Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάρρευση ξυλοτύπου σε υπό ανέγερση οικοδομή στην Κηφισιά


kostassid

Recommended Posts

Πάντως αφού δεν χτύπησε κανείς δεν νομίζω να γίνει τίποτα πέρα απο τις καθυστερήσεις και την αξιοπιστία του ανθρώπου. Φαίνεται πως έσπασαν τα στηρίγματα στη μέση, αν δείτε την τελευταία φωτογραφία του newsit φαίνεται και ένα μισό, και τα κίτρινα στηρίγματα πεσμένα ολόκληρα κάτω. Μην τα κάνουμε και τεράστια τα πράγματα, όχι και κατάρρευση οικοδομής. Ασε που αυτά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολο να αποδειχθούν. Όλοι έχουμε ακούσει για αστοχία υλικών, και αυτό είναι μόνο μια περίπτωση. Πάντως το ύψος και το άνοιγμα του φαίνεται πολύ μεγάλο. Και ο φέρων οργανισμός του παράξενος, αλλά βέβαια αυτός ξέρει τι θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αφού δεν χτύπησε κανείς δεν νομίζω να γίνει τίποτα πέρα απο τις καθυστερήσεις και την αξιοπιστία του ανθρώπου.

 

και με τόσα μ3 άχρηστο μπετό τί κάνεις? πώς το απομακρύνεις και μάλιστα σε ήδη ριγμένη πλάκα?ποιές είναι οι πρώτες "άμεσες" ενέργειες? το πλάκωνεις σε επιβραδυντές και μετά κομπρεσέρ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος επι του θεματος αλλα αναρωτιεμαι αν το προβλημα

ηταν στον σχεδιασμο η στην υλοποιηση. Μηπως ειχαμε καναν μαστορα

πολυ εμπειρια και σε συνδυασμο με ενα μηχανικο που δεν πολυπαταγε

στο εργο εγινε η δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

και είδα φοιτητής τότε να πέφτει πλάκα μπροστά στα μάτια μου και εγώ κάτω απ’ αυτή, και μου έτυχε να μου πέσει και πλάκα σε δουλειά μου.

Και τα δύο τρομερή εμπειρία παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Χιαστί δεν μπορεί να μην έβαλαν. Προφανώς έβαλαν, αλλά αν είχαν διώροφους πύργους (που είναι λογικό για το ύψος αυτό) και πάχος πλάκας >25cm (που είναι λογικό για το άνοιγμα αυτό) οι πύργοι δεν κρατάνε με τίποτα..

οι πύργοι γενικά κρατάνε ας είναι και 2όροφοι (στη γεφυροποιία μπαίνουν περισσότεροι) αλλά μπαίνουν χιαστί που συνδέουν αρκετούς γειτονικούς πύργους και κατά τις 2 διευθύνσεις. θέμα λυγισμού είναι. εδώ είδα ότι μπήκαν doka. σε μεγάλα φορτία προτιμώνται δίδυμα doka και συνδέονται έτσι πολύ σταθερά με τον πύργο

 

Ηρθε στην επιφανεια και το προβλημα με την καταρτηση των μηχανικων σε θεματα ξυλοτυπων κτλ...

Εγω προσωπικα ποτε δεν εχω διδσχθει και δεν εχω διαβασει θεματα σχετικα..

Απλα εμπειρικα κρινεις καποια πραγματα...

εμ, άμα όλοι τα κάναν όλα θα πεινούσαμε οι υπόλοιποι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι πύργοι γενικά κρατάνε [...] θέμα λυγισμού είναι.

 

Οι πύργοι κρατάνε σε λυγισμό το ίδιο, είτε είναι μόνοι τους, είτε με παρέα πάνω/κάτω...

 

Οπότε, για να ακριβολογούμε, δεν είναι θέμα "λυγισμού" (του ενός σωλήνα), είναι θέμα "ευστάθειας" (του συνόλου των πλαισίων)...

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος λυγισμού σε ένα πλαίσιο μπετατζή δεν μπορεί να μεταβληθεί:

Οι στηρίξεις σε κεφαλή και πόδα είναι αρθρώσεις.

 

αυτό που αλλάζει είναι η μεταθετότητα:

Σε μία σειρά πλαισίων, οι χιαστί σύνδεσμοι συγκρατούν -ως προς την μεταθετότητα- τον ξυλότυπο, ο οποίος είναι πρακτικά διάφραγμα...

 

Όταν έχουμε δύο σειρές, υπάρχει και η μεταθετότητα των ενδιάμεσων κόμβων, που -οἴμοι- δεν μετέχουν σε διάφραγμα...

 

Άρα, δεν είναι θέμα λυγισμού, είναι θέμα μεταθετότητας.

Link to comment
Share on other sites

πως δεν είναι και θέμα μήκους λυγισμού? ανάλογα τις συνθήκες μπαίνουν και ενδιάμεσες δεσμεύσεις. και δεν είναι μόνο ο μεμονωμένος σωλήνας αλλά και ο πύργος ως σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.