Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Μόλις έπιασα γραμμή στο ΤΕΕ, μου είπαν πως αν μπορεί να νομιμοποιηθεί τότε

 

1) Πληρώνεις το παράβολο

2) Βγάζεις την άδεια μέσα σε 3 χρόνια

 

Συνάδελφοι, σήμερα ξαναπήρα το ΤΕΕ και έθεσα το ίδιο ερώτημα!!!

Η απάντηση ήταν αντιδιαμετρικά αντίθετη.

 

Έχω μιλήσει με 2 προϊσταμένους διαφορετικών πολεοδομιών και τα τμήματα αυθαιρέτων τους για την περίπτωση που ένα τμήμα δεν νομιμοποιείται και είναι κατηγορηματικοί ότι δεν γίνεται το ένα να ρυθμιστεί και το άλλο να βγάλει άδεια, θα πάει ΟΛΟ για ρύθμιση. Επίσης είναι και οι 2 πολεοδομίες της άποψης ότι ακόμη και όσοι έχουν μόνο νομιμοποιήσιμες υπερβάσεις και κατά το ΤΕΕ έχουν λέει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ (παραδ.1) να εκδόσουν ο.α., μπορούν αν το επιλέξουν να πάνε για ρύθμιση. Επιλέγεις δηλαδή 30χρ ρύθμιση ή κανονική άδεια νομιμοποίησης.

 

Λόγια του αέρα και τα μεν και τα δε αν δεν διασαφηνιστεί επίσημα.

 

 

Αν έχεις πληρώσει ήδη κάποια πρόστιμα τότε αυτά συμψηφίζονται με τα παράβολα!!!(αυτό δν το πολυκατάλαβα)

 

Άρθρο 24 παρ.11: "Καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου. Τα καταβληθέντα ποσά αφαιρούνται από την τελευταία δόση και τις αμέσως προηγούμενες χρονικά έως ότου ολοκληρωθεί ο συμψηφισμός. Σε περίπτωση που μετά τον ως άνω υπολογισμό προκύπτει ότι τα ήδη καταβληθέντα ποσά υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου, με βάση τις διατάξεις του παρόντος, δεν αναζητούνται. Ανείσπρακτα βεβαιωθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, διαγράφονται."

 

"...δεν αναζητούντα" χαχαχα πως και δεν που θα σου δίνανε καημένε μου :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει με 2 προϊσταμένους διαφορετικών πολεοδομιών και τα τμήματα αυθαιρέτων τους για την περίπτωση που ένα τμήμα δεν νομιμοποιείται και είναι κατηγορηματικοί ότι δεν γίνεται το ένα να ρυθμιστεί και το άλλο να βγάλει άδεια, θα πάει ΟΛΟ για ρύθμιση. Επίσης είναι και οι 2 πολεοδομίες της άποψης ότι ακόμη και όσοι έχουν μόνο νομιμοποιήσιμες υπερβάσεις και κατά το ΤΕΕ έχουν λέει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ (παραδ.1) να εκδόσουν ο.α., μπορούν αν το επιλέξουν να πάνε για ρύθμιση. Επιλέγεις δηλαδή 30χρ ρύθμιση ή κανονική άδεια νομιμοποίησης.

Λόγια του αέρα και τα μεν και τα δε αν δεν διασαφηνιστεί επίσημα.....

 

Πές στους 2 προϊσταμένους να μήν είναι και τόσο σίγουροι όσον αφορά την πρώτη εκτίμησή τους....8-)

Όσο για την δεύτερη εκτίμησή τους είναι εύστοχη, όποιος δύναται να νομιμοποιηθεί με Ο.Α. θα έχει δύο επιλογές : [παράβολο+ειδικό πρόστιμο] ή [παράβολο+έκδοση Ο.Α. εντός 3 ετών], σύντομα μάλιστα θα αναβαθμιστεί και το σύστημα του ΤΕΕ σε αυτή την κατεύθυνση.

Η επιβεβαίωση των παραπάνω και όχι μόνο αναμένεται από δώ τη Δευτέρα 10/10 : ( http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=367&language=el-GR )

Link to comment
Share on other sites

Το δέυτερο έρχεται σε αντίθεση με το άρθρο 22 του ΓΟΚ.

Μάλλον πιο σωστό είναι ότι ΜΟΝΟ αν δεν νομιμοποιείται με το άρθρο 22 τότε πας σε τακτοποίηση

Με την ίδια λογική έχουν δωθεί απαντήσεις απο ΔΟΚΚ σε ανάλογα ζητήματα του 3842

Link to comment
Share on other sites

Nα αναφέρω πως μπορεί να μην έχει βγει επίσημη εγκύκλιος ωστόσο, στα παραδείγματα υπολογισμού προστίμου( http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=2hP7OOP8cYo%3d&tabid=762&language=el-GR ) αναφέρουν πως και για εντος και για εκτός πληρώνεις το παράβολο και βγάζεος άδεια!!!!

 

Κατά την άποψη μου λείπει μια εγκύκλιος με σαφής οδηγίες για τον τρόπο κατάθεσης τους καθώς επίσης μια συγκεκριμένη απάντηση για το αν γλιτώνουν το ικα!

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης πρεπει και να αποσαφηνιστει αν ειναι υποχρεωτικη η εκδοση ΟΑ εντος 3ετιας σε αυθαιρετο που μπορει να εκδωσει ΟΑ η μπορει να υπαχθει στο νομο για 30ετη ρυθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης πρεπει και να αποσαφηνιστει αν ειναι υποχρεωτικη η εκδοση ΟΑ εντος 3ετιας σε αυθαιρετο που μπορει να εκδωσει ΟΑ η μπορει να υπαχθει στο νομο για 30ετη ρυθμιση...

 

Σίγουρα πρέπει να βγει εγκύκλιος, αν όμως θυμηθούμε το πρόσφατο παρελθόν με τους ημι - υπαίθριους η λογική ήταν η εξής: Ότι νομιμοποιείται ΔΕΝ τακτοποιείται!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση περιοχής που εκκρεμεί η Πράξη Εφαρμογής τί γίνεται?

 

Αν εκρεμεί η Πρ.Εφαρμογής και δεν μπορεί να εκδωθεί Ο.Α. (σε αραιοδομημένο τμήμα), τότε προφανώς πάει για "τακτοποίηση" για 30 χρόνια, αφού μερικά σχέδια πόλης μέχρι να κυρωθούν και να γίνουν Πράξη Εφαρμογής περνάνε ίσως και δεκαετίες...

Οπότε το ενδεχόμενο να πάς με παράβολο+οικοδ.άδεια, αναφέρεται σε άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα, όχι σε άρτια και μελλοντικά οικοδομήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι σε ερώτησή μου στο τεε-υπεκα μου απάντησαν ότι λαμβάνονται ως εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.