Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις σε Δημόσιο Εργο


Recommended Posts

Μπορεέ κάποιος να μου εξηγήσει το 1/00 επι του προυπολογισμού καταργήθηκε γιατι στην εγγυκλίο λέει "με εξαιρεση έργα που εκτελούνται απο το δημοσιο τους δήμους και τις κοινότητες"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το 2013 ξεκίνησε να γίνεται κράτηση 0,1% υπερ ΕΑΑΔΣ

 

Εργο δημοπρατήθηκε το 2012.

Τότε που δημοσιευθηκε η διακηρυξη το 2012 και έγινε ο διαγωνισμος, δεν υπήρχε η κρατηση 0,1% υπερ ΕΑΑΔΣ.

 

Τωρα πληρωνεται λογαριασμος για το συγκεκριμενο εργο.

Πρεπει τωρα να πληρωθεί η κρατηση 0,1% ΕΑΑΔΣ ή επειδη δεν υπηρχε αυτη η κρατηση το 2012, δεν χρειαζεται να πληρωθεί????

 

Κάποια υπηρεσια μου είπε ότι ισχύει ότι ίσχυε κατα την περίοδο δημοσίευσης της διακήρυξης.

Τι γίνεται?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μέσω Attica αλλα ποιος εχει!

Μπορεις να πας στην τράπεζα σου και να σου εκδώσει τραπεζική επιταγή το ακριβές πόσο των κρατήσεων προς ΕΤΕ. Πας μετα στην Εθνικη με τα έντυπα και την τραπεζική επιταγή και πληρώνεις κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για επιταγή άλλης τράπεζας νομίζω ότι είναι 2 ημέρες, αλλά καλύτερα είναι να ρωτήσεις στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μισό μισό, γιατί έχω μπροστά μου μελέτη από Δήμο με τις παρακάτω κρατήσεις:

 

Φόρος εισοδήματος: 3%

ΤΣΜΕΔΕ 1%, 0.2%, 0.6%

ΕΜΠ: 0.5%

ΜΤΠΥ: 3% (!!!!)

ΤΠΕΔΕ: 1%

ΤΕΕ: 0.2%

ΣΥΝΟΛΟ: 9.5%!!!!

Πείτε μου ότι αυτο το ΜΤΠΥ είναι αποτέλεσμα copy - paste της ΓΣΥ και όχι αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ 1%  ΜΤΠΥ 3% έχουν καταργηθεί από 1/1/2015. Κάποιες υπηρεσίες δέχονται ότι έχει καταργηθεί και το 0,5% ΕΜΠ που συνεισπράτεται με το ΤΣΜΕΔΕ 1% άλλες όχι και το ζητάνε ακόμα (βλέπε συνημμένο).

Το ΤΕΕ 0,2% έχει καταργηθεί προ πολλού.

Το ΤΠΕΔΕ 1% καιρό έχουν να μου το ζητήσουν αλλά δεν γνωρίζω αν υφίσταται ακόμα ή αν έχει καταργηθεί.

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΠΟΡΩΝ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συν-πολεμιστές

 

Είχα κάνει λογαρασιασμό πριν αρκετούς μήνες στον οποίο είχα πληρώσει όλες τις κρατήσεις εκτός από το ΦΕΜ. Εχθές είδα στην διάυγεια ότι πληρώθηκα :smile:  :smile:  :smile:  αλλά οι τρόμπες μου βάλανε όλα τα χρήμματα. Τι κάνω τώρα; Πρέπει να τους τα επιστρέψω φυσικά αλλά πως;

Μια δουλειά σωστή δεν μπορούν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.