Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα επί του Αρθρου 24 – παράγραφος 6β – Πως υπολογίζεται η υπέρβαση ύψους.


Recommended Posts

Σύμφωνοι, αλλά από τη στιγμή που πχ. έχεις επιβεβαιώσει ότι έχουν το ελεύθερο ύψος της άδειας, τότε δεν επηρεάζει το συγκεκριμένο διαμέρισμα-όροφος το ύψος της οικοδομής. Οπότε πάλι ο τελευταίος όροφος θα πληρώσει τη νύφη, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πολυκατοικία που έχει υπέρβαση πχ. 0,50 m του επιτρεπόμενου της περιοχής, θα αφορά μόνο τα διαμερίσματα του τελευταίου ορόφου δηλαδή; Εγώ έτσι καταλαβαίνω όπως είναι διατυπωμένο στο νόμο...

 

εγώ πιστεύω πως όποιος όροφος έχει πειραγμένο ύψος οφείλει να πληρώσει. και λέγοντας ύψος μιλάμε για την απόλυτη στάθμη της πλάκας σύμφωνα την άδεια. αν ο δρομος ειναι στο +44,00 και η πλακα σου ειναι στην αδεια στο +45,5 κι εσυ την εχεις χτίσει στο +46...πως να γινει..εισαι εκτος!

 

οι εργολάβοι ξεσάλωσαν, εμείς κάναμε τα γούστα τους και τώρα την πληρώνει ο κόσμος! αυτό είναι το ρεζουμέ!

Link to comment
Share on other sites

όπως και να έχει δεν μας φτάνουν 3 χρόνια να συζητάμε για την ερμηνεία αυτού του νομου. εγω δεν ξερω νόμιμο κτίσμα .. μήπως ξέρει κανένας από εσάς? να του κάνω δώρο την δήλωση! :P[/quote

 

.......Ο λευκός πύργος, ως προυφιστάμενος του 1955!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως όποιος όροφος έχει πειραγμένο ύψος οφείλει να πληρώσει. και λέγοντας ύψος μιλάμε για την απόλυτη στάθμη της πλάκας σύμφωνα την άδεια. αν ο δρομος ειναι στο +44,00 και η πλακα σου ειναι στην αδεια στο +45,5 κι εσυ την εχεις χτίσει στο +46...πως να γινει..εισαι εκτος!

 

 

Δηλαδή με συγχωρείς, σε κάθε πολυκατοικία, θα ελεγχθούν όλες οι στάθμες πλακών? Κι αν ο πρώτος όροφος πχ παρανομώντας "έσπρωξε" το δεύτερο πιο ψηλά, τι έπρεπε να κάνει αυτός, να έχει ελ ύψος 2,00 μ ?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 270Δ' άρθρο 6 (κατοικίες) παρ. δ : To μέγιστο ύψος μονορόφου κατοικίας είναι 4,00 + στέγη. Αρα πρόσεξε μήπως έχεις υπέρβαση μεγίστου περιοχής.

 

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια, τι νόημα έχει ο έλεγχος ύψους? Ως προς τι ελέγχει κανείς, το μέγιστο περιοχής? Μήπως όπως αναφέρεται ότι δεν συμπληρώνοναι τα 5- 7 - 8 - 9, δεν πρέπει και το 6 ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με συγχωρείς, σε κάθε πολυκατοικία, θα ελεγχθούν όλες οι στάθμες πλακών? Κι αν ο πρώτος όροφος πχ παρανομώντας "έσπρωξε" το δεύτερο πιο ψηλά, τι έπρεπε να κάνει αυτός, να έχει ελ ύψος 2,00 μ ?

Και πάλι τρίχες.

Και με τους εξώστες, τι γίνεται? Στο σπίτι που μένω μέτρησα τους εξώστες και δεν συμφωνούν με τις απόστάσεις της εγκεκριμένης κάτοψης/διαγράμματος κάλυψης κατά 10εκ. μέχρι και 20-25 εκ. στις αποστάσεις και στο συνολικό εμβαδόν των εξωστών του οροφοδιαμερίσματος κατά 4-4,5 τ.μ. Στην πραγματικότητα οι εξώστες είναι λίγο μικρότεροι απ' ότι στα σχέδια. Αυτό είναι αυθαιρεσία? Να κάνω αίτηση να μου πληρώσει το σοβιετικό δημόσιο του ελλαδιστάν έστω κάποιο παράβολο υπέρ εμού?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με συγχωρείς, σε κάθε πολυκατοικία, θα ελεγχθούν όλες οι στάθμες πλακών? Κι αν ο πρώτος όροφος πχ παρανομώντας "έσπρωξε" το δεύτερο πιο ψηλά, τι έπρεπε να κάνει αυτός, να έχει ελ ύψος 2,00 μ ?

 

δεν ήρθε μια καλή πρωία το ισόγειο να παρανομήσει και ζούπηξε τα άλλα πατώματα προς τα πάνω. ο καλός εργολάβος ήθελε να τα κάνει όπως του κατέβαινε...και ο κάθε ιδιοκτήτης έπρεπε να ξέρει τι αγοράζει.

ο νόμος νομίζω μας βάζει στην διαδικασία να τσεκάρουμε όλα τα μετρικά στοιχεία του κτιρίου και... πως να γίνει...και οι στάθμες είναι μέσα σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

οποτε σε περιπτωση παρανομιας στη σταθμη ενος διαμερισματος,

ο ιδιοκτητης θα δηλωσει αγνοια και οχι μονο... και θα στραφει στον εργολαβο,

ο εργολαβος στο μηχανικο

και ολοι μαζι στα δικαστηρια...

 

Τσαμπα σπουδασα Πολιτικος μηχανικος τοσα χρονια...

επρεπε να γινω δικηγορος...

Link to comment
Share on other sites

.. εγώ πάντως δεν παίζει να ελέγχω όλες τις στάθμες

και βεβαιώνω μονάχα για την αυτοτελή ιδιοκτησία που υπογράφω

 

βεβαιώνω ότι :

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου (Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ) στη μεταβιβαζόμενη αυτοτελή ιδιοκτησία:

 

- δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, της μεταβιβαζόμενης αυτοτελούς ιδιοκτησίας

 

- Kατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχει εγκατασταθεί οποιαδήποτε αυθαίρετη χρήση.

 

- Η μεταβιβαζόμενη αυτοτελής ιδιοκτησία, δεν υπάγεται σε καμία από τις περιπτώσεις της §3 του άρθρου 23 του Ν. 4014./2011 και υφίσταται νομίμως. (Κατά την παρ.1 του άρθρου 23 του Ν.1577/1985 , ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.