Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Σε περίπτωση που είναι να μεταβιβαστεί κατοικία η οποία δεν έχει αυθαιρεσία αλλά υπάρχει μια αποθηκούλα χωρίς άδεια στο οικόπεδο,μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς να υπαχθώ σε ρύθμιση με το 4014?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία τότε ελέγχεται ότι υπάρχει στο οικόπεδο γιατί αυτό είναι που μεταβιβάζεται, οπότε πρέπει να τακτοποιηθεί πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

οχι οριζοντια ιδιοκτησία υπάρχει για το σπίτι,αλλά η αποθήκη δε φαίνεται πουθενά

Απ οτι ξέρω η βεβαίωση αφορά την οριζ'οντια ιδιοκτησία μόνο

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε βεβαίωση για μεταβίβαση στην οποία αναγράφονταν (στη δήλωση) και το ποσό της συμφωνηθείσας αμοιβής. Εκ των υστέρων προέκυψε πρόβλημα και πρέπει να τροποποιήσω κάποια από τα στοιχεία της δήλωσης. Ανοίγω νέα δήλωση και αφού βγάλω τη νέα βεβαίωση, κάνω αίτημα για ακύρωση της παλιάς. Στη νέα δήλωση τι συμπληρώνω ως ποσό αμοιβής? το ίδιο ποσό με την αρχική δήλωση ή μηδέν? (εννοείται πως δεν θα εισπράξω κάτι παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού για ΟΙ;

 

Αν ναι μπορεί να την κάνει κάποιος άλλος μηχανικός και εγώ να δουλέψω την οριζόντιο με την βεβαίωση από άλλο μηχανικό;

 

Το λέω γιατί ο πελάτης έχει αυθαιρεσίες τις οποίες δεν τακτοποιεί και μου είπε "βρίσκω εγώ μηχανικό να υπογράψει την βεβαίωση"...

 

ΠΕΡΙΠΤΩΣΑΡΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

@af.engineering: το ΟΙ τι σημείανει Οριζόντια ιδιοκτησία?

 

αυτό που λες, δηλαδή αν κατάλαβα καλά να κάνεις εσύ τα σχέδια για την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, πλέον δεν γίνετε (εκτός αν θες να κάνεις σχέδια που δεν θα τα υπογράψεις εσύ)

Ρώτα τον ιδιοκτήτη αν ψάχνει για πλυντήρια...

και επίσης γιατί δεν κάνει όλη την δουλειά ο υποτελής και για διαγραφή από το ΤΕΕ μηχανικός που θα του κάνει αυτή την δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

@af.engineering: το ΟΙ τι σημείανει Οριζόντια ιδιοκτησία?

 

αυτό που λες, δηλαδή αν κατάλαβα καλά να κάνεις εσύ τα σχέδια για την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, πλέον δεν γίνετε (εκτός αν θες να κάνεις σχέδια που δεν θα τα υπογράψεις εσύ)

Ρώτα τον ιδιοκτήτη αν ψάχνει για πλυντήρια...

και επίσης γιατί δεν κάνει όλη την δουλειά ο υποτελής και για διαγραφή από το ΤΕΕ μηχανικός που θα του κάνει αυτή την δήλωση?

 

Τι πλυντήρια; Δεν το έπιασα! Και δεν κάνει πια μηχανικός την σύσταση οριζοντίου; Ποιος υπογράφει; Αυτός που κάνει την βεβαίωση;

 

Γιατί θέλει να μου δώσει την δουλειά... Απλό...

Link to comment
Share on other sites

Να σου λείπουν τέτοιες δουλειές και στο ξεκίνημά σου κιόλας!

 

Συμφωνώ απολύτως!

 

Εγώ ζήτησα όλες τις άδειες! Ακόμα και για δύο μικρές πέργκολες που έχει για να δω ότι είναι εντάξει... Καλά δεν κάνω... Ακόμα τις περιμένω βέβαια...

 

Επίσης στο συγκεκριμένο ακίνητο υπάρχει πατάρι με γόνδολες! Τι εννοώ; Ράφια με σιδερένιο σκελετό που εκεί που τελειώνουν τα έχει ενώσει με κόντρα πλακέ... Επίσης υπάρχει μία μεταλλική σκάλα που καταλήγει εκεί... Θεωρείται αυθαίρετο πατάρι ή όχι... Έχω πάρει γνώμη από παντού... Και φυσικά έχω πάρει διαφορετικές απαντήσεις!

 

Εγώ πιστεύω πως από την στιγμή που είναι βατό και άνετο και υπάρχει και μόνιμη σκάλα, πως είναι αυθαίρετο πατάρι!

Link to comment
Share on other sites

.....ειναι αυθαιρετο "μετα βα'ι'ων και κλαδων'' !!! :smile:

συμφωνω απολυτα με Manolis gon : Να σου λείπουν τέτοιες δουλειές και στο ξεκίνημά σου κιόλας!

τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο και πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.