Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να διαβάσω και τις 206 σελίδες του θέματος και χωρίς να γίνομαι κουραστικός

μπορεί να μου πει κανείς αν παραβίαση σττα τ.μ εξωστών επηρρεάζει την δήλωση μηχανικού;;;

Link to comment
Share on other sites

αν είναι λιγότερα τα τμ ΟΧΙ

αν είναι περισσότερα οι γνώμες διίσταναται , πάντως το ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ αρνούνται να μας απαντήσουν

 

βλέπεις οι ποινές για τους μηχανικούς είναι από 20.000-500.000€ τους συμφέρει ναμας έχουν στο χέρι :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Άρα στο συστημα αμοιβών για να βγάλω τη βεβαίωση το αντιμετωπίζω σαν να μην έχει οποιαδήποτε αυθαιρεσία (ούτε αναφέρω κάπου για πρό του 1955, εκτός από τον αριθμό της αδείας) ?

 

(Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις κ το χρόνο σας...)

Όταν θα πας να υποβάλεις τη δήλωση θα σε ρωτήσει να διαλέξεις τι είδους δήλωση θες. Επειδή το δικό σου είναι προ του '55 κοίτα να επιλέξεις αυτή που λέει ότι "το ακίνητο δεν έχει αυθαιρεσίες ή όσες έχει εμπίπτουν στις εξαιρέσεις του άρθρου 23 κλπ".
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

diosifides

 

αν θες τη γνώμη μου να κάνουν οι άνθρωποι τη ρυθιση να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πας να υποβάλεις τη δήλωση θα σε ρωτήσει να διαλέξεις τι είδους δήλωση θες. Επειδή το δικό σου είναι προ του '55 κοίτα να επιλέξεις αυτή που λέει ότι "το ακίνητο δεν έχει αυθαιρεσίες ή όσες έχει εμπίπτουν στις εξαιρέσεις του άρθρου 23 κλπ".

 

όλα αυτά βεβαίως εφόσον οι αυθαιρεσίες (όπως και η Ο.Α.) είναι και αυτές πρό '55, αλλιώς νομίζω πρέπει να δηλωθεί κανονικά για τακτοποίηση.

μήπως θα έπρεπε και στην τεχνική έκθεση της απλής βεβαίωσης, με κάποιο τρόπο, να "αποδείξεις" ότι οι υπερβάσεις είναι πρό '55?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοείται οι όποιες αυθαιρεσίες πρέπει να είναι και αυτές προ του '55! Για την παλαιότητα τώρα εφόσον είναι αποδεδειγμένα προ του '55 (με δημόσια έγγραφα, αεροφωτό κλπ) δε νομίζω να χρειάζεται κάτι επιπλέον στην τεχνική έκθεση της βεβαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια. :smile:

Βρήκα μία αίτηση προς το ΤΕΕ για αλλαγή στοιχείων των δηλώσεων που είναι σε οριστική υποβολή (http://portal.tee.gr...EE/ayth/support).

Είτε θα κάνω αυτό, είτε θα κάνω καινουριες όπως λες architect_duth.

Το καλό είναι πως η συμβολαιογράφος μου είπε πως, όσον αφορά στην αλλαγή της δήλωσης, τους το είπαν σε σεμινάριο.

 

μπορώ να στείλω αυτή την αίτηση και να ζητήσω να μου ανοίξει το σύστημα και να βγάλω νέα βεβαίωση με νέα ημερομηνία αυτοψίας; (έληξε το δίμηνο και τωρα την χρειάζεται η συμβολαιογράφος)

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω πολύ απλά να εκδόσεις νέα βεβαίωση (μέσω της διαδικασίας υποβολής ντεμέκ νέας δήλωσης, αν το λέτε και στην Καβάλα αυτό...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.