Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Ύψος οικοδομής


Pianist

Recommended Posts

Αγαπητέ pk10gr, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ναι, η πολυκατοικία μας έχει τέντες, όπως όλες οι πολυκατοικίες της Ελλάδας, και προφανώς δεν υπάρχει άδεια για αυτές. Επίσης υπάρχει και ένα κλιματιστικό. Ποιός ξέρει τι άλλο μπορεί να βρεθεί.

 

Το κλιματιστικό όμως ξηλώνεται. Αν όμως κτιστεί διπλα μας μια καινούρια πολυκατοικία με ύψος μερικά μέτρα πάνω από το επιτρεπτό, και φαντάζει σαν μια όρθια μελιτζάνα ανάμεσα στα υπόλοιπα κτίρια, για να μας θυμίζει τα επόμενα 100 χρόνια την αισθητική και το τρόπο που λειτουργούν οι νόμοι και το κράτος στην Ελλάδα το 2009, τότε, ναι, προτιμώ να πληρώσω πρόστιμο, παρά μέχρι το θάνατό μου να έχω δίπλα μου ένα αγγούρι για κτίριο.

Και πάλι σε ευχαριστώ!

 

Εσυ δεν εχεις προβλημα.. Ειναι δικαιωμα σου και καλα κανεις και το ψαχνεις και το κυνηγας.. Αλλα οι υπολοιποι ενοικοι της πολυκατοικιας σου τί λένε??? Αν εχεις τη συμφωνη γνωμη ολων τοτε προχωρα!!!

 

Οπως προαναφερθηκε αλλωστε, εδω θα ακουσεις αποψεις off the record.. Ανεπισημες συμβουλες και γνωμες για το θεμα.. Ουσιαστικη και σωστη απαντηση δεν θα σου δωσει κανενας υπευθηνος μηχανικος γιατι πολυ απλα το θεμα δεν μπορει να εξεταστει με λογια και περιγραφες.. Χρειαζονται σχεδια (τομες - οψεις -τοπογραφικο - διαγραμμα καλυψης - κατοψεις) και επιτοπου επισκεψη του χωρου.. Μετα μπορει καποιος να σου δωσει καποια υπευθυνη απαντηση..

 

Ειναι καλο να εισαι υπευθυνος πολιτης και γειτονας.. Απλα μην γινεις κακος πολιτης και γειτονας.. Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη που χωριζει αυτα τα δυο..

 

Ευχομαι να πραξεις το σωστο και να συμβουλευτεις ενα μηχανικο συντομα.. Εισαι ευπροσδεκτος στο forum.. Απλα δεν θα κερδισεις κατι παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή myri αυτό ακριβώς συμβαίνει προφανώς και εδώ.

προφανές δεν είναι τίποτα

 

χωρίς να δούμε τα σχέδια δεν μπορούμε να σου απαντήσουμε

 

πάντως τέτοιες χοντράδες που περιγράφεις σπάνια εγκρίνονται

το πιο απλό αν ο γείτονας ήθελε να κλέψει θα ήταν να μην δείξει καθόλου την υψομετρική διαφορά

 

αν έχεις σκοπό να κάνεις καταγγελία να το ψάξεις πρώτα

γιατί είναι άδικο να ταλαιπωρήσεις κάποιον που είναι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλο να εισαι υπευθυνος πολιτης και γειτονας.. Απλα μην γινεις κακος πολιτης και γειτονας.. Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη που χωριζει αυτα τα δυο..

 

Ευχομαι να πραξεις το σωστο και να συμβουλευτεις ενα μηχανικο συντομα.. Εισαι ευπροσδεκτος στο forum.. Απλα δεν θα κερδισεις κατι παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα..

 

 

Αγαπητέ pk10gr,

 

ναι, είναι λεπτή η γραμμή. Προσπαθώ... Πάντως ναι τελικά χρειάζεται επιμελής έλεγχος από μηχανικό, είναι πλέον σαφές.

Πράγματι αισθάνομαι ευπρόσδεκτος στο forum, χάρη στις εκτενέστατες και διαφωτιστικές απαντήσεις σας.

 

Οταν θα έχω νεότερα από το μηχανικό που θα βρώ, θα ενημερώσω το thread. Αλήθεια που απευθύνομαι τώρα;

Ανοίγω το χρυσό οδηγό στο λήμμα "μηχανικοί" ή "αρχιτέκτονες" και κλείνω ραντεβού;

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έχω νεότερα από το μηχανικό που θα βρώ, θα ενημερώσω το thread. Αλήθεια που απευθύνομαι τώρα;

Ανοίγω το χρυσό οδηγό στο λήμμα "μηχανικοί" ή "αρχιτέκτονες" και κλείνω ραντεβού;

 

λοιπόν............... θέλω να σου πω κάτι.

Και θα το πω όσο πιο κόσμια μπορώ βάσει και του χαρακτήρα μου, που μάλλον δεν είναι ο καλύτερος. Είμαι ντόμπρος και τα λέω σταράτα, μάλλον μειονέκτημα για επαγγελματία σήμερα.

 

 

πρόλογος

 

Οι καλοί μηχανικοί (τέτοιοι θέλουμε να είμαστε εδώ) για να μπορούν να ασκούν το επάγγελμα του μηχ/κου συνήθως χαρακτηρίζονται από:

-ευστροφία

-διορατικότητα

-ικανότητα να διαβάζουν πίσω από τις γραμμές κ.α. που δεν είναι του παρόντος

 

κοινώς, μόνο ηλίθιους δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις μηχ/κους καθώς δεν θα μπορούσαν να είναι μηχ/κοι. Δεν θα άντεχαν μέρα χωρίς πλάτες ξένων.

 

 

1) Παρατηρώ πως γράφεις. Δείχνεις αν όχι μορφωμένος τουλάχιστον άνθρωπος που ξέρει να σκέφτεται.

 

2) 04-08-2008 19:06

Ξεκίνησες ένα θέμα που άπτεται των ικανοτήτων και γνώσεων του μηχ/κου.

Ας δεχθώ ότι δεν έχεις ρωτήσει ή βρει ακόμα μηχ/κο

 

 

3) τώρα είναι πλέον σαφές ότι χρειάζεσαι ιδιώτη μηχανικό ? μα στο 1ο σου πόστ τέτοιον ζητούσες στα τελευταία σου ερωτήματα.

 

3) Σήμερα 22:25 (10-02-09)

6 μήνες μετά ζητάς το παραπάνω. Με αφέλεια μικρού παιδιού. Συγκινητικό πράγματι.:rolleyes:

 

 

Στον αντίποδα αυτών :

-άνθρωπος που διαβάζει νόμους

-άνθρωπος που συντάσσει και ομιλεί σαν άνθρωπος

-άνθρωπος που ψάχνει θέματα πέραν των γνώσεών του

-άνθρωπος με διάθεση και ζωντανός

-άνθρωπος σύγχρονος που ξέρει να λειτουργήσει και σταθεί

-άνθρωπος ενήλικος

-άνθρωπος που ξέρει να βρει ένα επαγγελματικό φόρουμ και να συμμετάσχει

-άνθρωπος με συγγενείς και φίλους (που έχουν χτίσει, που έχουν αγοράσει και γενικότερα έχουν ή είχαν πάρε δώσε με μηχανικούς)

 

 

Και ρωτάς τώρα δημόσια σε ένα ανιδιοτελές φόρουμ μηχανικών που έχει 11.000 μηχανικούς πως θα βρεις μηχανικό ?

Και αν τον τηλεφωνείς και κλείνεις ραντεβού ?

 

 

επίλογος

 

Για μένα δύο τα τινά

1) ή προσπαθείς πλαγίως να δεχθείς ένα πμ από συνάδελφο εδώ μέσα.

κοινώς θα έπρεπες να γράφεις...."εδώ ο καλός πελάτης" τότε.

 

2) ή είσαι διχασμένη προσωπικότητα ............και έτσι είναι λογικό να μη συμβαδίζει το πνεύμα του συγγραφέα που ποστάρει με την ποιότητα της ερώτησης που θέτει ο άλλος σου εαυτός. Τζέκιλ και Χάιντ.

 

Συγνώμη αν σε πικραίνω αλλά και εγώ ενιωσα να με εμπαίζουν και πικράθηκα διαβάζοντας μια τέτοια ερώτηση από αυτόν που έγραψε τα παραπάνω.

 

 

 

 

Και προς υπόλοιπους ιδιοκτήτες.

 

Ήταν το τελευταίο μου πόστ προς ιδιοκτήτες.

Το εννοώ αυτή τη φορά και θα συγκρατηθώ στο επόμενο θορυβώδες τζάκι, στον επόμενο που δεν κοιμάται και φοβάται τη θέρμανσή του, στον επόμενο που με προσβάλλει σαν ΣΥΝΤΕΧΝΙΑ, στον επόμενο που ζητάει τιμές με το κιλό, στον επόμενο που γράφει (τα γραπτά μένουν) και λέει αρλούμπες για τους μηχανικούς, στον επόμενο που θέλει να κάνει αγωγή στον μηχανικό, στον επόμενο που ρωτάει για εκπτώσεις επί ελαχίστων, στον επόμενο που θέλει να κάνει έρευνα αγοράς για το τοιχαλάκι του, στον επόμενο που ψάχνει την παρανομία και συμπαρασύρει τον "πνιγμένο" από χρέη και ευθύνες μηχανικό και και και και και και .........

 

Σας αφήνω να ρωτάτε και να λαμβάνετε ότι απαντήσεις θέλετε από ένα φόρουμ. Και ότι ποιότητας ερώτηση θέλετε. Και ότι περιεχομένου θέλετε.

 

 

Αγαπητέ πιανίστα......τίποτα προσωπικό δεν έχω με κανέναν ιδιοκτήτη.

Αλλά εδώ μπαίνω να αφιερώσω το χρόνο μου και να διαβάσω ποστς συναδέλφων μου, προβληματισμούς τους, απορίες, σκέψεις, ιδέες, προτάσεις κ.α.

 

Δεν μπαίνω για να διαβάσω ένα πόστ που ξεκίνησε πριν 6 μήνες για να καταλήξει σήμερα στο αυτονόητο .....αυτό που ελεγαν οι συνάδελφοι.

 

ότι χρειάζεσαι μηχανικό.

 

 

Συγγνώμη και καλή τύχη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Theo συμφωνώ με αυτά που γράφεις σχετικά με τους ιδιώτες. Υπενθυμίζω (το έχω κάνει και πάλι) ότι μια συζήτηση σχετικά με την προσβασιμότητα στο forum δεν είχε ολοκληρωθεί και είχε καταλήξει στο ότι ο καθένας κρίνει αν θέλει να απαντήσει σε έναν ιδιώτη. Προσωπική μου άποψη είναι να μην απαντώ, χωρίς αυτό να αποτελεί μομφή για τους συναδέλφους που απάντησαν στο συγκεκριμένο ή άλλο post ιδιώτη. Απλώς λόγω προηγούμενης ανάλογης εμπειρίας θεωρούσα δεδομένο ότι κάποιος ιδιώτης δεν θα αρκούνταν σε μια απλή ερώτηση, αλλά θα κατέληγε σε καταστάσεις όπως αυτή, που γλαφυρά περιέγραψες. Σε κάθε περίπτωση ας πράξει ο καθένας όπως θεωρεί πιο σωστό. Πιστεύω όμως ότι στις δύσκολες εποχές που ζούμε ότι το να παρέχεις ακόμη και μια πληροφορία είναι μέρος της επαγγελματικής μας δραστηριότητας και μην σας ακούγεται καθόλου κυνικό αυτό. Ας πάρουμε παράδειγμα από άλλες επαγγελματικές κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.