Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις βεβαιώσεις προς το παρόν δεν χρειάζεται εισαγωγή αρχείων.(προς το παρόν λέω γιατί δεν ξέρω στο μέλλον αν ζητηθεί).Μόνο για τακτοποιήσεις.

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Θα ειχε καποιος συναδελφος απο Βορειο Ελλαδα να βεβαιωσει μη υπαρξη αυθαιρεσιων σε διαμερισμα το οποιο ειναι ακριβως οπως τα σχεδια της Αδειας, η οποια ομως δεν εχει εκδοθει απο Πολεοδομικο Γραφειο αλλα απο την ΥΑΣΒΕ (Υπηρεσια Αποκαταστασης Σερισμοπληκτων Βορειου Ελλαδος)?

Προσωπικα οχι, δεν εχω παρει τα σχεδια ακομη, ουτε εχω κανει την αυτοψια, απλως μου περασε σαν σκεψη...

 

βεβαια, οι κατασκευες της ΥΑΣΒΕ ειναι ως επι το πλειστον οτι να ναι, αλλα θα δουμε αυριο τι μελλει γεννεσται

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο 3όροφο. Ισόγειο κατάστημα που είχε καταπατήσει την πρασιά περιπου 16τ.μ. τακτοποιήθηκε με τον 4014/11 και υπάρχει η δήλωση μηχανικού για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιων. Μπορεί να εκδοθεί βάσει αυτής της βεβαίωσης Βεβαίωση χρήσης καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος;

Η βεβαίωση αυτή δίνεται από την πολεοδομία. σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

....

Ισόγειο κατάστημα που είχε καταπατήσει την πρασιά περιπου 16τ.μ. τακτοποιήθηκε με τον 4014/11

..

 

Σωστά σου λέει ο Μανώλης, αν φυσικά κατά την τακτοποίηση της πρασιάς με τον 4014 είχαν φροντίσει να ταχτοποιήσουν και την αλλαγή χρήσης σε κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος (με ένα 500αρικάκι διαφορά στο πρόστιμο) θα ήταν όλα έτοιμα τώρα για να καταθέσει τα χαρτιά του για την άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Χρειάζομαι τη βοήθειά σας.Μου ζητήθηκε (πρώτη φορά για μένα) να δώσω βεβαίωση για ένα διαμέρισμα 1ου ορόφου .Ο ιδιοκτήτης μου έφερε την άδεια η οποία εκδόθηκε το1966 και αναφέρει :'Άδεια προσθήκης.Ενίσχυση θεμελίων δια κολονών από μπετόν αρμέ και κατασκευή του σκελετού μέχρι του 1ου ορόφου'.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1.Θα πρέπει να ελέγξω και το κλιμακοστάσιο που οδηγεί στο διαμέρισμα;(μιας και δεν υπάρχει άλλος όροφος;)Απλά να επισημάνω ότι σύσταση δεν υπάρχει,μόνο μια αποδοχή κληρονομιάς που αναφέρει τα τετραγωνικά του διαμερίσματος και ποσοστό εξ'αδιαιρέτου στο οικόπεδο και στους κοινόχρηστους και κοινόκτητους χώρους.

 

2.Δεν έπρεπε να εκδοθεί και άδεια αποπεράτωσης;

 

Συγνώμη αν κάποια είναι αυτονόητα,αλλά δεν έχω πείρα και μ΄αυτόν τον νόμο τα έχω παίξει!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το έντυπο της αδείας πρέπει να έχεις στα χέρια σου και τα εγκεκριμένα σχέδια.

Από αυτά θα δεις τι πρέπει να ελέγξεις.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκεκριμενη τομη της οικοδομης δινει 3μ καθαρο υψος και 15εκ παχος πλακας μετα των επενδυσεων

Εγω μετραω 2,78μ καθαρο υψος και 25εκ παχος πλακας με επενδυσεις...

Υπαρχει κανενας που δεν θα εδινε τη βεβαιωση για αυτο το λογο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.