νομίζω ότι κάνει νιαου νιάου για ποιόν μιλάω και είναι ένας από τους σοβαρούς - αν όχι ο πιο σοβαρός.

 

Άρα δουλειά για μηχανικούς (επαναλαμβάνω για μηχανικούς, όχι γιαλαντζί ΠΕΑ, τακτοποιήσεις, και τέτοια) δεν βλέπω. Ακούω κατά καιρούς - και από φίλους συναδέλφους - ότι άλλος θα πάει να βάλει ελιές, άλλος καπνά, άλλος σαλιγκάρια κλπ. Ο καθένας ότι νομίζει, δεν κρίνω.

 

--Αυστραλία και διαφήμιση. Φίλε, τα events στο Βερολίνο και στο Λονδίνο γίνονται κάθε χρόνο. Δεν έγιναν εκτάκτως φέτος. Στην Ελλάδα έγινε κάτι αντίστοιχο διότι οι Έλληνες της Αυστραλίας το ζήτησαν πεισματικά. Τώρα αν θεωρείς ότι η ελληνική κυβέρνηση (ειδικά του ΓΑΠ) των ασχέτων που δεν μπορούν να χωρίσουν 2 γαιδάρων άχυρα, έκατσαν και οργάνωσαν ολόκληρη προπαγάνδα υπέρ της Αυστραλίας, ε τότε η φαντασία σου οργιάζει.

Αν κάτι δεν θέλουν οι κυβερνώντες είναι να χάσουν πελατεία, φόρους, εισφορές κλπ. δεν τους βολευει η μετανάστευση γι'αυτό και βάζουν προσκώματα όπου μπορούν (π.χ για να συγκεντρώσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά από τα ΚΕΠ θέλεις 2+ μήνες).

Τώρα, αν από την άλλη πιστεύεις ότι οι Αυστραλοί (εννοώντας η κυβέρνηση τους) πληρώνει ΜΜΕ στην Ελλάδα, για να παπαγαλίζουν την μετανάστευση και να ανεβαίνει έτσι η οικονομία τους (!!) τότε πάλι έχεις φαντασία!

 

Δες τα θεμελιώδη μεγέθη της οικονομίας της Αυστραλίας και θα καταλάβεις ότι δεν έχουν ανάγκη σκοτεινής προπαγάνδας μέσω ελληνικών ΜΜΕ.

Το όλο θέμα έγινε φούσκα διότι τα ελληνικά ΜΜΕ, blogs, sites κλπ πλειοδοτούν στον παρωξυσμό, στην υπερβολή και χτυπάνε στις ευσαίσθητες χορδές προσφέροντας ελπίδα.. Φύλλα πουλάνε, επισκεψιμότητα πουλάνε, ο κόσμος έχει απελπιστεί από την ανεργία και κάπως έτσι πάει..μην ψάχνεις συνομωσίες, συνήθως οι απαντήσεις είναι προφανείς.

Edited by agrafiot
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ στο ταμείο όπως όλοι μας, γιατι είναι κοινό ταμείο και συνεισφέρουμε όλοι. ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να τους βλέπεις να το κλέβουν. Δεν σου φταίνε όμως οι συνταξιούχοι (οι οποίοι πλήρωναν τις εισφορές τους). Για τα υπόλοιπα περί διαχείρισης, τραπεζών κλπ. σύμφωνοι. ΕΚΕΙ όμως να αναζητήσεις ευθύνες, ΕΜΠΡΑΚΤΑ...όχι με φυγή (μιλάω γενικώς όχι προσωπικά εσύ είσαι ακόμα εδώ). Το σύνθημα είναι 'ΚΑΤΩ ΤΑ ΞΕΡΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ' όχι 'εγώ αποφάσισα να μην πληρώνω άλλο επειδή μου το κλέβετε'. Δεν ισχυρίζομαι ότι οι εισφορές είναι δίκαιες αλλά να ξέρουμε ΠΟΙΟΣ και ΤΙ μας φταίει.

 

Δεν σου ζήτησε κανείς να περιγράψεις την οικονομική κατάσταση στη χώρα τη γνωρίζουμε καλά..Άρα εφόσον κάποιος συνάδελφος δεν έχει την οικονομική άνεση να εγκαταλείψει την χώρα και πραγματικά ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ το μηχανιλίκι είναι εντάξει να το παρατήσει ή όχι; Φυσικά και προσβάλεις έτσι όπως το διατυπώνεις.

 

Για τη διαφήμιση της Αυστραλίας σου ανέφερα πως η εκτίμηση μου είναι αυτή, δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ούτε εσύ για αυτά που λες. Τα άλλα που γράφεις περί πληρωμών της αυστραλιανής κυβέρνησης στα μίντια είναι δικά σου συμπεράσματα δεν ανέφερα κάτι τέτοιο.

Από την άλλη θέλεις να μας πεις οτι τα μίντια δεν ελέγχονται από τα κέντρα εξουσίας και και δρουν αποκλειστικά προς όφελος των πωλήσεων των φύλλων τους και της επισκεψιμότητας τους..μάλλον η δική σου φαντασία οργιάζει..

 

Το κράτος δεν χάνει εισφορές αν βγεις έξω. Πολλοί συνεχίζουν και πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ με λεφτά από το εξωτερικό.

Πελατεία και φόρους από ποιόν; τον άνεργο; Για αυτούς έχει μικρή αξία.

 

Τα περισσότερα που αναφέρεις σχετικά με φαντασία και λοιπά, θα σε παραπέμψω στις πολιτικές εξελίξεις των τελευταίων ετών. Όταν και εκεί εσύ προφανώς ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ και όλο χαρά δεχόσουν τα ΕΕ, ΕΟΚ,ΟΝΕ κλπ. τότε όσοι φώναζαν τους ονόμαζες γραφικούς και αντιδραστικούς. Μήπως τώρα δεν βλέπεις και συνομωσία του ΔΝΤ, της Γερμανίας και των τραπεζών; Ή μήπως πάλι για σένα φταίνε οι σοβιετικοί;

 

Έχουμε διαφορετικές απόψεις για την προέλευση και τη λύση του προβλήματος της χώρα μας συνάδελφε. Λογικό είναι αυτό. Τουλάχιστον να προσέχουμε όταν αναφερόμαστε στις επιλογές κάποιων και να αποφεύγουμε τις προσβολές.

Edited by NEADERTAL
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι για κάποιους διαφορετικούς λόγους γυρίσαμε πίσω, πάντως όχι για μια καριέρα εδώ, γνωρίζαμε εξαρχής πως εδώ στη δουλειά μας θα πρέπει να κάνουμε θυσίες και συμβιβασμούς..άλλα μας τράβηξαν πίσω στην Ελλάδα εκεί θέλω να καταλήξω.

Γύρισες πίσω με σκοπό να κάνεις θυσίες και συμβιβασμούς?

Δηλαδή έξω,ήσουν ασυμβίβαστος,χαλαρός και τράβαγε ομαλά η μέρα σου σε φιλικό και γνώριμο περιβάλλον?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά το αντίθετο, εννοώ θυσίες σχετικά με την αρχιτεκτονική και τις δυνατότητες της για να είμαι πιο συγκεκριμένος, αλλά και τις δυνατότητες δόμησης που έχεις, το μέγεθος των έργων που συμμετέχεις και την ποιότητα πελατών με την οποία συνδιαλέγεσαι.. Συμφωνώ κατά τα άλλα στο εξωτερικό μπορείς να βρεθείς σε άκρως ανταγωνιστικό (ανήθικα ανταγωνιστικό) περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.