Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ολα καλά απλώς στην τεχνική έκθεση δεν είναι απαραίτητο να ξαναγράψεις το κείμενο της βεβαίωσης.Απλώς γράφεις την περιγραφή του ακινήτου που αναφέρεται η βεβαίωση και ότι άλλη τεχνική πληροφορία νομίζεις ότι θα βοηθήσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Σε διώροφο στο οποίο πρόκειται να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας με σκοπό την μεταβίβαση της μιας από αυτές, η συμβολαιογράφος μου ζήτησε εκτός από την βεβαίωση για την μεταβιβαζόμενη ιδιοκτησία να της δώσω και βεβαίωση για το σύνολο του ακινήτου. Γνωρίζει κάποιος αν προβλέπεται αυτό από κάποια διάταξη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε τροποποίηση ή "δημιουργία" σύστασης Ο.Ι. απαιτείται βεβαίωση μηχανικού μιας και αυτές οι πράξεις θεωρούνται εμπράγματα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Δυστυχώς λόγω εργασίας δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα σχετικά θέματα στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας σε κάτι που ίσως έχει απαντηθεί και αλλού.

Έχω προχωρήσει στην τακτοποίηση ενός αυθαιρέτου από τις αρχές του έτους και η δήλωση βρίσκεται σε πρωσορινή υπαγωγή. Ο πελάτης έχει πληρώσει παράβολο και πρόστιμο. Δεν έχω βγάλει τις αμοιβές μου και δεν έχω καταθέσει σχέδια κλπ.

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να βγάλω Βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών για Μεταβίβαση (γονική παροχή) και τώρα που άνοιξε το σύστημα του ΤΕΕ παρατηρώ ότι δεν υπάρχει αυτόματα στη δήλωσή μου το pdf της βεβαίωσης παρά μόνο μία βεβαίωση για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας. Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα? ίσως ότι δεν έχουν κατατεθεί αμοιβές-συμφωνητικά κλπ?

Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Τη βεβαίωση μπορείς να την βγάλεις για δηλώσεις που φαίνονται στο στάδιο της οριστικής υποβολής. Οπότε θα χρειαστεί να περαιώσεις τη διαδικασία για να βγάλεις τη βεβαίωση που χρειάζεται για τη μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε τροποποίηση ή "δημιουργία" σύστασης Ο.Ι. απαιτείται βεβαίωση μηχανικού μιας και αυτές οι πράξεις θεωρούνται εμπράγματα δικαιώματα.

Πολύ σωστό αυτό αλλά να συμπληρώσω πως σε τροποποίηση σύστασης που δεν μεταβάλλονται τα ποσοστά άλλων ιδιοκτησιών πέραν αυτών που γίνεται η τροποποίηση, απαιτείται βεβαίωση μόνο για τις τροποποιούμενες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Και σαν οριστική υποβολή εννοείς αμοιβές, σχέδια κλπ??

Μπορεί για την βεβαίωση να μην απαιτούνται τα σχέδια αλλά εσύ θα πρέπει να τα κάνεις για τη συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.