Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απλή εφαρμογή για εξαγωγή ορθοφωτοχαρτών Κτηματολογίου


Recommended Posts

ενημέρωση:

ετοιμάζω μια νεα έκδοση πιο πλήρης (κάτι σαν το raster design) αλλά αυτόνομο

όταν βρω λίγο χρόνο για τις τελευταίες λεπτομέρειες θα το ανεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε chrisven , πριν καν το ανεβάσεις είμαι σίγουρος πως θα είναι εύχρηστο και ιδιαίτερα χρήσιμο εργαλείο όπως όλες σου οι εφαρμογές που μοιράζεσαι μαζί μας. Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ θέλω να πως πως είναι ένα προγραμμα που χρησιμοποιώ καθημερινά αφενώς γιατί μπορώ να έχω ένα έλεγχο των μετρήσεων μου από χοντροειδή σφάλματα και με αυτό μπορώ να έχω αποσπασματα ορθοφωτοχάρτη όπου βάζω πάνω την αποτύπωση μου και την επισυνάπτω πανω στα τοπογραφικά μου σχέδια

 

Εχω και ορθοφωτοχάρτες της περιοχής μου από την ΓΥΣ του 1998 όπου μεταφέρω τα αποσπάσματα από το κτηματολόγιο ταυτίζοντας κάποια κοινά στοιχεία και έτσι έχω μια πιο καλη μεταφορά στις συντεταγμένες ώστε να μπορώ να βάζω πάνω με μεγαλύτερη προσσέγιση την αποτύπωσή μου με την βοήθεια της εξάρτησης που κάνω στο ύπαιθρο, αφού οι ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου έχουν ένα συστηματικό σφάλμα στις συντεταγμένες περίπου 4 - 5 μ.

 

Μάλιστα την έχω διαδώσει και σε όλους τους συναδέλφους μου στην Κάρυστο και όχι μόνο Ενα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν και από εμένα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια βοηθεια σχετικα με το που αποθηκεύονται οι εικόνες.

Παταω το κουμπι αποθηκευση και δεν κανει καμια λειτουργια.

Μηπως εχω εγω προβλημα???

Edited by Toporanger
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Κατέβασα την εφαρμογή και είναι πολύ εύχρηστη ωστόσο δε γνωρίζω καθόλου πως μπορώ να την ανεβάσω την εικόνα που αποθήκευσα στις σωστές συντεταγμένες στο Autocad. Καπου διάβασα να κατεβάσω το GeoReflng, το βρήκα στο ιντερνετ, μάλλον κατάφερα να το κατεβάσω αλλά από κει και πέρα δεν ξέρω πως να κινηθώ. Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες οδηγίες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

δημιουργείς ένα πλαισιο με την εντολή rectangle όπου έχεις τις συνεταγμένες της διαγωνίου , εγώ πριν σώσω την εικόνα σημειώνω τα νούμερα των συντεταγμένων που εισάγω στο πρόγραμμα με αυτές ορίζω το πλαίσιο και κανω εισαγωγή της εικόνα μεσα στο πλαίσιο αυτό με raster image και προσαρμογή με την εντολή scale Βέβαια οι συντεταγμένες αυτές έχουν ένα σφάλμα όπως έχω ξαναγράψει 4 - 5 μ. θα πρέπει να μετακινήσεις λιγο την εικόνα χρησιμοποιώντας τις συντεταγμένες ενός ή μέχρι τριών σημειων υπολογισμενων στο έδαφος με επίγειες μεθόδους , ώστε να έχεις πιο σωστό προσανατολισμό

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το Georefimg δεν λειτουργεί σωστά με επεκτάσεις .jgw

Πρέπει να μετόνομάσεις το αρχειάκι γεωαναφοράς σε .tfw και ας είναι το αρχείο εικόνας jpg.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αφού φορτώσεις την εφαρμογή στο autocad να γράψεις την εντολή georefimg και να επιλέξεις το αρχείο που έφτιαξες με την εφαρμογή του chrisven. Για να σου εμφανιστεί στη θέση που πρέπει κάνε αυτό που λέω στην αρχή.

Φυσικά αυτό δεν ισχύει για άλλα προγράμματα όπως το raster design ή το civil 3d που φορτώνουν κανονικά το jgw.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.